Ginti. Saugoti. Padėti. Kiekvienas policijos pareigūnas žino šį šūkį. Šiuolaikiniam policijos darbuotojui tai ne tušti žodžiai. Visuomenės nuomonė apie policijos darbą gerėja, daugiau pasitikinčiųjų pareigūnais. To pasiekta skiriant didelį dėmesį pareigūnų elgesiui ir bendravimui su piliečiais, o Angelų sargų, arba policijos, dienos proga apdovanojimų sulaukia geriausieji.
Keičiasi policijos veidas
Ketvirtadienį į Marijampolės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą (VPK), kuriame vyko visos apskrities pareigūnų šventė, išvyko ir Jurbarko rajono policijos komisariato (PK) darbuotojai.
Marijampolės apskrities VPK viršininko Skirmanto Andriušio įsakymu padėkos pareikštos Jurbarko r. PK patruliams Šarūnui Plienaičiui ir Dainiui Tamošaičiui bei apylinkės inspektoriui Valdui Baniui, I laipsnio pasižymėjimo ženklu už nuopelnus apdovanotas apylinkės inspektorius Šarūnas Eidukis, o III laipsnio pasižymėjimo ženklu už nuopelnus – tyrėja Jolita Ambrasienė.
Pasak Jurbarko r. PK viršininko Aivaro Dumčiaus, patekti į apdovanojamųjų sąrašą – ne taip ir lengva. Procedūra ilga, yra tam tikra metodika, pagal kurią išrenkami verčiausi apdovanojimo.
Tiesioginiai pareigūnų viršininkai komisariato viršininkui pateikia kandidatūras, kurias svarsto sudaryta komisija. Praėjusios vieną patikrinimą, kandidatūros teikiamos Marijampolės apskrities VPK, kuriame dar kartą aptariamos visų apskrities policijos komisariatų viršininkų susirinkime.
Pareigūnai, kuriuos nuspręsta apdovanoti, pasiekė aukštų darbo rezultatų, ypač prioritetinėje – ekonominių nusikaltimų srityje. Vertinama ne tik veikla, bet ir tvarkinga pareigūno išvaizda, dokumentų tvarkymas, darbo drausmė, bendravimas su žmonėmis. Didelę reikšmę turi gyventojų atsiliepimai, padėkos.
Šiais metais apdovanojami pareigūnai, pasak A. Dumčiaus, tikrai to verti. Apdovanojimas – tai pareigūno darbo įvertinimas ir skatinimas siekti dar geresnių rezultatų.
Aukščiausią apdovanojimą gavęs Š. Eidukis apylinkės inspektoriumi dirba daugiau negu 23 metus. Pareigūnas prižiūri Raudonės ir Veliuonos seniūnijas, nors neseniai dirbo dar dviejose – Seredžiaus ir Juodaičių. Raudonėje gyvenantis pareigūnas, turintis aukštąjį universitetinį išsilavinimą, moka diplomatiškai išspręsti sudėtingiausias situacijas, juo pasitiki bendruomenė ir seniūnijų valdžia, jis išaiškina daug neteisėtos akcizinių prekių apyvartos atvejų.
J. Ambrasienė – operatyvinės grupės tyrėja. Įvykio vietoje tyrėjos surinkti įkalčiai padeda spręsti sudėtingas bylas. Pareigūnė, sekdama karštais pėdsakais, sulaikė įtariamuosius nusikaltimu.
Padėkos nusipelnęs Prevencijos poskyrio tyrėjas Valdas Banys tik nuo liepos dirba Seredžiuje ir Juodaičiuose. Šiuo metu pradėti 5 ikiteisminiai tyrimai pagal šio pareigūno nustatytus neteisėtus akcizinių prekių apyvartos faktus, kitaip tariant, jo prižiūrimoje teritorijoje darbą baigė 5 bravorų savininkai. Serediškiai juokauja, kad sumažėjus pasiūlai jau pabrango vietinės gamybos „taurieji“ gėrimai.
Gyventojai dažniausiai susiduria su patrulių būrio pareigūnais. Padėkos vertas vyriausiasis patrulis Šarūnas Plienaitis pasiekė geriausių rezultatų sulaikant nelegalias akcizines prekes. Sustabdytame patikrai automobilyje šis pareigūnas rado apie 4000 pakelių baltarusiškų cigarečių. Jurbarko r. PK viršininkas A. Dumčius teigia, kad Š. Plienaitis vertas paskatinimo ir už principingai išaiškinamus prioritetinius kelių eismo taisyklių pažeidimus bei pavyzdinę reakciją į papirkimo atvejus. Puikiai vertinamas ir pareigūno mokėjimas spręsti problemas išvengiant konfliktinių situacijų.
Puikiu bendravimu pasižymi bei gerų atsiliepimų iš gyventojų sulaukė patrulis Dainius Tamošaitis. A. Dumčius pabrėžė D. Tamošaičio iniciatyvą su tarnybiniu šunimi vykdyti prevencinę veiklą darželiuose, mokyklose. Net laisvu nuo tarnybos laiku pareigūnas dalyvauja įvairiuose renginiuose, šventėse populiarindamas policijos pareigūno profesiją ir pristatydamas policijos darbą.
