Jau nuo spalio pradėjome ruoštis ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniam etapui. Mano ir devintoko Aivaro Jankausko darbo vadovė buvo mokytoja Lina Juškienė, konsultantė – Rasa Žūkienė iš VDU Biochemijos ir biotechnologijų katedros. Tiriamojo darbo pavadinimas „Normalių ir vėžinių ląstelių gyvybingumo atsako į kombinacinį terapinį stresą tyrimas“.
Pirmame konkurso ture iš maždaug šimto darbų atrinkta 50, jie buvo pristatyti antrame ture Vilniuje, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre (LMNŠC). Apie šį turą ir norėčiau papasakoti.
Kovo 13-osios rytą pajudėjome Vilniaus link. Kaune persėdome į elektrinį traukinį, kuris mus nugabeno iki pat Vilniaus. Man ši kelionės dalis buvo smagus nuotykis, nes dar niekada nebuvau važiavęs traukiniu.
LMNŠC aktų salėje pakabinome savo darbo plakatą. Šioje salėje buvo sutalpinta 50 stendų. Galėjome apžvelgti kitų mokinių atliktus mokslinius darbus, pasidomėti tyrimais. Buvo įdomu. Vėliau įsikūrę viešbutyje perskaitėme savo darbą dar kelis kartus, kad rytojaus pristatyme galėtume jaustis tvirtai.
Kitą rytą prieš darbų pristatymą jaudulio visiškai nejutau nei aš, nei mano kolega Aivaras. Vertinimo komisiją sudarė 16 įvairių sričių profesionalų ir ekspertų. Komisijos nariai vaikščiojo po visą salę, prieidavo prie kurio nors stendo ir apklausdavo jį pristatančius dalyvius. Mes turėjome apsiginti darbą, atsakyti į užduotus klausimus. Komisijos nariai taip pat pateikė patarimų, rekomendacijų, pasiūlymų.
Po 3 valandų pristatinėjimo mums buvo paruošti pietūs kavinėje „Katpėdėlė“. Prie stalo pasikalbėjome, buvo smagu, skaniai pavalgėme ir pajudėjome atgal prie darbų. Į dienos pabaigą jau buvome pavargę nuo darbo gynimo, bet galėjome pasidžiaugti, nes maždaug septynias valandas trukęs pristatinėjimas buvo baigtas, ir gana sėkmingai. Jausmas buvo geras, nes žinojome, kad šį ilgą darbą jau įveikėme ir atsakomybės našta nuo pečių nukrito. Vakare išėjome pasivaikščioti po Vilnių, susiradome naujų draugų, smagiai praleidome ketvirtadienio vakarą.
Į trečiąjį turą atrinkta 20 darbų, o laimėję mokiniai atstovaus savo šaliai Europoje. Į 20-tuką nepatekome, tačiau ir nenustebome, juk aš – tik aštuntokas, mano kolega – devintokas, o kiti dalyviai daug vyresni.
Patirtis, kurią gauname tokių konkursų metu, yra neįkainojama. Ačiū mokytojai Linai Juškienei, Aivarui Jankauskui, kuris mane pakvietė prisidėti prie šio darbo, konkurso rengėjams už puikų priėmimą. Ilgas darbas nenuėjo veltui: sužinojome daug įvairiausių dalykų, įdomiai praleidome laiką. Tikrai puiku!
Erikas Bakšenskas,
jaunasis mokslininkas,Seredžiaus Stasio Šimkaus pagrindinė mokykla