Prieš penkerius metus Jurbarko krašto muziejuje baigti įgyvendinti Europos Sąjungos lėšomis finansuoti projektai sulaukė įvertinimo. Į Jurbarką atvykę ir muziejuje apsilankę skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai“ atstovai įteikė jonvabalio statulėlę, simbolizuojančią geruosius atsakingo ir skaidraus ES lėšų naudojimo pavyzdžius.
Įvertino skaidrų darbą
„Jonvabaliai“ – pirmoji savanoriška iniciatyva, skatinanti ES paramos lėšomis įgyvendinamų projektų vykdytojus būti atvirus visuomenei ir siekti didesnio skaidrumo. Prie šios iniciatyvos kviečiami prisijungti visi projektų vykdytojai. Kuo aktyviau dalyviai viešina įgyvendinamus projektus, kuo plačiau ir detaliau skleidžia informaciją, tuo skaidresnis ir atviresnis projektas tampa plačiajai visuomenei, o kiekvienas Lietuvos gyventojas gali gauti informaciją apie tai, kaip naudojamos ES fondų lėšos.
Jurbarko r. savivaldybei prisijungus prie šios iniciatyvos buvo įvertinti du Europos Sąjungos paramos fondų lėšomis įgyvendinti projektai: „Jurbarko dvaro šiaurinės oficinos pritaikymas viešajai turizmo infrastruktūrai“ ir „Turizmo ir rekreacinės infrastruktūros plėtra atkuriant ir išsaugojant miesto parkų istorinį ir kultūrinį paveldą“. Pasinaudojus didžiule parama sutvarkytas Jurbarko dvaro parkas, įrengtas dviračių takas, atnaujintos oficinos, sukurtos palankesnės sąlygos turizmo plėtrai.
Atvežę apdovanojimą „Jonvabalių“ iniciatyvos atstovai dvaro parke, Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centre bei Krašto muziejuje parengė televizijos laidą „Kaip ant delno“ ir parodė, kiek daug pokyčių atnešė įgyvendinti projektai ir įsisavintos ES lėšos. Jurbarko r. savivaldybės Urbanistikos skyriaus vedėja ir vyriausioji architektė Gražina Gadliauskienė priimdama apdovanojimą sakė, kad jis skirtas visiems, įdėjusiems daug darbo ir pastangų, kad projektai būtų įgyvendinti kuo geriau ir kokybiškiau.
ES lėšos atnešė permainų
2010 m. Jurbarko krašto muziejuje įgyvendinti du projektai iš 2007-2013 m. Europos Sąjungos struktūrinės paramos Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“, VP3-1.3-ŪM-02-V priemonės „Viešųjų nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms“ – „Jurbarko dvaro šiaurinės oficinos pritaikymas viešajai turizmo infrastruktūrai“ bei VP3-1.3-ŪM-05-R priemonės „Viešosios turizmo infrastruktūros ir paslaugų plėtra regionuose“ – „Jurbarko krašto muziejaus ekspozicijų įrengimas ir pritaikymas kultūrinio turizmo reikmėms“.
Pagal „Jonvabalių“ iniciatyvos dėmesio sulaukusį projektą „Jurbarko dvaro šiaurinės oficinos pritaikymas viešajai turizmo infrastruktūrai“ Jurbarko krašto muziejus gavo 590857,28 Eur, iš kurių tik 1448,10 Eur valstybės lėšos, o kiti pinigai iš ES struktūrinių fondų. Šio projekto tikslas – skatinti atvykstamąjį ir vietinį turizmą bei sukurti palankesnes sąlygas turizmo plėtrai Jurbarko mieste tam pritaikant Jurbarko dvaro šiaurinę oficiną.
