Birželio pabaigoje posėdžiavę savivaldybės tarybos nariai pritarė administracijos siūlymui pakeisti viešųjų asmens sveikatos priežiūros įstaigų stebėtojų tarybą. Joje dirbti pradėjo vyriausioji specialistė Gražina Sutkuvienė, pakeitusi anksčiau šias pareigas ėjusį Raimundą Šulinską, tačiau tarybos nariai suabejojo net kelių Stebėtojų tarybos narių objektyvumu.
Negalėjo priimti sprendimų
Nuo praėjusių metų pabaigos nebedirbantis buvęs savivaldybės gydytojas R. Šulinskas iki pat birželio 29 d. buvo savivaldybės viešųjų asmens sveikatos priežiūros įstaigų Stebėtojų tarybos nariu. Jam nedalyvaujant posėdžiuose, Stebėtojų taryba ne kartą buvo atsidūrusi aklavietėje. Du jos nariai dirba savivaldybės įsteigtose sveikatos priežiūros įstaigose – tarybos narys Darius Babilius turi interesų Jurbarko ligoninėje ir Jurbarko pirminės sveikatos priežiūros centre, o Lietuvos gydytojų ir Slaugytojų profesinių sąjungų atstovė Jolanta Jokšienė yra Jurbarko ligoninės reabilitacijos skyriaus vedėja. Abiem nusišalinus nuo Jurbarko ligoninę liečiančių klausimų svarstymo, Stebėtojų tarybai pritrūkdavo kvorumo ir jos nariai negalėjo priimti sprendimų.
Tokia netoleruotina padėtis buvo susidariusi ir gegužės mėnesį, Stebėtojų tarybai svarstant Jurbarko ligoninės taupymo gydytojų darbo užmokesčio sąskaita klausimą. Tuomet gydytojas D. Babilius posėdyje nedalyvavo, o J. Jokšienei nusišalinus taryba nebūtų galėjusi priimti jokio sprendimo.
Paklaustas, kaip toje pačioje įstaigoje dirbantys gydytojai gali stebėti savo vadovų, nuo kurių priklauso ir jų atlyginimas, veiklą, Stebėtojų tarybos pirmininkas Gintautas Navickas aiškino, kad J. Jokšienė taryboje dirba ne pirma kadencija ir iki šiol jos buvimas niekam neužkliuvo.
„Gydytoja elgiasi labai taktiškai, patikėkite, jokio spaudimo nedaro, o kai iškyla koks nors subtilus klausimas, visada tampa nešališka. Aš žiūrėjau nuostatuose, profesinės sąjungos atstovas turi būti Stebėtojų taryboje“, – tvirtino G. Navickas.
Pasak jo, Stebėtojų taryboje turi būti medikų, nes jie yra perpratę sveikatos priežiūros įstaigų darbą ir žino visus niuansus, tačiau žadėjo su Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nariais išsiaiškinti, ar Stebėtojų taryboje dirbantys medikai tikrai pažeidžia viešus ir privačius interesus, posėdžiuose diskutuodami dėl įstaigų, kuriose dirba, veiklos.
Stebėtojai nepastebi problemų
Birželio mėnesio savivaldybės tarybos posėdyje abejonių, ar gali viešųjų asmens sveikatos priežiūros įstaigų veiklą stebėti tose įstaigose dirbantys medikai, kilo konservatorei Audronei Kurienei. Negalėjo nekilti – praėjusią kadenciją į Stebėtojų tarybą išrinktai gydytojai, Jurbarko ligoninėje dirbusiai ketvirčiu etato, buvo draugiškai patarta nekelti viešų ir privačių interesų konflikto, todėl ji iškart atsistatydino.
G. Navickas tarybos posėdyje paaiškino A. Kurienei, kad Stebėtojų tarybos nuostatai draudžia šias pareigas eiti tik įstaigų administracijos, valstybinės ar teritorinės ligonių kasų ir sveikatos draudimo įstaigų darbuotojams.
„Nesuprantu, kodėl dabar Stebėtojų tarybos nariams taikomi kiti standartai. Man kyla tik vienas klausimas: kaip stebėtojų tarybos nariai gali stebėti savo tiesioginius viršininkus? Stebi, stebi ir nepastebi – turbūt labai gerai stebi“, – tarybos posėdyje akivaizdžiai ironizavo A. Kurienė, mananti, kad būtent Jurbarko ligoninėje ir yra daugiausia problemų, o Stebėtojų taryba dėl neveiksnumo jų nesprendžia.
Nors Jurbarko ligoninės Reabilitacijos skyriaus vedėja J. Jokšienė oficialiai ir nėra įstaigos administracijos darbuotoja, A. Kurienė tvirtina, kad būtent skyrių vedėjai susirinkimuose sprendžia visus ligoninės reikalus, taigi susidaro nuomonė, kad Stebėtojų tarybos narė J. Jokšienė stebi dar ir pati save.
