Vasario 25-ąją duris atvėrė naujoji miesto biblioteka. Sutikdama pasveikinti atėjusius rajono vadovus ir pirmuosius skaitytojus, viešosios bibliotekos direktorė Nijolė Masiulienė sakė, kad skubėti atidaryti biblioteką darbuotojus ragino nekantraujantys skaitytojai, o tai geriausias įrodymas, kad biblioteka Jurbarkui išties labai reikalinga.
„Iki tikrųjų įkurtuvių dar toli: neinstaliuoti ir neparuošti dirbti kompiuteriai, nebaigti sutvarkyti knygų fondai, tačiau dirbame su didžiausiu entuziazmu ir iki balandžio pabaigoje vyksiančios tradicinės Bibliotekų savaitės tikrai suspėsime viską padaryti. Tada ir padėkosime visiems, kurie biblioteką projektavo, statė ir padėjo mums joje įsikurti“, – praėjusią savaitę sakė N. Masiulienė.
Nors kartu su rajono vadovais pirmadienio rytą į naujosios bibliotekos rūmus įžengė vos pora skaitytojų, jau po kelių valandų Abonemente rikiavosi tikrų tikriausia gyva eilė. Viešosios bibliotekos direktorė N. Masiulienė tvirtina, kad vasario 25-ąją buvo pasiektas visų laikų bibliotekos lankomumo rekordas: per pusdienį naujojoje bibliotekoje apsilankė apie 140 skaitytojų, dar 100 lankytojų sulaukė Vaikų literatūros skyrius. Naujoji biblioteka tarsi magnetas traukė iš mokyklų einančius moksleivius, sužinoję apie atidarymą apsižvalgyti subėgo miesto vaikai. Būtent jų čia ir laukė didžiausia staigmena – erdvus, labai gražus ir turtingas žaidimų kambarys.
Pasak viešosios bibliotekos vadovės, nors pirmąją dieną ne visi lankytojai panoro iš bibliotekos pasiimti knygų, bibliotekininkams tokį didžiulį žmonių srautą suvaldyti nebuvo lengva. „Matyt, nuo šiol dirbsime kur kas intensyviau, nes naujų etatų bibliotekoje nebus – kaip dirbo, taip ir tebedirbs keturiolika bibliotekininkų. Bet žmonių susidomėjimas biblioteka ir jos suteiktomis naujomis veiklos galimybėmis mus džiugina ir skatina kuo greičiau baigti tvarkyti patalpas ir pradėti įgyvendinti ilgai brandintas idėjas“, – sakė N. Masiulienė.
Skaitytojus aptarnaujantys bibliotekininkai tikina, kad pirmąją savaitę bibliotekos skaitytojo bilietą įsigijo daugiau kaip 50 naujų lankytojų, o tai leidžia spėti, kad atidarius naująjį pastatą norinčių skaityti jurbarkiečių bus daugiau. Ypač daug naujų lankytojų sulaukė Vaikų literatūros skyrius, kurio darbuotojų iniciatyva dėl ankštų patalpų iki šiol buvo labai apribota. Bibliotekos vadovė tikisi, kad nuo šiol Vaikų literatūros skyriuje gyvenimas virte virs, o mažieji bibliotekos lankytojai domėsis ne tik kompiuteriais ir žaidimais, bet ir knygomis. Juk kuo anksčiau vaikai ateina į biblioteką, tuo greičiau jie pamilsta knygas, o pomėgis skaityti išlieka visą gyvenimą.
Nors vasario mėnesį savivaldybės taryba patvirtino sprendimą, kad skaitytojo bilietas vaikams nuo šiol kainuos 3 Lt, o suaugusiesiems – 5 Lt, darbuotojai dėl to pasipiktinimo kol kas negirdėjo. N. Masiulienė tikina, kad bene tiek ir kainuoja elektroninio skaitytojo bilieto pagaminimas, o kadangi dauguma skaitytojų elektroninius bilietus jau turi, biblioteka iš to pelno tikrai neturės.