Vykdant projektą „Jurbarko krašto muziejaus ekspozicijų įrengimas ir pritaikymas kultūrinio turizmo reikmėms“ muziejus įsisavino dar 124 487,95 Eur Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos, 21968,55 eurai – Jurbarko r. savivaldybės indėlis. Jurbarko krašto muziejuje panaudojant šiuolaikines technologijas įrengtos patrauklios ekspozicijos.
Penkmetis po rekonstrukcijos
Tarptautinės muziejų dienos proga pasidžiaugti įvertinimu ir parodyti, kaip gyvena, muziejus pakvietė visus norinčiuosius. Lankytojai Židinio salėje sutikti su arbata, pristatytas apdovanojimas bei ekspozicijos, muziejininkės papasakojo apie veikiančias edukacines programas, muziejaus direktorė Lilija Jakelaitienė priminė, kokie darbai įgyvendinant projektus buvo padaryti ir kaip pasikeitė darbo sąlygos bei vaizdas, kurį atranda užsukę lankytojai.
Į šventinę popietę atvykusi rajono vyr. architektė G. Gadliauskienė džiaugėsi, kad sutvarkius dvaro oficinas ir parką Jurbarke atsirado patraukli erdvė, sulaukianti vis daugiau miesto gyventojų bei svečių dėmesio. „Be Europos Sąjungos struktūrinių fondų pinigų vargu ar būtų pavykę padaryti tiek darbų. Rekonstrukcija vyko labai sparčiai – apie metus, o padaryta labai daug. Svarbu, kad dirbo vietinė įmonė – UAB „Jurmelsta“, kuriai ne vis tiek, kaip atrodys ir kokios kokybės bus jų darbas – juos vertins visi miestiečiai. Taip pat noriu pabrėžti, kokį didelį darbą atliko muziejaus kolektyvas – ilgus metus dirbę laukinėmis sąlygomis nesiskundė, iškentė remontą, galvojo ir kūrė ekspozicijas, o dabar turi gražius jaukius namus, kur atlieka be galo svarbų darbą – pristato istoriją, kultūrą, meną“, – sakė G. Gadliauskienė.
Muziejaus pastatas visiškai rekonstruotas, atnaujintos išlikusios medinės interjero detalės ir židinys, sutvarkyta elektros instaliacija, ventiliacija, šildymo sistema prijungta prie miesto šilumos tinklų – iki rekonstrukcijos muziejus buvo šildomas krosnimis, atvertos erdvės ekspozicijoms.
Gražėjo ne tik oficina, bet ir parkas – rekonstruotas pėsčiųjų takas, įrengti lauko žibintai, turistų patogumui įruošta automobilių stovėjimo aikštelė.
„Atsiradusi galimybė gauti pinigų iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų buvo puiki proga turėti šiuolaikišką muziejų“, – sakė L. Jakelaitienė.
Traukia lankytojus
Įgyvendinat projektą „Jurbarko krašto muziejaus ekspozicijų įrengimas ir pritaikymas kultūrinio turizmo reikmėms“ muziejaus darbuotojai, pasitelkę istorijos žinias, fantaziją bei UAB „Terra Media“ darbuotojus, įdiegusius naujausias technologijas, parengė itin patrauklias ir interaktyvias ekspozicijas.
Jurbarko krašto muziejus pirmasis Lietuvoje pristatė terminalus – kompiuterius su dideliais, liečiant valdomais ekranais. Terminaluose galima keturiomis kalbomis paskaityti daug istorinės medžiagos, o žaidžiant darbuotojų sukurtus žaidimus pagilinti ir įsiminti informaciją.
Pirmajame muziejaus aukšte pristatomas Jurbarko kraštas iki Melno taikos – kovos su kryžiuočiais, mūšiai, ginklai, pilys ir piliakalniai, antrajame – dvaro kultūra. Palėpėje įsikūrę atvirieji muziejaus fondai, kuriuose šeimininkauja fondų saugotoja Aida Drejerienė. Čia įkurdinti etnografiniai eksponatai, tautodailininkės Julijos Baranauskienės dovanoti baldai ir paveikslai, Prano Puišio kryželiai, Pranciškaus Mikutaičio drožiniai ir tapybos darbai.
