Kiekvienas šiame gyvenime esame tam, kad veiktume – ne ką nors, o tai, kas iš tiesų mums skirta, kad gyventume laimingą ir sėkmingą gyvenimą. Andrius Kalinauskas teigia dabar jau suprantantis, ko nori iš gyvenimo ir ką gyvenime nori padaryti. Tiesa, Andriui jau ne aštuoniolika, bet tai, ko gero, tik patvirtina, kad suvokimas apie tikslą ir būdą jį pasiekti nebūtinai ateina tada, kai baigi mokyklą.
„Turiu daugybę veiklų, ir kuo toliau – tuo įvairesnių. Dabar jau tikrai suprantu, ko noriu iš gyvenimo, ką noriu jame nuveikti“, – sako Andrius. Ir nebijo pripažinti, kad jam kasdien sekasi vis geriau. „Bet sėkmė – tai nebūtinai turtas, – skuba paaiškinti vaikinas.– Sėkmingais dažniausiai vadinami žmonės, turintys daug pinigų, visuomenės pripažinimą, prabangius namus. Mano manymu, sėkmingiausi yra tie, kurie gyvena taip, kaip jie iš tiesų giliai širdyje nori. Pagal savo prigimtines savybes, o ne primestas aplinkos, visuomenės įsitikinimų.“
Andrius mėgsta keliauti ir jau mokykloje puoselėjo svajonę aplankyti tolimiausius, egzotiškiausius kraštus. Studijuojant tas noras ėmė pildytis, ir Andrius neabejoja, kad visi norai ir svajonės materializuojasi, jei paverti juos savo tikslais. Per metus į kelias keliones išsiruošiantis vaikinas teigia, kad daugelis iš jų vienaip ar kitaip susijusios su joga.
Neatsitiktinis atsitiktinumas
Joga Andrius susidomėjo prieš trejetą metų. Beveik atsitiktinai. Dar anksčiau atostogaudamas su draugais iš vieno jų išgirdo apie tai, kad dauguma žmonių nemoka tinkamai kvėpuoti ir išnaudoja tik apie trečdalį plaučių tūrio. O kvėpavimas – vienas pagrindinių energijos šaltinių. Tuoj po to jo žvilgsnis užkliuvo už skelbimo apie Jurbarke rengiamus kvėpavimo meno kursus. „Pačią pirmą dieną tai mane sudomino“, – teigia Andrius.
Tada ir prasidėjo kitoks vaikino gyvenimas – be alkoholio, kitų svaigalų ir, jo paties manymu, ne atsitiktinai, nes jau mokykloje jam kilo klausimų – kodėl vieni turi viską, o kiti – nieko. „Jau tada pradėjau pastebėti, kad sėkmingi žmonės kažką daro kitaip nei dauguma. Tačiau tuo metu dar nežinojau, nuo ko tai priklauso, neįsivaizdavau, kaip galima pasiekti visko, ko norim. Turėjau įsitikinimą, kad turi būti kažkokia sėkmingo ir laimingo gyvenimo paslaptis. Pirmiausia turime žinoti ko iš tiesų norime”, – teigia vaikinas.
Jogos kurse Andrius išmoko visavertiškai kvėpuoti, atpalaiduojančių kūną tempimo pratimų (asanų) ir protą nuraminančios meditacijos. Nes joga yra kompleksas visų šių dalykų. Tai išmokti nėra sudėtinga, svarbiausia – kasdien skirti tam laiko. „Joga suteikia galimybę sveikiau ir kokybiškiau gyventi, drąsiai išnaudoti atsirandančias galimybes gyvenime“, – taip paprastai jogos filosofiją aiškina jau trejus metus ja užsiimantis jaunuolis. Beje, joga ne tik padėjo atsiskleisti asmenybei, bet ir sustiprino tikėjimą – Andrius tapo kur kas sąmoningesnis krikščionis.
Meditacija, pasak Andriaus, nėra susijusi su religijomis, sektomis ar kokiomis nors paslaptimis, kaip kartais mano tuo nepasidomėję žmonės. Meditacija – tai sąmoningas savęs stebėjimas: užsimerki, nurimsti ir įsižiūri į savo pojūčius, mintis, kvėpavimo ritmą, pastebi vyksmą viduje. „Tik nurimęs, stebėdamas save gali atsikratyti nerimo, streso bei įtampos. Turtingiausi JAV žmonės, nuo kurių priklauso daugybės kitų žmonių likimai, medituoja dukart per dieną, kad turėtų ramų ir aštrų protą priimti geriausius sprendimus“, – įsitikinęs Andrius.
