Švietimo ir mokslo ministerija dar gegužės viduryje paskelbė, kad šią vasarą daugiau vaikų turės galimybę stovyklauti, nes tam bus skirta per 1 mln. eurų. Rekordinė suma – tai ministerijos, savivaldybių ir ES struktūrinių fondų lėšos. Savivaldybės vaikų vasaros stovykloms šiemet skiria per 700 tūkst. eurų. O kaip pas mus, teiravomės Jurbarko r. savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriuje bei mokyklose.
Nėra sąlygų ir pinigų
Vaikų vasaros atostogoms Lietuvos savivaldybės šiemet skyrė beveik dvigubai daugiau negu pernai pinigų – 708 tūkst. eurų, dar beveik 300 tūkst. eurų – ES struktūriniai fondai. Europinės paramos dėka stovyklautojams galima apmokėti iki 30 proc. stovyklos kainos, o valstybės remiamų šeimų vaikams – net 95 proc. Šiemet Lietuvoje veiks 21 tokia stovykla, bet Jurbarko rajone ir visoje Tauragės apskrityje ES lėšomis remiamų stovyklų nėra.
Kitų, nefinansuojamų, stovyklų pasiūla didžiulė, dalyvauti gali ir mūsų rajono vaikai, tik daugeliui jos kainuoja pasakiškus pinigus.
Birželiui persiritus į antrąją pusę nieko linksmo apie stovyklas neturėjo pasakyti Jurbarko r. savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Antanas Gvildys ir vyr. specialistė Zita Tytmonienė.
Vaikų vasaros stovykloms iš savivaldybės biudžeto pinigų neskirta. „Tikslumo dėlei reikia pasakyti, kad yra viena bendra suma, labai maža suma, ir visi pinigai nueina prevenciniams dalykams“, – patikslino skyriaus vedėjas.
Pasak A. Gvildžio, reikia turėti labai gerą bazę norint organizuoti savivaldybės ir Švietimo ir mokslo ministerijos finansuojamas stovyklas. „Turi būti stacionarūs įrenginiai, kad būtų galima gauti finansavimą iš Europos Sąjungos – ten yra labai dideli reikalavimai“, – pritarė vyr. specialistė Z. Tytmonienė.
Paklausta apie stovyklas, kur vaikai miega palapinėse, prausiasi upelyje ir kurios vaikams labai patinka, Z. Tytmonienė sakė: „Mes kalbam apie tas stovyklas, kurias gali finansuoti savivaldybė. Taip, aš biurokratas, bet jei kas atsitiks, pirmiausia tų biurokratų paklaus – kodėl?“
Taigi stovyklų mūsų rajone nėra – nėra tinkamos bazės, nereikia ir pinigų.
Nebėra ir dienos stovyklų, kurias dar prieš keletą metų rengdavo mokyklos, gavusios finansavimą iš rajono biudžeto – ir joms pinigų nebėra. Vedėjo A. Gvildžio minėta labai maža suma – tai 3,5 tūkst. Eur, iš savivaldybės biudžeto skirti, pasak Z. Tytmonienės, Vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų ugdymo programos asignavimo, numatyto mokinių užimtumo, socializacijos, prevencijos ir kitoms programoms finansuoti.
Į šią programą turėtų tilpti ir vaikų atostogos, tačiau pagal tokį ilgą ir painų pavadinimą pinigų tikrai nedaug ir, kaip teigė Z. Tytmonienė, jie skiriami Vaiko gerovės komisijos pirmininkų ir švietimo pagalbos specialistų seminarams, renginiams, pavyzdžiui, pavasarį vykusiam respublikiniam „Gelbėkit vaikus“ renginiui Naujamiesčio pagrindinėje mokykloje, teisinių žinių konkursui „Temidė“ ir kt. projektams.
Net ir dienos stovyklų iš tokios nedidelės sumos nepafinansuosi, juolab kad jas lankydavę socialiai remtinų šeimų vaikai labiausiai norėdavo kelionės prie jūros. Sužinoję, kad pinigų nedaug, pasak Z. Tytmonienės, mokytojai dar pagalvodavo, ar rašyti stovyklos projektą, nes tai papildomas, nemokamas darbas.
Rūpinasi entuziastai
Vedėjas A. Gvildys sakė, kad negalima pamiršti pačių mokyklų iniciatyvos, ir paminėjo Smalininkų stovyklą „Sakale, lėk“, Vadžgirio mokyklos projektą su Panemunės pilimi. „Yra jų ir daugiau, bet informacijos nekaupiame, nes kai neskiriame finansavimo, mokyklos neturi nei noro, nei pareigos pranešti mums“, – sakė Z. Tytmonienė.