Jurbarko r. PK viršininkas džiaugiasi, kad keičiasi policininkų požiūris į darbą. Žinodami, kokie reikalavimai ir tikslai jiems keliami bei jausdami paskatinimą ir palaikymą, modernėjant įrangai ir darbo priemonėms pareigūnai dirba nuoširdžiau, pateisina žmonių lūkesčius. Baigia išnykti požiūris, kad pareigūnas yra aukščiau už žmogų, su kuriuo bendrauja, nebeliko pasipūtimo. Policininkas tampa ne tik baudėju, bet ir pagalbininku. Keičiasi ir visuomenės požiūris – žmonės vis drąsiau kreipiasi pagalbos, gerbia pareigūnus, neretai viršininką pasiekia raštiškos padėkos policijos darbuotojams.
A. Dumčius pasidžiaugė ir tuo, kad nemažai policijos pareigūnų turi aukštąjį išsilavinimą. Vien patrulių būryje iš 25 darbuotojų penki jau baigė universitetus, keletas dar mokosi. Įgiję išsilavinimą patruliai gali siekti aukštesnių pareigų.
Nors policijos prestižas kyla, vis dar trūksta nemažai darbuotojų. Šiuo metu Jurbarko r. PK laisvi 7 patrulių, 4 kriminalistų bei keletas kitų specialistų etatų.
Didžiausia problema – jaunimas nepereina sveikatos patikrinimo. Šiemet komisariatas davė 23 siuntimus studijuoti Policijos mokyklose, tačiau po medicininio patikrinimo liko tik 6 kandidatai, iš kurių vienas persigalvojo, kitas – įstojo į universitetą. Tad ateinančių dirbti vėl bus labai mažai. Šiuo metu Jurbarko r. PK dirba du naujokai – mergina ir vaikinas. Jei anksčiau patruliuodavo tik vyrai, dabar patrulėmis dirba 5 merginos, ir stojančiųjų mokytis vos vienas kitas vaikinas.
Pareigūnas su šunimi
Trisdešimtmetis Dainius Tamošaitis jau dešimtmetį dirba Jurbarko r. PK. Skirsnemunietis baigęs Jurbarko gimnaziją įstojo mokytis į Mykolo Romerio universiteto Kauno policijos fakultetą. Kad bus policininku ar kariškiu, Dainius žinojo nuo vaikystės. Traukė pamatyti kitą gyvenimo pusę, kaip kovojama su nusikalstamumu. Tėvai įskiepijo norą siekti tiesos, doro ir sąžiningo gyvenimo būdo.
„Visada žinojau, kad nešiosiu uniformą“, – teigia D. Tamošaitis, pusantrų metų mokęsis policijos mokykloje, dar dvejus su puse – krimto teisės mokslus. Labiausiai patiko mokslai, susiję su praktika, koviniais veiksmais, taktika, o teisės teoriją reikėjo iškalti – kodeksuose improvizacijos nėra.
Bestudijuodamas kaip pasirenkamąjį dalyką Dainius pasirinko kinologiją, todėl atėjusiam į komisariatą jaunam pareigūnui pasiūlė tarnybinį šunį. Pirmąjį slovakų aviganių veislės šuniuką, vardu Trampas, D. Tamošaitis iš Vilniaus parsivežė 2006 metais. Pareigūnas, kuriam priskirtas tarnybinis šuo – taip dabar vadinamas kinologas, šuniuką auklėja ir su juo dirba nuo mažens. Tai, ką sugeba šuo – 99 proc. žmogaus darbo ir tik 1 proc. – šuns savybės. Apie 3 mėn. per metus pareigūnas su augintiniu dalyvauja mokymuose. Šuo gyvena jo namuose, nors voljeras yra ir komisariate.
Trampas buvo pėdsekys, užuosdavo narkotikus. Ketverius metus Dainius dirbo su šiuo šunimi. Trampas buvo suvažinėtas miške mokymų metu, įtarta, kad tyčia. Išsiskyrimas su šunimi buvo sunkus, o vėliau į pareigūno namus atkeliavo Otas – choleriškas, piktas šuo, skirtas sulaikyti pažeidėjus.
„Kiekvienas šuo turi savo charakterį. Vienas tinkamesnis pėdsekystei, paieškai, kitas – sulaikymui. Su Trampu vykdavau į taborą ieškoti narkotikų, o su Otu teko budėti riaušėse ir tramdyti karštakošius“, – pasakoja kinologas.
Šuns mokymas – labai ilgas, sudėtingas darbas. Visko išmokstama per žaidimus. Pasak pareigūno, klaidingą nuomonę apie šunų sugebėjimus sukuria tokie serialai, kaip „Komisaras Reksas“.
„Šuo daro tai, ko išmokomas žmogaus, ir tikrai jiems nešeria lavonų ar narkotikų, kad galėtų jų ieškoti“, – juokiasi Dainius, su Otu ne tik dirbantis tiesioginį darbą, bet ir rengiantis parodomąsias programas vaikams, dalyvaujantis šventėse. Programose šuo atrodo nepavojingas, tačiau vis tik jis – ginklas, kuris paklūsta savo šeimininkui.
