Mokinių atostogos įsibėgėja. Daugeliui pradinukų įdomus startas į vasarą buvo iškart po mokslo metų užbaigimo mokyklose organizuotos stovyklos. Savivaldybė informuoja, kad šią vasarą rajono moksleiviai dalyvaus daugiau nei 20 stovyklų, finansuojamų Jurbarko rajono savivaldybės ir ES fondų lėšomis. Bet tai dar ne viskas – įspūdingas atostogas gali padovanoti ir entuziazmas bei privati iniciatyva.
Ekskursijos – svarbiausia
Dienos stovykloje „Pažink savo kraštą“ dalyvavo Šimkaičių Jono Žemaičio pagrindinės mokyklos pradinukai. „Visi 41 labai norėjo. Veiklų organizavome daug ir ypač daug kelionių“, – sakė direktoriaus pavaduotoja Nijolė Jurkšaitienė.
Dalyvaudami stovykloje mažieji šimkaitiškiai – dauguma pirmą kartą – pamatė partizanų vado J. Žemaičio bunkerį, pabuvojo Jurbarko dvaro parke ir krašto muziejuje, Panemunių regioninio parko lankytojų centre ir Panemunės pilyje. Dalyvavo edukacijose, susitiko su ugniagesiais gelbėtojais ir miškininkais.
Iš Jurbarko rajono savivaldybės biudžeto stovyklai buvo skirta 600 Eur – tik todėl, pasak N. Jurkšaitienės, pradinukai galėjo tiek daug keliauti.
Seredžiaus Stasio Šimkaus mokyklos-daugiafunkcio centro mokytoja Dalia Nekriošienė, papasakojusi apie „Dubysėlės“ stovyklautojų veiklas ir ekskursiją į Kauno zoologijos sodą, teigė, kad vaikų poilsis kokybiškesnis, kai stovykla turi lėšų. Tos pačios įstaigos socialinė pedagogė Laima Bakšenskienė sakė: „Esam darę stovyklų, kai vaikai įneša simbolinį mokestį, esam darę ir be finansavimo, ir be mokesčio – tuomet tiesiog pramogavome vietoje, niekur neišvykome, neįsigijom priemonių.“
Tačiau kaimo mokyklų vaikai labiausiai ir nori ekskursijų. Juodaičių pagrindinės mokyklos pradinukai važiavo į Kauną, ir, pasak vaikų žodžius atkartojusios direktorės Nijolės Jociuvienės, jiems žiauriai patiko. Ir mažųjų juodaitiškių stovyklos, ir dar vyksiančios vyresniųjų „Atraskim save kartu“ programą finansuoja savivaldybė.
Beveik viskas – stovykloms
Jurbarko r. savivaldybė prie turiningo moksleivių vasaros poilsio prisideda Mokinių užimtumo, socializacijos, prevencijos ir kitų programų finasavimo lėšomis. Pasak Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausios specialistės Odetos Vaitiekūnaitės, beveik visos šios programos, kuriai buvo skirta 8100 Eur, lėšos ir atiteko vasaros stovykloms – apie 6 tūkst. Eur. Mokykloms, kurios teikė paraiškas, skirta nuo 300 iki 800 Eur, prisidėta ir prie kitų institucijų rengiamų stovyklų.
Be to, pasak O. Vaitiekūnaitės, stovykloms pinigų buvo galima gauti ir iš kitų programų, kaip kad Jurbarko r. policijos komisariatas liepą Girdžiuose organizuojamai stovyklai „Viskas mūsų rankose, todėl jų nuleisti negalime 2“ lėšų gavo iš sveikatinimo programos.
Stovyklas mūsų rajono vaikams ir jaunimui rengia ir Jurbarko švietimo centras, Jurbarko r. jaunimo iniciatyvų centras, evangelikų liuteronų diakonija „Jurbarko sandora“. Šiemet Jurbarko eilė kviesti jaunimą iš Belgijos – bendra su lakdaliečiais stovykla rugpjūtį vyks Smalininkuose. VVG „Nemunas“ kviečia 17-29 m. jaunuolius net į dvi tarptautines stovyklas – Lietuvoje ir Lenkijoje.
Knygos visada laukia
Net aštuonios Jurbarko rajono bibliotekos prisidėjo prie iniciatyvos „Atverk duris vasarai“. Tai iniciatyva, kviečianti kurti saugias, pritaikytas vaikų užsiėmimams erdves bei registruoti jas Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro tinklalapyje lmnsc.lt – kad visiems būtų aišku, kur ir ką įdomaus ir nemokamai galima nuveikti per atostogas.