Nors bibliotekininko darbas – ne tik išduoti skaitytojams knygas, jos bibliotekoje yra pačios svarbiausios. Jurbarko viešoji biblioteka gauna bene visus naujausius leidinius. Pernai knygoms įsigyti Kultūros ministerija mūsų bibliotekai paskyrė beveik 67 tūkst. Lt, o savivaldybė periodinei spaudai prenumeruoti atseikėjo 49 tūkst. Lt. Tai nėra daug, tačiau biblioteka praturtėjo 1,5 tūkst. pavadinimų 3400 egz. naujų knygų, žurnalų ir laikraščių. Nors atrodo, kad tai daug, tačiau bibliotekininkams nerimą kelia mažėjantys fondai. 2011 metais vienam skaitytojui teko 8,8 bibliotekoje esančio leidinio, o pernai – tik 8,3. Tokios, pasak N. Masiulienės, yra ekonominės krizės pasekmės.
Tačiau leidinių, pasak bibliotekos darbuotojų, tikrai užtenka ir visi norintys gauti knygų jų gauna. Nauja tik tai, kad nuo šiol uždelsus atnešti knygą už kiekvieną pradelstą dieną teks sumokėti po 5 ct. Pasak N. Masiulienės, tokia tvarka ugdys skaitytojų atsakomybę ir pagarbą knygai, nes anksčiau būdavo atvejų, kai skaitytojai knygas savo namuose laikydavo apskritus metus, o kiti tų leidinių laukdavo ir negalėdavo sulaukti. Išjudinti užuomaršas pastaruoju metu padeda elektroninė priminimo sistema, todėl pageidaujamą knygą galima gauti greičiau.
Kaip ir anksčiau, į namus skaityti nebus leidžiama išsinešti tik retų ir brangių leidinių. Bet juos galima bus pavartyti ir paskaityti, o labai norint – atskiras dalis nusikopijuoti literatūros skaitykloje. Tik dabar, kai literatūros skaitykla įsikūrė erdviose patalpose, skaitytojai galės įsitikinti, kokia mūsų biblioteka yra turtinga ir kokių gražių leidinių turi. Lentynose jau išdėlioti vertingi albumai ir žinynai, prie kurių anksčiau skaitytojai neprieidavo, o ir patys bibliotekininkai jau buvo juos pamiršę.
Tačiau bene labiausiai ir bibliotekos darbuotojai, ir lankytojai laukia atidarant kompiuterių skaityklą, kurioje vienu metu bus galima naudotis 24 kompiuteriais. Kompiuterių skaitykloje veiks ir penkios kabinos, kuriose bus galima mokytis kalbų. Bibliotekos vadovė tikina, kad kursų rengti nežadama, tačiau jei bus norinčių tokią paslaugą teikti, atsiras ir galimybė išsinuomoti kalbų kabinas. N. Masiulienė tikisi, kad atsiras norinčių pakviesti jurbarkiečius ir į komercinius renginius, nes biblioteka turi dvi gražias kultūros renginių sales. „Tai pritrauks į biblioteką kitų interesų žmones, o mums, be abejo, labai reikalingi papildomi pinigai už salių nuomą“, – tikino direktorė.
Bibliotekoje netrukus pradės veikti ir savitarnos kopijavimo aparatas, kuriuo skaitytojai galės darytis ne tik juodai baltas, bet ir spalvotas kopijas. Paslauga bus mokama, bet čia pat bus siūloma įsigyti specialias kredito korteles.
Kokių renginių sulauksime naujojoje bibliotekoje, N. Masiulienė kol kas neišduoda. Bet sako, kad tikrai bus ir naujų, ir tradicinių literatūros populiarinimo renginių, susitikimų su kraštiečiais, naujų knygų pristatymų. Planuojama įsigyti parodų eksponavimo sistemą, kuri leis įgyvendinti bibliotekininkų svajonę rengti meno kūrinių pristatymus. Įdomių pasiūlymų pateikia ir jurbarkiečiai. Graži Ligito Mauro iniciatyva sukurti bibliotekoje pasaulio rekordo vertą kompaktinių diskų piramidę. „Tai nėra bibliotekai būdinga veikla, bet padės pritraukti į biblioteką jaunimą, o mes tik to ir siekiame“, – tvirtino N. Masiulienė.
1937 metais įkurta Jurbarko biblioteka pernai paminėjo 75 metų sukaktį. Per tuos dešimtmečius ji niekada neturėjo nuosavos pastogės, buvo nuolat kraustoma iš vienos vietos į kitą, todėl įkurtuvės bibliotekininkams teikia didžiulį džiaugsmą, o mums visiems teikia vilties turėti dar vieną ryškų ir labai jaukų kultūros židinį.
Daiva BARTKIENĖ