Pagrindinis D. Tamošaičio darbas – patruliavimas. Pareigūnas sako, kad jo profesija pavojinga. Ne kartą teko naudoti spec. priemones, šaudyti. Akimirka, kai į tave nukreiptas ginklas ir pats atsakai tuo pačiu, ilgam įstringa. Kai persekiodamas automobilį esi priverstas šauti į padangas, o po to kulkų paliktas žymes pamatai mašinos durelėse, supranti, kad riba tarp teisėta ir ne – labai plona. Pasak Dainiaus, laikui bėgant dingsta karštakošiškumas, viską vertini santūriau.
Tik ir po tiek darbo metų sunku priprasti prie vaizdų, kai vykdamas į iškvietimą kaime žinai, kad pamatysi tuos pačius girtus veidus, purvinus ir nevalgiusius vaikus. Supranti, kad niekuo negali padėti, ir pikta, kad žmonės nieko nedaro dėl savęs ir savo vaikų. Visuomenė keičiasi, bet kaimas liko lyg užstrigęs laike.
„Sukauptų emocijų negali atsikratyti nusivilkęs uniformą. Kartais grįžus namo pas žmoną ir pusantrų metų dukrytę nori išsipasakoti, kartais – geriau patylėti. Ši profesija – sudėtinga“, – sako Dainius, nemanantis, kad yra geresnis, šaunesnis ir labiau nusipelnęs apdovanojimo už kitus pareigūnus.
Romantika dingsta
Vyriausiasis patrulis Šarūnas Plienaitis Jurbarko r. PK dirba nuo praėjusių metų rugpjūčio. Baigęs Klaipėdos policijos mokyklą karjerą pradėjo Tauragės PK, šiuo metu neakivaizdžiai studijuoja Mykolo Romerio universitete teisę ir policijos veiklą bei planuoja tapti kriminalistu.
Penktus metus teisėsaugos sistemoje dirbantis dvidešimt penkerių Šarūnas kilęs iš Girdžių. Mokykloje daug sportavęs, trikovės, ilgų distancijų rungtyse varžęsis vaikinas sportuoja ir dabar – lankosi treniruoklių salėje, užsiima kovinėmis sporto šakomis. Geras fizinis pasirengimas leido lengvai įstoti į Policijos mokyklą, nors tais metais stojančiųjų buvo bene 7 į vieną vietą. Šarūnas norėjo padėti žmonėms, palaikyti tvarką, todėl rinkosi tarp policijos ir krašto apsaugos. Pasirinkimu nenusivylė, tačiau profesijos romantika išgaravo. Liko darbas, kurį reikia atlikti sąžiningai, stropiai ir iš širdies.
Pareigūnas Š. Plienaitis dabar apmoko naujokus. Pagal naujus reikalavimus naujokai turi 3 mėn. adaptuotis naujame darbe. Kai dirbti į policiją atėjo pats, tokios sistemos dar nebuvo.
Pareigūnas tikslingai siekė karjeros – nuo paprasto patrulio, dalyvaudamas konkursuose, tapo vyriausiuoju patruliu.
Karjerą daro stropiai dirbantys pareigūnai. Pasak Šarūno, dirbi taip gerai, kiek pats rodai iniciatyvos. Vykdomos įvairios akcijos, pareigūnai gauna užduotis ir tik nuo paties priklauso, kaip stropiai jas vykdysi.
„Akcijinių prekių gabenimo ir laikymo akcija – kaip žvejyba ar medžioklė. Niekada nežinai, ar pasiseks ką sugauti“, – šypsosi Šarūnas, įvertintas už geriausius rezultatus šioje srityje.
Š. Plienaičio iniciatyva iškeltos 6 bylos neblaiviems vairuotojams, bandžiusiems papirkti pareigūną. Pasak Šarūno, šie vairuotojai buvo ypač įžūlūs. Kyšių pasiūlo dažnai, tačiau perspėti apie gresiančią atsakomybę vairuotojai persigalvoja. Pareigūnas tvirtina, kad griežtai baudžia girtus ar chuliganiškai besielgiančius vairuotojus, su kitais kalbasi, aiškina, ką padarė blogai.
Mandagų pareigūnų elgesį vertina ir gyventojai. Nors pasitaiko akiplėšų, kurie nesupranta, kad pareigūnas dirba valstybės vardu ir nevykdo privačios veiklos, ir tenka panaudoti spec. priemones – antrankius, bananą, tazerį ar dujas, dažniausiai stengiamasi išvengti konfliktų. Pasak Š. Plienaičio labai smagu sulaukti vadovybės įvertinimo, o dar smagiau – padėkos iš žmogaus, kuriam padėjai.
„Mes dirbame, kad padėtume, apsaugotume žmones. Jautiesi reikalingas, kai sulauki padėkos“, – sako Šarūnas, iš žmonių už pastangas besitikintis paprasto ačiū.
Jūratė Stanaitienė
Sveikinam Dainių Tamošaitį. Taktiškas, teisingas, puikus policininkas.