Į karo komendantūras užsiregistravusiems asmenims trečiadienį paskelbta naujausia informacija apie tolimesnius žingsnius. Spalio 7 d. pirma 70 žmonių grupė bus pakviesta į karinio rengimo kursus, lapkritį juos baigs dar 2 grupės. Kursai truks 10 dienų.
Anot L. Kasčiūno, pirmą rugsėjo savaitę visiems užsiregistravusiems išsiųsti laiškai, informuojantys, kad su dalyviais bus susisiekta individualiai.
„Anketos yra vertinamos, reikia įsivertinti, ar žmonės nėra aktyviajame rezerve, ar jie nėra civiliniame mobilizaciniame rezerve, ar žmonės nėra (…) grupėse, kurios gynybos planus užpildo kitaip ir jie gali atvirai dalyvauti komendantūrų veikloje“, – dėstė L. Kasčiūnas.
Rengimas prasidės spalio mėnesį
Spalio 7 d. pirma 70 žmonių grupė bus pakviesta į karinio rengimo kursus. Jie truks 10 dienų nepertraukiamai.
L. Kasčiūnas socialiniame tinkle „Facebook“ pridūrė, kad mokymuose didesnis dėmesys bus skiriamas objektų apsaugai, patruliavimui, asmenų sulaikymui ir konvojavimui, automobilių ir asmenų apieškojimui, ginklų naudojimui, šaudymui. Taip pat bus mokoma topografijos, inžinerijos, rikiuotės ir karinės ceremonijos. Dešimt dienų bus mokomasi 81 valandą, o kursas bus laikomas išeitu, jei bus išlaikyti testai ir lankomumas sudarys 80 proc.
Laurynas Kasčiūnas / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.
Pasak ministro, kitos dvi grupės po 70 žmonių karinio rengimo kursuose dalyvaus lapkričio mėnesį.
Dar 100 žmonių bus kviečiami į dronų valdymo kursus, 100 – į atsparumo hibridinėms grėsmėms kursą, kadangi informacinis karas ir kova su dezinformacija yra svarbi komendantūrų dalis.
Dar 200 asmenų – į pilietinio pasipriešinimo praktinių įgūdžių kursą, kuriame bus mokoma pirmosios medicinos pagalbos, priešiškos technikos atpažinimo, elgesio apšaudymo metu ir Molotovo kokteilių gamybos ir jų panaudojimo.
Kitais metais ketinama 1500 užsiregistravusiųjų suteikti karinį bazinį rengimą, o 2 tūkst. pakviesti į dronų valdymo, atsparumo hibridinėms grėsmėms, pilietinio pasipriešinimo įgūdžių kursus.
Ministro teigimu, šiuo metu į komendantūras užsiregistravo apie 6 tūkst. gyventojų. Registruotis vis dar galima.
https://e.infogram.com/e37579a4-e02f-4329-b7b5-0da67dcac9bd?parent_url=https%3A%2F%2Fwww.lrt.lt%2Fnaujienos%2Flietuvoje%2F2%2F2362599%2Flrt-trumpai-i-komendanturas-uzsirase-asmenys-kursus-prades-spali-ka-zinoti&src=embed#async_embed
Ministras taip pat akcentavo, kad žmonių, norinčių tapti komendantūrų dalimi, sveikata bus tikrinama Karinės sveikatos priežiūros įstaigose. Patikra, šaukiant į rezervo mokymus, bus atliekama medicininėse komisijose, tačiau ateityje ketinama tikrinti nuotoliniu būdu, pagal e. sveikatos duomenis.
Mažiausiai užsiregistravusių – Šalčininkuose
KAM duomenimis, į karo komendantūras aktyviausiai registravosi Vilniaus gyventojai – 49,5 proc. užsiregistravusiųjų, pasyviausias buvo Šalčininkų rajonas – užsiregistravo tik 7 gyventojai.
Remiantis Krašto apsaugos ministerijos (KAM) LRT.lt atsiųsta statistika, Alytaus regione yra 6,3 proc. užsiregistravusiųjų, Kauno – 22,3 proc., Klaipėdos – 9,1 proc., Panevėžio – 6,2 proc.
Į komendantūras užsiregistravusiųjų skaičius / KAM nuotr.
Funkcijos taikos ir karo metu
Taikos metu komendantiniai vienetai bus užpildyti profesinės karo tarnybos kariais, rezervo karo prievolininkais, Lietuvos šaulių sąjungos komendantiniais šauliais ir pilietiškais asmenimis. Jų karinį rengimą užtikrins Krašto apsaugos savanorių pajėgos.
Patekęs į komendantūrą žmogus taps komendantinio vieneto dalimi. Jis bus priskirtas savo savivaldybės komendantūrai (komendantiniam vienetui) ir mobilizacijos atveju turėtų nieko nelaukdamas ten prisistatyti. Kiekvienoje savivaldybėje bus komendantinis vienetas. Didžiuosiuose miestuose bus nuo vieno iki kelių batalionų, o mažosiose savivaldybėse – kuopa.
Karo metu komendantinis vienetas turėtų užtikrinti komendanto valandą, kontrolės postų įrengimą, turto rekviziciją, informacinės aplinkos stebėseną, kovą su nelegaliomis ginkluotomis grupėmis, paramą ir sąveiką su institucijomis, svarbių objektų apsaugą bei kariuomenės vado užduočių vykdymą.
Taikos metu komendantinis vienetas vykdys personalo rezervo priežiūrą, nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos šaukimą, rezervistų šaukimą pratyboms, šaukimo punktų organizavimą, rezervo karių pašaukimą ir paskirstymą.
KAM yra nurodžiusi, jog užsiregistravę asmenys į pratybas karo komendantūrų karinių vienetų sudėtyje bus kviečiami nuo 3 iki 10 dienų per metus. Pratybų metu ketinama užtikrinti aprūpinimą ginkluote ir ekipuote.
Komendanto valandos pratybos Viršuliškėse / E. Blažio / LRT nuotr.
Komendantūros koncepcija
Karo komendantūrų projektui vadovaujančio pulk. Dano Mockūno teigimu, pagal naują koncepciją numatyta įsteigti karo komendantūrų valdybą. Ją sudarys šešios regioninės karo komendantūros Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje. Likusiose 54 savivaldybėse taip pat bus steigiamos komendantūros. Kiekvieną jų sudarys mobilizacinė, aprūpinimo ir operacinės dalys. Pasak D. Mockūno, šios struktūros bus įteisintos jau ateinančiais metais.
Pulkininko teigimu, šie komendantai turės užtikrinti gyventojų teorinį ir praktinį rengimą. Tarp jų gali būti ir pirmosios medicinos pagalbos mokymai, ir įvairios simuliacijos.
„Karo komendantūros turi užtikrinti mobilizaciją, užtikrinti saugumą savo priskirtoje teritorijoje, trečia funkcija – civilinis karinis bendradarbiavimas“, – sakė D. Mockūnas.
Neparengtajam rezervui priklausantys aktyvūs žmonės registruotis į komendantūras kviečiami nuo gegužės pradžios.