Šiemetinius geriausių Jurbarko rajono įmonių apdovanojimus galima prilyginti humoro vakarui. Nors nominuotų įmonių nuopelnais abejojančių galbūt ir nebuvo, renginio organizatorių pusėn skriejo aštrios kritikos strėlės.
Supriešino žmones
Ne visi verslininkai buvo linkę kalbėti atvirai, bet nuomonės neslėpė – nesusipratimai renginį lydėjo nuo pirmos minutės. Į tradicinę šventę susirinkusi verslo bendruomenė pasijuto lyg nusikaltėliai dėl organizatorių klaidų. Vakaras buvo suplaktas su viešu projektiniu koncertu, tad romansų atėję pasiklausyti jurbarkiečiai jautėsi pažeminti, nes buvo priversti nuošaly laukti ir tikėtis, kad susėdus verslininkams vietų dar liks ir jiems. Verslininkai taip pat patyrė nuotaikos šaltį, nes Parodų ir koncertų salės pakraščiuose nukrauti stalai aiškiai demonstravo, kad atėjusieji į renginį vertinami skirtingai ir ne visi čia pageidaujami.
Po romansų koncerto „atsitiktinius“ klausytojus mandagiai išprašius lauk, viskas prasidėjo lyg iš naujo – nuo „labas vakaras“, tačiau nesėkmių virtinė nenutrūko. Apdovanojimų ceremonijos vedėja nuolat painiojosi, klydo pristatydama savivaldybės vadovus ir svečius, galiausiai buvo supainiotos net ir nominacijos. Susirinkusieji ir juokėsi, ir piktinosi, o emocijas pastūmus į šalį paaiškėjo ir visai nesmagūs dalykai – vargu ar kas galėjo paaiškinti, kaip buvo išrinktos geriausiomis pripažintos įmonės.
Komisija nuostatų netvirtino
Siekiant apdovanoti sėkmingai dirbančius verslininkus ne vienus metus buvo vertinamos įmonių veiklą iliustruojančios anketos, nugalėtojai renkami pagal nustatytus kriterijus. Šiemet nominacijas skyrusios komisijos nuostatai buvo pakeisti ir, pasak komisijos narės Vitalijos Petraitienės, jokiame posėdyje neaptarti ir nepatvirtinti. Įmones vertinusią komisiją sudaro dvi Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centro darbuotojos, du narius skiria Jurbarko r. verslininkų organizacija, nežinia kieno paskirtas komisijoje dirba tarybos narys, Ūkio, verslo, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto pirmininkas Gvidas Byčius ir savivaldybės administracijos Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vedėjas Arūnas Čepulis. „Nors ir esu komisijos narė, negaliu pasakyti, kas patvirtino nuostatus, kieno iniciatyva jie atsirado ir pagal kokią tvarką šiemet išrinktos geriausios įmonės, todėl parašiau atskirą nuomonę, suderintą su mane delegavusios Verslininkų organizacijos pirmininku. Esu įsitikinusi, kad taip neatsakingai dirbti ir rinkti įmones negalima“, – sakė V. Petraitienė.
Įmonės anketų nepildė
Komisijos narė teigia, kad šiemet verslininkai nebuvo pakviesti pildyti anketų, tad galima įtarti, kad apskritai apie renkamas įmones nežinojo. „Negalėčiau pasakyti, kaip paskirtos nominacijos, tačiau jokia vertinimo sistema nesinaudojome, apie įmones nebuvo pateikta informacija, jas tiesiog pasiūlė komisijos nariai. Kuo jie rėmėsi, tikrai nežinau, bet manau, kad taip elgtis negalima“, – įsitikinusi V. Petraitienė. Pasak jos, jei nesugebama išrinkti įmonių pagal patvirtinus kriterijus, gal tuomet reikia surengti tik padėkos vakarą verslininkams ir nepasėti nereikalingų abejonių. Dabar gi vieną ar kitą įmonę pasiūlė komisijos nariai, tačiau visiškai neaišku, kuo jie rėmėsi, ar apskritai domisi rajono verslu ir žino padėtį, įmonių rezultatus.
Savo nuomonę raštu adresavusi Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centrui ir „Geriausių Jurbarko rajono įmonių 2013“ konkurso komisijai V. Petraitienė yra įsitikinusi, kad rinkti geriausias įmones vien pagal asmenines simpatijas ar antipatijas negalima.
Nemato nieko blogo
Komisijos pirmininkė, Turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Gaiva Mačiulaitienė neslėpė, kad įmonės šįkart nepildė anketų, tad nepateikė ir jokių duomenų, o vienintelis kriterijus siūlant įmones nominacijoms iš tiesų buvo komisijos narių nuomonė. Jie ir pasiūlė įmones. Pasak G. Mačiulaitienės, sunku priprašyti įmonių vadovus užpildyti anketas ir pateikti konkursui. Visos didesnės ir stipresnės įmonės jau yra sulaukusios įvertinimo, o pagal konkurso nuostatus apdovanota įmonė trejus metus konkurse dalyvauti negali. „Apmaudu, tačiau anketas pateikia vis tos pačios įmonės“, – sakė G. Mačiulaitienė.
„Šiemet pakvietėme įmones įvertinti balsuojant rajono žiniasklaidos internetiniuose portaluose, norėjome, kad vertintų klientai“, – sakė G. Mačiulaitienė, pristatydama naują renginio akcentą. Pasak jos, buvo atsisakyta ir geriausios įmonės rinkimo, o pasirinktos kelios nominacijos – „Verslo tradicijų puoselėjimas“, „Inovatyvūs verslo sprendimai“ bei „Nauji verslo vėjai“. Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centro direktorė įsitikinusi, kad visos apdovanotos įmonės buvo vertos šių nominacijų.
Dėl to turbūt niekas nesiginčija, tačiau kriterijai privalėtų būti svaresni, nei komisijos narių asmeninė nuomonė. Bet kokią nuomonę konkurse būtų privalu pagrįsti nustatytais kriterijais. Tuomet nekiltų tiek daug abejonių ir negerų kalbų. Nereikėtų ir organizatoriaus vaidmenį prisiėmusio Turizmo ir verslo informacijos centro direktorei nei aiškintis, nei pykti ant komisijos narės, principingai išsakiusios savo požiūrį į netinkamai atliktą darbą. Beje, iki šiol nesurastas ir mero potvarkis, kuriuo būtų patvirtinti komisijos nariai. Todėl apskritai neaišku, ar įmones rinko tikrai tie, kurie turėjo teisę tą daryti.
Jolita PILECKIENĖ