Muziejininkės Adelija Meizeraitienė ir Aušra Smirnovienė lankytojų laukia paruošusios įdomių istorijų ir užsiėmimų. Daugelis eksponatų yra muliažai, todėl juos galima drąsiai čiupinėti, kilnoti. Todėl vaikai mielai išbando senovinių ginklų svorį, velkasi riterių žiedmarškinius, užiminėja pilis ir kovoja mažučiais kareivėliais su ginklais ant didžiulio stalo-maketo, vaizduojančio pilių sistemą ir krašto reljefą.
Muziejus siūlo įvairių edukacijų, skirtų kalendorinėms šventėms ir apeigoms, valstybinėms šventėms, „Rašto pažinimo kelias“, „Žymieji krašto žmonės“ ir kt.
Muziejininkė A. Smirnovienė pristato didžiausio populiarumo sulaukiančias edukacijas. „Svečiuose pas dvaro ponią“ skirta vaikams ir jaunesniems lankytojams. Suaugusieji pamėgo edukacinę programą „Sename dvare“. Lankytojus muziejininkė pasitinka pasidabinusi senoviniais rūbais, vaišina arbata bei skambant romansams pasakoja žavingas istorijas iš dvaro laikų.
„Labai padaugėjo vyresnio amžiaus lankytojų. Dažnai sulaukiame skambučių, gauname užsakymų iš įvairių kolektyvų, turistinių grupių. Žmonės nori pajusti dvaro laikų dvasią – tam nuteikia saugant autentiką atnaujintos muziejaus patalpos ir išpuoselėtas parkas. Lankytojus pasitinkame lauke – parodome dvaro kolonų, kurios dabar atstatinėjamos, likučius. Muziejuje pasakojame apie dvaro šeimininkų ir svečių įpročius, gyvenimo stilių. Už projekto lėšas esame įrengę drabužinę su XIX amžiaus pabaigos drabužiais, tad svečiai gali pasipuošti šiais kostiumais ir surengti fotosesiją. Jiems tai labai patinka“, – pasakojo A. Smirnovienė.
Lankytojus nustebina patrauklios ir informatyvios ekspozicijos.
„Keturios Vasilčikovų kartos paliko ryškų pėdsaką Jurbarko krašto istorijoje – pastatė cerkvę, kurioje dabar rengiamos parodos, koncertai, įkūrė liaudies mokyklą, skatino švietėjišką veiklą, dvare buvo suvaidintas pirmasis „Amerika pirtyje“ spektaklis. Šią istorijos dalį pateikiama patraukliai ir žaismingai. Todėl lankytojai po visą Lietuvą, o gal ir toliau, skleidžia žinią apie vertą aplankyti muziejų“, – sako A. Smirnovienė.
Nauda ilgam
„Viskas, ką padarėme ir paruošėme renovuojant muziejų prieš penkerius metus, aktualu ir naudinga. Žinoma, ir toliau siekiame atnaujinti ekspozicijas. Štai ir dabar laukiame XIX a pabaigos–XX amžiaus pradžios miestietės kostiumo. Įgyvendinus ES finansuotus projektus buvo sukurtas pagrindas geram ir efektyviam muziejaus darbui“, – pasakoja muziejininkė A. Smirnovienė.
Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis rekonstruotas muziejus tapo traukos objektu, pasak direktorės L. Jakelaitienės, gali būti, kad jis taps dar įdomesnis, jei ekspozicija sulauks naujų eksponatų – neseniai apsilankę žmonės iš Paryžiaus atvežė linkėjimų nuo Vasilčikovų palikuonių, kurie susidomėjo giminės istorija. Yra vilčių gauti naujos medžiagos apie dvaro gyvenimą.
Jūratė Stanaitienė