Tikslą reikia užsirašyti
„Kad ko nors gyvenime pasiektume, reikia turėti aiškų tikslą ir jį užsirašyti. Būtinai užsirašyti, – pabrėžia Andrius, – nes užrašyta mintis – visai kas kita, nei laikoma galvoje. Užsirašydami mes bent jau sau parodome, kad mums iš tikrųjų tai yra svarbu. Pabandykit pasekti savo mintis – galbūt apie tą patį galvojote prieš savaitę, prieš mėnesį ar net prieš keletą metų, bet nieko nedarėte, kad tą tikslą pasiektumėte.“ Andrius žino, kad sėkmingi žmonės viską pradeda ir pabaigia užsirašydami popieriuje, todėl ir pats savo tikslus visada užsirašo, o juos pasiekęs užsirašo kitus. Ir patikina, kad nors ir praktikuoja jogą, jo tikslai yra labai žemiški, susiję ir su pinigais, karjera, sveikata, santykiais ir su dvasios ugdymu, nes sėkmė yra visų šių sričių harmonija. Vienas iš vaikino tikslų padėti atskleisti žmonėms potencialias jų galimybes ir padėti atrasti, ką kiekvienas iš tikrųjų giliai širdyje nori veikti. „Viena, ką supratau, kad norint ko nors pasiekti reikia domėtis ir bendrauti su tais, kurie toje srityje yra pasiekę daugiau. Beveik visi sėkmingieji labai noriai dalijasi savo patirtimi“, – sako Andrius, kuris šiuo metu konspektuoja vieno sėkmingo verslininko videoseminarą „Kaip pasiekti sėkmę“.
Keliauti – kad pažintum
A. Kalinauskas teigė šiuo pokalbiu su „Žvilgsniu“ norįs ne pasireklamuoti, bet patarti jaunimui, kad svarbu atrasti savo gyvenimo kelią, kur geriausiai galėtum išreikšti savo asmenybę. Ne pats geriausias pasirinkimas eiti ten, kur dauguma, ir siekti to paties, kaip dauguma, jei patys to visiškai nemėgstame. Nes tada gyvename daugumos, bet ne savo gyvenimą. Pasak Andriaus, vien materialiniuose dalykuose neįmanoma pasiekti laimės, jei neturėsi ir dvasinių poreikių. Žmogus turi daugybę pasirinkimų, tačiau tikras pasirinkimas yra tas, kai galime patys pasirinkti sąmoningai, neįtakojami įpročių, įsitikinimų, nesivadovaudami kitų nuomone.
Andriui svarbius pasirinkimus padaryti padėjo joga ir savo tikslus pasiekusių žmonių pavyzdžiai. Tačiau pradžia buvo kaip ir daugumos – 2005 m. baigęs Naujamiesčio vidurinę toliau siekė specialybės diplomo. „Statybos inžinerija buvo daugiau dėl tėvų, tačiau pasitikėjau jais, be to, ir kito pasirinkimo tada neturėjau – daug kas taip daro“, – sako Andrius.
Dabar Andrius kaip pasaulio ir savęs pažinimą renkasi keliones. Jis keliauja ne tik pažiūrėti, pavyzdžiui, architektūros, kalnų ar pasimaudyti jūroje, bet ir pažinti skirtingas kultūras, žmones, praplėsti akiratį. Viena įdomesnių ankstesnių kelionių – į Vokietiją, kur jis pora mėnesių savanoriavo. „Dviese su kitu lietuviu, kurio iki tol nepažinojau, buvome atsakingi už pastato dalies rekonstrukciją. Dirbome su savanoriais iš įvairių pasaulio kraštų. Buvo puiki praktika – darbinė, kalbos, bendravimo, nes tarptautinis kolektyvas vis keitėsi, reikėjo išmokti prisitaikyti prie įvairiausių žmonių, – pasakoja Andrius.– Įpareigojimą atlikome laiku ir gerai. Iškart po to pasitaikė galimybė savaitę praleisti viename geriausių Šveicarijos kurortų Alpių kalnuose. Šveicarija dar mokyklos laikais buvo nedrąsi mano svajonė, beje, irgi užrašyta.“
Ne per seniausiai jaunas jurbarkietis keliavo į Indiją. Ta egzotiška šalis jį taip pat nuolat traukė, ir Andrius niekada neturėjo minties, kad jos nepamatys, nes negatyvios mintys stabdo svajonių išsipildymą, atitolina jas. Apsistojęs „Gyvenimo meno“ ašrame Andrius lankė jogos kursus, mokėsi sanskrito kalbos, taip pat – keliavo po šalį, norėdamas pažinti vietinių gyvenimą. „Indija – labai įspūdinga, pilna didžiulių kontrastų šalis. Joje pravartu pasimokyti tolerancijos, vidinės žmonių ramybės, šilto bendravimo. Įdomu pamatyti visiškai kitokį nei mūsų gyvenimo būdą. Porą mėnesių praleidęs Indijoje dar kartą įsitikinau, kodėl verta keliauti, ir su dėkingumu pasidžiaugiau, kad turiu noro ir galimybių tai daryti“, – kiek filosofiškai pokalbį baigė Andrius.
Artimiausia kelionė Andriaus laukia jau šią vasarą į Lenkiją. Ten liepos 20–21 dienomis vyks pasaulinis jaunimo festivalis „Live and act“ (Gyvenk ir veik), į kurį kviečiamas 15–25 metų jaunimas iš viso pasaulio.