Rugsėjo pabaigoje į Berlyną paminėti Lichtenbergo rajono ir Jurbarko dešimties metų partnerystės jubiliejaus vyko trylika jaunuolių kartu su Jurbarko rajono meru Ričardu Juška, jaunimo reikalų koordinatore Audrone Balčiūniene, Viešvilės vaikų globos namų direktoriumi Algimantu Liaudaičiu ir vokiečių kalbos mokytoja bei vertėja Vida Paškauskiene.
Buvome svetingai sutikti Lichtenbergo savivaldybės atstovų, patogiai apgyvendinti, viešnagės programa buvo įdomi.
Fenpfulio viešojoje bibliotekoje veikė jurbarkiečių fotografų Rimo Akutaičio, Roberto Patronaičio ir Egidijaus Giedraičio nuotraukų paroda, keletas delegacijos narių nuotraukose išvydo ir save.
Mūsų delegaciją sudarė aktyvus rajono jaunimas – sportuojančios ir dainuojančios smalininkietės Elzė Gražulevičiūtė ir Monika Nausėdaitė, mobilios jaunimo laisvalaikio programos dalyviai Raimondas Kiltinavičius ir Klaidas Laskevičius, muzikos grupė „Matrica“ – Patricija Baužaitė ir Marta Krikščionaitytė, skirsnemuniškis Almantas Maksvytis, savanoriavęs tarptautinėje jaunimo stovykloje, muzikuojantis vadžgiriškis Almantas Tamošaitis ir jurbarkietis Andrius Sabataitis. Gintarė Pocevičiūtė ir Saimonas Šleževičius atstovavo viešviliečiams, kurie rengiasi su vokiečiais iš Lichtenbergo dalyvauti bendrame projekte, o aš kartu su Marium Tamošaičiu atstovavome Veliuonos jaunimui.
Miesto šventėje „Mes iš čia“ buvo pristatyta mūsų delegacija, meras R. Juška tarė sveikinimo žodį ir įteikė dovanas iš Jurbarko krašto.
Šventėje pasirodė ne tik Fenpfulio vaikų ir jaunimo kolektyvai, bet ir Jurbarko jaunimas – dainavo Patricija ir Marta, Almantas, Elzė ir Andrius.
Jurbarko ir Lichtenbergo rajonų savivaldybių merai pasodino medelį 10 metų partnerystės proga, kuris nuostabiame Lichtenbergo parke augs, kaip ir stiprėjantis dviejų šalių bendradarbiavimas.
Apsilankius jaunimo klube „Tube“ gimė idėja tokį klubą įsteigti ir mūsų mieste. Sužinojome apie projektą „U-18“, kuris vaikams ir jaunuoliams iki 17 m. leidžia pareikšti savo nuomonę savivaldybės ar parlamento rinkimuose.
Kitą dieną išvykome į apžvalginę ekskursiją po Berlyną su Lichtenbergo savivaldybės atstovais bei Fenpfulio bendruomenės vadovu R. Bosse. Gidas pasakojo įvairius įdomius faktus apie Berlyną. Buvome prie žymiųjų Brandenburgo vartų, anksčiau tai buvo vartai į miestą, o 18 a. pabaigoje atstatyti kaip neoklasicizmo triumfo arka. Apsilankėme prie istorinės Berlyno sienos. Siekdama sustabdyti masinį žmonių vykimą į Vakarus 1961 m. rugpjūčio 13 dieną komunistų valdžia nusprendė pastatyti šią sieną. Ji buvo nugriauta tik po 28 metų – 1989 m. lapkričio 9-ąją. Tądien šaltasis karas pasibaigė. Dar išvydome Berlyno miestą iš 203 metrų aukščio Berlyno televizijos bokšte, kurio aukštis iš viso yra 368 metrai. Kasmet beveik 1,2 milijono lankytojų atvyksta čia pasigrožėti nuostabia panorama.
Trečiąją viešnagės dieną vykome į vieną didžiausių Berlyno zoologijos sodų, kuriame gyvena apie 7 tūkstančius gyvūnų, o jo plotas – 160 hektarų.
Patyrę daug įspūdžių keliavome išbandyti savo jėgų didžiausiame ir pačiame pirmajame Europoje uždarų patalpų nuotykių parke „BergWerk“. Laipiojome lynais įvairiomis trasomis 20 metrų aukštyje. Tai daug drąsos reikalaujantis nuotykis.
Paskutinę viešnagės dieną lankėmės Bundestago rūmuose – Vokietijos parlamente. Daug sužinojome apie šalies politinę sistemą. Pastato puošmena tapo pasaulinio garso šiuolaikinio britų architekto sukurtas didžiulis stiklo ir plieno konstrukcijų kupolas. Norint patekti į parlamento posėdžių pastatą tenka laukti ilgoje eilėje ir pereiti patikrą, prilygstančią keleivių patikrinimui tarptautiniuose oro uostuose.
Namiškiams lauktuvių nupirkome Lichtenbergo prekybos centre. Per jaukią atsisveikinimo vakarienę apsikeitėme dovanomis, dainomis padėkojome berlyniečiams už svetingumą.
Ši turininga kelionė suteikė žinių apie Vokietijos istoriją, geografiją, politiką ir padėjo suvokti, kad bendravimas yra puiki galimybė pristatyti savo šalį, įgyti kultūrinės patirties, o Jurbarko jaunimo pastangomis ateityje bendradarbiavimas su Lichtenbergu tik stiprės.
Indrė Matuzaitė