Iki šiol užregistruotos 249 tokios erdvės, o Jurbarko rajone – daugiau nei kitose Lietuvos savivaldybėse. Sportuoti visą vasarą galima Viešvilės pagrindinės mokyklos stadione ir sporto salėje. Vadžgirio kultūros namuose Lina Lukošienė penkias vasaros popietes ves linksmas praktines edukacijas „Grojame lietuvių liaudies instrumentais“. Jurbarko kultūros centras tokią erdvę surado Smalininkų TVM, kur Gytis Gvozdas liepą rengs jaunimui estrados ir džiazo muzikos stovyklą „Nauji vėjai“.
Nauji vėjai atostogų veiklose svarbu, nes įdomiausių ir vaikams nieko nekainuosiančių atostogų organizatorius iniciatyva „Atverk duris vasarai“ apdovanos kelione į Suomiją. Jau du panašius apdovanojimus pelniusi Klausučių kultūros centro darbuotoja Regina Bakutienė šiemet vėl rengia stovyklą „Debesėlis“ – savo iniciatyva, su bičiulių pagalba, be jokio finansavimo.
O Jurbarko viešoji ir Naujamiesčio pagrindinės mokyklos, Armeniškių, Stakių, Smalininkų, Seredžiaus, Pašaltuonio, Viešvilės bibliotekos vaikus vilioja rankdarbiais, šaškėmis ir kitais žaidimais, orientaciniais žygiais… Na, ir knygomis, nors bibliotekininkės pastebi, kad jomis privilioti vis sunkiau.
Savo iniciatyva ir lėšomis
Bibliotekininkė Violeta Šoblinskaitė savo sumanytos stovyklos niekur neregistravo – ir be to Veliuonos vaikai žino kelią į miestelio biblioteką. Paramos, tiesa, būtų neatsisakiusi. „Buvau rašius projekčiuką savivaldybei, bet tikriausiai neatitiko reikalavimų, juk šia prasme nesu gabi rašytoja“, – sako ji.
Taigi vasaros stovyklėlė „Mes tikrai mylim Lietuvą“ vyko ne tik V. Šoblinskaitės iniciatyva, bet ir asmeniniu rėmimu. Padirbėti su vaikais atvyko rašytojos ir bibliotekininkės brolis istorikas Valdemaras Šoblinskas iš Vilniaus ir sūnus Gasparas Aleksa su žmona Gabriele Tamoliūnaite iš Kauno – abu profesionalūs dailininkai. O reikalingas priemones rašytoja nupirko iš savų.
Stovykloje vaikai piešė komiksus, kurių paroda birželio 18 d. bus pristatyta bibliotekoje. „Turime svajonę: vaikų laiškus, rašytus Lietuvos 100-mečio proga, garbių žmonių atsakymus vaikams, o taip pat ir piešinius, kurie bus nupiešti per šią savaitę, sudėti į knygą. Tai nepigus sumanymas. Ieškome rėmėjų. Sukluskite visi, kas skuba daryti gera“, – tokį įrašą V. Šoblinskaitė paskelbė feisbuke, suteikdama galimybę norintiems prisidėti prie vaikų turiningų atostogų.
„Kumitė“ sporto klubo tradicinė stovykla ir šiemet vyksta Smalininkuose. Iniciatyva – klubo prezidento ir trenerio Artūro Enčerio, o finansavias – sportininkų tėvelių.
„Ką veikiame? Sportuojame, valgome, miegame“, – linksmai sako treneris. Darbotvarkėje tuščio laiko nepalikta – susitikimai su ugniagesiais ir kariais, ekskursijos, baidarės, sportinės varžybos ir daug treniruočių, nes paskutinę dieną stovyklautojai laikys diržų gynimo egzaminą. Savaitei įsikurti Smalininkų TVM bendrabutyje – irgi vienas iš stovyklos privalumų ir didelė atrakcija vaikams. O treneriams tai reiškia darbą ir naktinėje pamainoje bei dar didesnę atsakomybę.
Atsakingas požiūris gali daug. Smalininkuose jau šeštą vasarą vyko karinė-edukacinė-kultūrinė stovykla „Sakale, lėk!“. Jos iniciatoriai – Lidijos Meškaitytės pagrindinės mokyklos direktorius Artūras Matukaitis ir Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro direktorius Arvydas Griškus šiemet pritraukė dar daugiau partnerių ir rėmėjų. Ir dar daugiau stovyklautojų. Dvi dienas juos priėmė Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Kęstučio motorizuotasis pėstininkų batalionas, o veikloms, kaip visada, vadovavo Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Sraigtasparnių eskadrilės lakūnai.
Danutė Karopčikienė