Abejonių kelia interesai
Stebėtojų tarybos narių viešųjų ir privačių interesų konfliktas nerimą kelia ne tik A. Kurienei.
Tarybos narys Gintaris Stoškus svarstė, ar tikrai Stebėtojų taryboje būtina dirbti gydytojams, kurie nuolat susiduria su viešųjų ir privačių interesų konfliktu, todėl kaskart privalo nusišalinti.
Jonas Bučinskas Stebėtojų tarybos pirmininkui G. Navickui priminė klasikinę taisyklę: bet kokia abejonė, atsirandanti dėl viešųjų ir privačių interesų supainiojimo, gali būti traktuojama kaip pažeidimas. Dar daugiau – J. Bučinskas suabejojo, ar pats Stebėtojų tarybos pirmininkas G. Navickas nepažeidžia Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo nuostatų, nes jam priklausantys Smalininkų senjorų namai taip pat turi interesų medikų bendruomenėje.
„Senelių namai be gydytojų tikrai neapsieina – matau kolegą dažnai vežantį savo globotinius pas medikus ir į ligoninę, ir į Jurbarko pirminės sveikatos priežiūros centrą. Manau, kad G. Navickas dėl savo darbo pobūdžio yra nuolatinis sveikatos priežiūros įstaigų klientas, o jei turi reikalų – vadinasi, kaip Stebėtojų tarybos pirmininkas gali pasinaudoti turimais ryšiais“, – po posėdžio svarstė J. Bučinskas.
Atsistatydinti neketina
Stebėtojų tarybos nare trečią kadenciją esanti gydytoja J. Jokšienė svarstė, kad jei skyrių vedėjai būtų priskiriami ligoninės administracijai, Stebėtojų taryboje ji negalėtų būti, bet į Stebėtojų tarybą ją paskyrė ne ligoninė, o Gydytojų ir Slaugytojų profesinės sąjungos nariai. Ir jie vieninteliai gali nuspręsti, kada iš šių pareigų ją atšaukti. „Į Stebėtojų tarybą mane išrinko dėl to, kad niekada netylėjau – ir nežadu tylėti, jei kas nors bus negerai“, – tvirtina J. Jokšienė.
Profsąjungos atstovė Stebėtojų taryboje mato kitų problemų – pavyzdžiui, yra įsitikinusi, kad joje neturėtų dirbti už sveikatos priežiūros veiklą atsakingas specialistas – savivaldybės gydytojas. „Šis specialistas yra visų rajono viešųjų asmens sveikatos priežiūros įstaigų administratorius ir jei kas nors kurioje įstaigoje negerai – turi nedelsiant imtis priemonių padėtį taisyti. Dirbdamas Stebėtojų taryboje jis stebi pats save. Dėl to mes esame kreipęsi į Gydytojų sąjungos juristą, gavome paaiškinimą, kad savivaldybės gydytojų darbas Stebėtojų taryboje prasilenkia su logika, bet nėra draudžiamas įstatymų. Nežinau, ar dar kuriame nors Lietuvos rajone taip daroma, bet ką padarysi – čia savivaldybės sprendimas“, – mano gydytoja J. Jokšienė.
Pasak jos, labai gerai, kad Stebėtojų taryboje yra medikų, kurie žino vidines įstaigų problemas ir patys su jomis susiduria, bet sutinka, kad visada galima įžvelgti gydytojų ryšius su įstaigos vadovu. „Dėl to D. Babiliaus galėtų ir neskirti – tą dalyką turėtų spręsti Stebėtojų tarybą formuojantys politikai“, – mano J. Jokšienė.
Gydytojas D. Babilius teigia tarybos posėdyje išgirdęs netiesioginį siūlymą atsistatydinti, tačiau tikrai neketinąs to daryti.
„Tikrai nemanau, kad kažką pažeidžiau – kaip tik gerai, kai Stebėtojų taryboje yra žmonių, kurie žino vidines įstaigų problemas ir numano, ką reikia keisti. Argi paskirtas stebėti kokią vandens tiekimo įmonę aš galėčiau žinoti, kaip kas ten vyksta? Specialistai turėtų aiškinti, kad suprasčiau. Taip, kaip ir aš Stebėtojų taryboje aiškinu Vladui Pauliukaičiui medikų problemas. Dėl to manau, kad toje taryboje turėtų būti kiekvienos sveikatos priežiūros įstaigos atstovas“, – įsitikinęs gydytojas D. Babilius.
Jei politinių abejonių rūkas Stebėtojų tarybai netrukdytų dirbti, diskutuoti galima būtų iki pat kadencijos pabaigos, tačiau medikų visuomenėje netrūksta manančiųjų, kad taryba bent jau iki šiol buvo neveiksni.
Daiva BARTKIENĖ