Veliuonos mokiniai puoselėdami etnokultūrines krašto tradicijas 2002, 2008 ir 2011 metais kartu su mokytojais, miestelio bendruomene, tėvais sukūrė ir parodė XIX a. vestuvių inscenizacijas pagal Antano Juškos „Svotbinę rėdą“. Vaidinimai vyko Veliuonos krašto muziejuje, dvare, „vinčiaus“ scena suvaidinta bažnyčioje.
Per lietuvių kalbos pamokas su mokytoja Renata Matuziene mokyklos literatūros muziejuje žiūrėjome šių inscenizacijų filmuotą medžiagą, aptarėme vestuvinius papročius, diskutavome apie XIX a. Veliuonos krašto socialinį, kultūrinį gyvenimą, lyginome jį su dabartinėmis tradicijomis, šių laikų žmonių vertybėmis.
Šių pamokų įspūdžius aprašėme ir nusprendėme dalyvauti šalies mokinių kūrybiniame projekte „Raktas į mokyklos muziejaus skrynią“, skirtame Muziejų metams. Spalio pabaigoje mūsų gimnazijos mokiniai ir mokytojai buvo pakviesti į Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centrą, kur vyko projekto baigiamoji šventė.
Konkurse „Istorinės asmenybės mokyklos muziejuje“ pelnėme paskatinamąją vietą, o „Įsimintiniausia pamoka mokyklos muziejuje“ už kūrybinį darbą „Veliuoniečių lietuvių veselija pagal Antano Juškos „Svotbinę rėdą“ mums atiteko antroji vieta respublikoje.
Buvo smagu girdėti daug gerų žodžių apie mūsų kūrybinius darbus. Ypač mus gyrė LRT laidos „Duokim garo!“ vedėjas, konkurso „Įsimintiniausia pamoka mokyklos muziejuje“ komisijos pirmininkas Stanislovas Kavaliauskas. Jis džiaugėsi, kad tarp daug konkursui pateiktų darbų rado medžiagos apie veliuoniečių lietuvių „veseliją“. Pasak S. Kavaliausko, Veliuonos kraštas unikalus savo dainuojamąja ir pasakojamąja tautosaka, ir džiugu, kad yra žmonių, kurie šias vertybes puoselėja, kad kultūriniuose projektuose dalyvauja ne tik gimnazijos mokiniai, bet ir miestelio bendruomenė.
Po apdovanojimų aplankėme Vinco Mykolaičio-Putino ir Vinco Mickevičiaus-Krėvės memorialinius muziejus, susipažinome su juose esančia unikalia ekspozicija.
Indrė Matuzaitė,
Andrius Jurevičius,
IIG klasė