Redakcijos žiniomis, Seredžiaus moksleiviams mokytojai surengė net tris stovyklas, Veliuonos jaunieji miško bičiuliai stovyklavo Panemunių regioniniame parke. Tauragės krašto skautų stovykla šiemet vyks Šilalės rajone. Skirsnemunės vaikams stovyklą surengė bendruomenė.
Eržvilko gimnazijos jaunųjų šaulių dienos stovyklą finansavo Šaulių sąjunga. Socialinė pedagogė Jolita Mockaitienė, stovyklos programą parengusi ir vedusi kartu su geografijos mokytoju Alvydu Adomavičiumi, pasakojo, kad 20 jaunesniųjų klasių mokinių susipažino su šaulių veikla, statė palapines, miškuose atliko orientavimosi užduotis. Šaulių sąjunga maitinimui skyrė 400 eurų, apmokėjo kelionių išlaidas. Vyresnio amžiaus šauliai važiuoja į kitas Šaulių sąjungos rengiamas stovyklas.
Ir tai turbūt dar ne viskas. Žinodami, kad stovykla ir ekskursija daugeliui yra vienintelė vasaros pramoga, mokytojai, ir ne tik jie, visaip stengiasi vaikų atostogas paįvairinti.
Paįvairinti atostogas kviečia ir projektas „Atverk duris vasarai“. Suaugusieji, ugdymo įstaigos, daugiafunkciai ir dienos centrai, muziejai, bendruomenės ir kt., galintys suteikti vaikams erdvę aktyviai veiklai per atostogas, iki šiandien galėjo reegistruotis ir pretenduoti į organizatorių žadamą prizą – kelionę į Koperniko mokslo centrą Varšuvoje. Tiklalapyje lmnsc.lt. prisiregistravo keturios mūsų rajono institucijos. Smalininkų TVM mažoji salė atvira tenisą žaidžiantiems vaikams, Naujamiesčio pagrindinės mokyklos biblioteka kviečia žaisti stalo žaidimus ir skaityti, Klausučių kultūros centras siūlo įvairios veiklos – nuo šokių iki rankdarbių, į kūrybinius užsiėmimus Jurbarke kviečia asociacija „Conscia terra“.
Atviros ir vasarą
Mokyklos ir vasarą nuo vaikų neužsirakina. „Vaikai atostogauja su tėveliais, bet mokykla sudaro sąlygas žaisti stadione, repetuoti aktų salėje ir esamiems, ir buvusiems mokiniams“, – sakė Jurbarko Vytauto Didžiojo pagrindinės mokyklos neformaliojo švietimo ir nepamokinės veiklos skyriaus vedėjas Saulius Ambrazaitis. Jo manymu, tik vienam kitam tėvai nuperka kelialapius į brangias stovyklas, o dauguma vyresniųjų klasių mokinių vasarą nori padirbėti. Pasiūlymo dalyvauti jaunimo stovykloje Belgijoje, Lakdalyje, mokiniai atsisakė – labiausiai dėl didelės kainos ir būtinybės šeimose priimti atvykstančius belgus. Pedagogo nuomone, bendradarbiaujančių miestų jaunimo stovyklą galėtų paremti savivaldybė.
Eržvilko gimnazistai, pasak direktorės Birutės Genienės, vakarais masiškai sportuoja stadione, o dieną padeda tėvams. Panašiai sakė ir Šimkaičių Jono Žemaičio pagrindinės mokyklos direktorius Leonardas Zaksas: „Į mokyklos stadioną vaikai visada gali ateiti, o atostogas pagal galimybes jiems organizuoja tėvai. Bet didelių galimybių dauguma neturi, todėl ir ypatingų įspūdžių patirti nėra kaip.“
Tačiau, anot savivaldybės vyr. specialistės Z. Tytmonienės, vasara – pats geriausias laikas vaikams ir tėvams pabūti kartu: „Jei žiūrėtume statistiką, kiek vaikai būna, bendrauja su tėvais, tai, manau, kad mokinių atostogomis turėtų rūpintis ne mokytojai. Būsiu nepopuliari tarp tėvų, bet tėvams reikia daugiau pabūti su savo vaikais, ir tam yra atostogos. Linkėčiau gražiai pabūti su šeima, visiems kartu patirti vasarą.“
Danutė Karopčikienė
Vaikų Kaune ir Vilniuje
Ne vienus metus Smalininkų TVM vyko vaikų vasaros stovyklos, finansuojamos iš ES lėšų, kurias vykdė Jurbarko kūno kultūros ir sporto centras kartu su savivaldybe per abipus sienos programą, savivaldybė per Town Twining programą, VVG „Nemunas”. Todėl Tytmonienei galima pasakyti: yra stacionarūs įrenginiai, yra reikalinga bazė, kas turi noro ir gebėjimų, tas tuos labai didelius reikalavimus išpildo.