Jurbarko „Ąžuoliuko“ mokykla šiemet pradeda įgyvendinti tarptautinį daugiašalį „Comenius“ programos projektą „Stebuklinga Europos pasakų knyga“. Trys šios mokyklos pedagogės neseniai sugrįžo iš pirmojo projekto partnerių susitikimo Rumunijos sostinėje Bukarešte.
Pirmą susitikimo dieną vaikų darželyje Nr. 207 „Blue Flower” jurbarkietes Snieguolę Mažeikienę, Lijaną Mockevičienę ir Gražiną Glinskienę su tradiciniu pyragu ir druska pasitiko tautiniais rūbais pasipuošę vaikai ir pedagogai. Svečiams parodyta rumunų pasakos inscenizacija anglų kalba mūsų pedagoges nustebino: vaikai ne tik puikiai kalbėjo angliškai, bet ir šoko tautinius šokius, dainavo ir sugebėjo savo energija užkrėsti visą salę.
Projekte dalyvauja septynių Europos šalių – Lietuvos, Lenkijos, Rumunijos, Bulgarijos, Švedijos, Austrijos ir Estijos ikimokyklinio ir pradinio ugdymo įstaigų pedagogai. Jam įgyvendinti Europos Komisija paskyrė 13 tūkst. eurų. Šis projektas išaugo iš „eTwinning“ projekto „Mums patinka pasakos“, įgyvendinto Lietuvos, Bulgarijos ir Rumunijos švietimo įstaigose ir apdovanoto Europos kokybės ženkleliu. Įsitikinus, kad šis projektas vaikams buvo labai svarbus, nutarta jį tęsti – taip atsirado „Comenius“ daugiašalės partnerystės projektas „A Magic Book of European tales“ („Stebuklinga Europos pasakų knyga“).
Susipažinusios su Bukarešto vaikų darželiu, jo darbo specifika, grupių struktūra negalėjome atsistebėti, kad ikimokyklinėje įstaigoje vaikai nuo trejų metų mokomi vokiečių arba anglų kalbos. Ankstyvas mokymasis padeda mokykloje vaikams sėkmingiau mokytis užsienio kalbų.
Viešnagės metu kiekviena šalis pristatė savo šalies kulinarinį paveldą bei tradicijas. Iš susitikimo parsivežėme gerus įspūdžius, pasisėmėme pedagoginės patirties, kurią pritaikysime savo darbe su vaikais. „eTwinning“ ir „Comenius“ partnerystės projektai leidžia pedagogams ne tik tobulinti savo asmenybę, bet ir ugdyme naudoti naujus būdus. Dalijimasis gerąja patirtimi, bendradarbiavimas su partneriais turi įtakos ugdymo kokybei.
Į visas septynias projekto partnerių šalis jau iškeliavo ir lietuvių liaudies pasakos „Eglė žalčių karalienė“ pagrindinio personažo Eglės lėlės. Į Jurbarką parsivežėme kitų šalių lėlių – berniuką Kalevą iš Estijos, ožiuką iš Lenkijos, Varlę karalienę iš Austrijos, karalaitę iš Bulgarijos, katinėlį iš Švedijos, berniuką Jonuką iš Bulgarijos ir gerąją mergaitę iš Rumunijos. Su tų šalių pasakomis ir jų personažų charakteriais mes supažindinsime savo mokyklos ugdytinius.
Viešėdamos Rumunijoje aplankėme parlamento rūmus, prezidentūrą, Drakulos pilį Transilvanijoje, Katedrą. Svečiavomės vaikų darželyje „Aristokratiškas katinas“, išsiskiriančiame aplinkos grožiu, naujais baldais, ugdymo priemonėmis. Vaikams sudarytos atskiros erdvės ugdymuisi ir poilsiui. Visos grupės aprūpintos informacinėmis technologijomis – kompiuteriais, televizoriais. Didelis dėmesys skiriamas vaikų meninei raiškai, sveikai gyvensenai.
Įgyvendindami projektą „Stebuklinga Europos pasakų knyga“ mes siekiame, kad klausydamiesi pasakų mūsų vaikai daugiau sužinotų apie Europos šalių tautas, tai padės mokytojams ugdyti aktyvaus Europos piliečio moralines vertybes, toleranciją kitoms kultūroms. Svarbiausias šio projekto tikslas – skatinti mažųjų kūrybiškumą, žaidžiant mokytis konkurencingumo, kolektyviškumo, gebėjimo dirbti kartu. Tikimės, kad ir projekto partneriai – įstaigų pedagogai, tėvai ir vaikai susidomės Europos kalbomis, patobulins kalbų bei informacinių technologijų įgūdžius, o pasibaigus projektui bus sukurta nauja Europos „Stebuklų pasakų knyga“.
„Comenius“ programa yra „Mokymosi visą gyvenimą“ programos dalis, kuri Lietuvoje administruojama Švietimo mainų paramos fondo. Projekto finansavimą remia Europos Komisija. Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už jame pateikiamos informacijos naudojimą.
Snieguolė Mažeikienė
Projekto koordinatorė Lietuvoje, Jurbarko „Ąžuoliuko“ mokyklos priešmokyklinio ugdymo pedagogė