Miesto privačių namų savininkams dar pavasarį išdalytais žaliųjų atliekų konteineriais džiaugiasi ne visi. Net keli į „Šviesos“ redakciją skambinę skaitytojai tvirtino, kad nedidelės plastiko dėžės jiems nereikalingos, bet ir atsisakyti jų negalima.
Jurbarko Lelijų gatvės gyventoja į redakciją paskambino tą dieną, kai komunalininkai važinėjo rinkdami iš gyventojų žaliąsias atliekas. Moteris sakė, kad nei pati, nei kaimynai neturėję ką dėti į naująjį žaliųjų atliekų konteinerį, todėl nepastatę jo už vartų ir komunalininkams darbo nedavę.
„Visų pirma, išdalytieji konteineriai yra maži, nes kai nupjauname žolę, jos būna tiek, kad sutalpintume tik į kelis tokius konteinerius. Dar į juos galima mesti pjuvenas be sąšlavų – o kur dėti sąšlavas? Dar – susmulkintas medžių šakas, bet jas sukūrename“, – pasakojo privačiame name gyvenanti moteris ir teigė, kad žaliąsias atliekas surenkanti mašina Liepų gatve nuvažiavo tuščia.
Privataus namo savininkė mano, kad ne jai vienai žaliųjų atliekų konteineris nereikalingas. „Kai pasirašėme sutartis, mes jau deklaravome, kad kompostuojame žaliąsias atliekas, turime tam vietą ir dėžes, o kompostą panaudojame. Ir nuolaidą davė už tai, kad kompostuojame. Gal kam nors ir reikia tų konteinerių, bet tikrai ne visiems. Skambinau į Tauragės regiono atliekų tvarkymo centrą ir norėjau konteinerio atsisakyti – kam man reikia dar vieno baldo kieme? Bet ten pasakė, kad vis tiek turiu jį pasistatyti kieme, o jei neturiu ką dėti, pasiūlė į konteinerį susipilti vandenį, – pasakojo moteris ir piktinosi. Juk tai lėšų švaistymas! Supirktos naujos dėžės, turbūt ir nemažai kainavusios.”
Ar tikrai negalima atsisakyti nereikalingo konteinerio, klausėme UAB Tauragės regioninis atliekų tvarkymo centras Atliekų tvarkymo skyriaus vadovę Vilmantę Krištopaitienę.
„Gyventojas gali atsisakyti žaliųjų atliekų konteinerio, jeigu nesinaudoja žaliųjų atliekų surinkimo paslauga ir viską sukompostuoja pats. Tačiau praktika rodo, kad ne viskas tinka ar rekomenduojama kompostuoti (pvz., piktžolės su sėklomis, rudenį išrauti pomidorų stiebai, didelis kiekis obuoliukų, rudenį grėbiami lapai ar pan.). Todėl mes siūlome neskubėti atsisakyti konteinerio“, – sakė Atliekų tvarkymo skyriaus vadovė.
V. Krištopaitienės teigimu, Jurbarko miesto gyventojams išdalyta 1198 vnt. žaliųjų atliekų konteinerių. Kaimų gyventojams konteineriai nebuvo perkami, nes vertinama, kad kaimo vietovėse gyventojai žaliąsias atliekas susitvarko patys. Vieno konteinerio kaina – apie 78 Lt.
„Yra visokių gyventojų nuomonių, kaip ir visais klausimais. Sulaukiame ir piktų, ir džiugių skambučių. Turbūt nekomentuosiu dėl lėšų švaistymo ar nereikalingumo. Mes tiesiog suteikiame gyventojams galimybę rūšiuoti – taip yra vykdomos užduotys sumažinti sąvartyne šalinamų atliekų kiekį. Šiuo metu nekalbama apie nuolaidos kompostuojantiems žaliąsias atliekas panaikinimą. Šį klausimą spręs Jurbarko rajono savivaldybė“, – sakė Tauragės regioninio atliekų tvarkymo centro Atliekų tvarkymo skyriaus vadovė V. Krištopaitienė.