Noras bendrauti, dalytis patirtimi, ką nors bendrai veikti skatina moteris ieškoti bendraminčių. Mezgimas, gėlių puoselėjimas, net vaikų auginimas gali būti pretekstas susiburti į klubą ir dalytis džiaugsmais ir rūpesčiais, juo labiau kad dalydamasis visada ir gauni ko nors naujo. Jurbarke jau gerą pusmetį veikia moterų klubas, kurio nares sieja politika. Lietuvos socialdemokratų partijos moterų sąjungos Jurbarko klubo narėms svarbiausia bendrauti tarpusavyje ir su kitais įdomiais žmonėmis ir plėsti akiratį.
„Kai kvietėme moteris, joms atrodė, kad čia bus tik daug politikos, bet mes kiekvieną mėnesį ką nors įdomaus veikiame. Žinoma, ir papolitikuojame prie arbatos puodelio“, – klubo veiklos pradžią prisimena jo pirmininkė Vida Rekešienė.
Socialdemokračių moterų klubai veikia daugelyje rajonų, o Jurbarke įsteigtas šių metų balandį. Iniciatorė buvo Antanina Tunaitienė. Susirinko tuomet 12 moterų iš viso rajono – labai skirtingo amžiaus ir įvairių profesijų. Vienintelė sąlyga būti klubo nare – priklausyti Lietuvos socialdemokratų partijai. Dabar jų jau šešiolika, bet, pasak klubo pirmininkės, esmė – ne skaičius, o kad visoms būtų įdomu.
Joms ir yra įdomu – susitinka, pasišneka ir apie moteriškus reikalus, ir apie politiką ir – plečia akiratį, nes kiekvienas susitikimas būna teminis, pagal iš anksto numatytą ir aptartą planą.
Moterys jau pabuvojo Jurbarko ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje – viešnagę surengė šio skyriaus vedėja gydytoja Jolanta Jokšienė. Danutė Rapševičienė organizavo susitikimą su sveikatos specialiste, supažindinusia moteris su netradiciniu Folio gydymo metodu. Lilija Zebliockienė pakvietė bičiules į naująją Jurbarko biblioteką.
Vasara irgi buvo kupina naujų potyrių, pramogų, išvykų: Džilda Šneiderienė birželio mėnesį surengė klubo narėms ekskursiją Panemunės pilyje. Antaninos Tunaitienės iniciatyva moterys pabuvojo Vidučio ir Ramutės Razmų ūkyje – ūkininkas aprodė savo valdas ir sodria žemaičių tarme papasakojo apie ūkininkavimą – daugeliui klubo narių tai buvo nauja patirtis.
Rudeniop moterys važiavo į Vencloviškių kaimą pas Sigutę Džiaugienę – grožėjosi jos mezginiais, kulinariniu išradingumu ir, pasak klubo pirmininkės, gavo daug gyvenimiškų pamokų. Klubo narės daugiausia yra dirbančios ir aktyviai gyvenančios moterys, bet viešėdamos Vencloviškiuose įsitikino, kad ir namų šeimininkė gali gyventi įdomiai ir prasmingai.
„Už kiekvieną renginį atsakinga vis kita klubo narė – taip visos esam įtrauktos į aktyvią veiklą. Finansavimo klausimą irgi išsprendėme paprastai – renginius finansuojame pačios, organizatorei tenka tik šiek tiek paišlaidauti arbatai ir saldumynams. Viskas vyksta sklandžiai, kiekviena labai atsakingai organizuoja susitikimą ir visoms viskas patinka. Džiaugiuosi, kad aš klubo veiklą tik koordinuoju, bet ne dominuoju“, – sakė klubo pirmininkė Vida.
Spalis – pagyvenusių žmonių mėnuo. Šį mėnesį moterys socialdemokratės lankė garbingų metų sulaukusius savo partijos bičiulius, o spalio 17-ąją važiavo į Smalininkų senjorų namus. Privačios globos įstaigos vadovas Gintautas Navickas ir darbuotojai Milda Vasiliauskienė ir Darius Vasiliauskas atsakinėjo į klausimus ir atvėrė visas duris – moterų klubo narės įsitikino, kad šie namai yra modernūs, gražūs, jaukūs ir patogūs.
Paskui viešnios aplankė visus 24 senjorų namų gyventojus – pašnekino, sutiko pažįstamų, visiems dovanojo knygų. Skaitymas – vienas iš senjorų pomėgių: kai nebegali aktyviai judėti, knyga tampa nepamainomu draugu, bet turi ir kitų darbelių – mezga, žiūri televizorių ir šnekasi, meldžiasi, puoselėja gėlynus, meistrauja.
Paskui prie arbatos puodelio klubo moterys pasakojo apie aplankytus savo partijos bičiulius senjorus bei aptarė reikalus.
„Jokių akcijų viso rajono gyventojams nepadarėme, nors turime minčių kovo mėnesį, kai minima Tarptautinė moters diena, įsteigti nominaciją aktyviausioms rajono moterims – pasigendame joms dėmesio, – sakė socialdemokračių klubo vadovė. – Yra nemažai moterų, kurioms mūsų klubo veikla atrodo patraukli, ir mes priimame dalyvauti savo renginiuose, pavyzdžiui, ekskursijose, bet tik iki arbatos. Gerdamos arbatą mes šnekamės vienos – aptariame klubo ir savo partijos reikalus, šnekamės ir apie apie politiką, ir apie moteris politikoje. “
Pasak klubo vadovės, moterų politikoje, kaip ir socialdemokratų partijoje, yra ne ką mažiau nei vyrų, bet žymiai mažiau aktyvių moterų. „Mūsų skirtinga prigimtis, todėl neturim net stengtis būti kaip vyrai, bet negalime būti ir žemesnės už juos – nei ūgiu, nei protu, nei aktyvumu visuomenės gyvenime“, – sakė Vida ir dalijosi mintimis iš seminaro apie moterų dalyvavimo politikoje suaktyvinimą – šiam Dauguose vykusiam seminarui ji paskyrė visą savaitgalį.
Vida į politiką pateko, galima sakyti, atsitiktinai. „Tiesiog gavau progą ir ją pasiėmiau. Man reikia judėjimo. Vienoms moterims užtenka judėti virtuvėje, o man reikia daugiau. Socialdemokratų politika man artimiausia – labiau orientuota į viduriniąją klasę, į žmogų, jo poreikius, į socialinę lygybę. Politikoje, kaip ir visur kitur, reikia pabūti, paaugti, o ne įšokti ir iškart politikuoti. Džiaugiuosi jaunomis partijos ir mūsų klubo narėmis, manau, kad jos Jurbarko padangėje dar bus žinomos“, – sakė V. Rekešienė.
Viena kitą šio moterų klubo narės vadina bičiulėmis ir kreipiasi vardais. Ar yra draugės? „Žinoma, kad ne priešės! – juokiasi klubo vadovė. – Bet draugės bendrauja intymiau, artimiau, o mus jungia bendri interesai, pažiūros, mums smagu susitikti ir kartu nuveikti ką nors įdomaus – esame bičiulės.“
Danutė KAROPČIKIENĖ