Pirmadienį, prieš pat naujųjų mokslo metų pradžią, sušauktas neeilinis rajono tarybos posėdis patvirtino kelis dalykus. Pirma, mažėjant vaikų skaičiui, mokyklų kova dėl kiekvieno mokinio tik stiprės. Antra, rajono taryba už priimamus sprendimus turėtų jausti didesnę atsakomybę.
Būtent atsakomybės, išsamios analizės, įsiklausymo politikams greičiausiai pritrūko dar balandžio mėnesį aiškinantis rajono mokyklų klasių komplektavimo problemas. Kitaip Klausučių Stasio Santvaro ir Seredžiaus Stasio Šimkaus pagrindinės mokyklos vargu ar būtų įsivėlusios į tokias mokinių gaudynes.
Metų pradžioje kai kurių mokyklų mokinių tėvai, mokyklų tarybos ėmė raštais belstis į rajono savivaldybę, siekdami išsiaiškinti, ar vaikai galės mokytis tose pačiose mokyklose, ar bus priversti važinėti į tolimesnes. Priežastis visų ta pati – per mažai mokinių. Ypač jautriai buvo sureaguota dėl devintų klasių likimo. Vos po šešis devintokus 2015–2016 mokslo metais planavo turėti Juodaičių, Klausučių Stasio Santvaro, Girdžių pagrindinės mokyklos. Tačiau ne visi prašymai leisti 2015-2016 mokslo metais formuoti IX klasę su šešiais mokiniais buvo išgirsti.
Balandžio mėnesį šį klausimą svarsčiusi rajono taryba nutarė išimtį padaryti tik juodaitiškiams, kitas mokyklas pasiekė niūri žinia – jei devintokų tik šeši, klasės nebus.
Nors balandžio 30-ąją rajono tarybos posėdyje opozija bandė įrodyti, kad priėmus tokį sprendimą kaime greitai išvis neliks mokyklų, ir kvietė svarstyti galimybę formuoti klases su mažesniu mokinių skaičiumi, naujoji koalicija balsavo kaip susitarusi. Valdančiosios daugumos balsais Klausučių Stasio Santvaro ir Girdžių pagrindinės mokyklos buvo paliktos be devintų klasių.
Tačiau šį rajono tarybos sprendimą skaudžiai, bet tyliai priėmė tik Girdžiai, o klausutiškiai nenurimo – jei išimtį padarė vienai mokyklai, kodėl ji netaikoma kitoms? Klasių komplektavimo klausimą rajono taryba svarstė dar kartą liepos mėnesį, tačiau ir tada palankaus sprendimo Klausučiai nesulaukė.
Surado septintą mokinį
Per vasarą aplinkybės taip susiklostė, kad Klausučių Stasio Santvaro pagrindinę mokyklą pasirinko devintokas, lankęs gretimą, vos už kelių kilometrų esančią Seredžiaus Stasio Šimkaus pagrindinę mokyklą.
Rajono tarybos nariams, praėjusį penktadienį susirinkusiems į jungtinį komitetų posėdį, Klausučių Stasio Santvaro pagrindinės mokyklos mokytojas Rimantas Slavikas aiškino, kad vaikinas seniai treniruojasi Klausučiuose, todėl jam ir šią mokyklą būtų patogu lankyti. Moksleivio mama parašė prašymą, o mokykla kreipėsi į rajono savivaldybę, tikėdamasi leidimo turėti devintokų klasę.
Tačiau tuomet sukruto ir Seredžiaus Stasio Šimkaus pagrindinės mokyklos administracija, nenusiteikusi prarasti mokinio, o mokyklą pakeisti planavęs moksleivis tapo mokyklų interesų ir mokinio krepšelio auka. Vieni vaikiną viliojo į savo pusę, kiti kalbino nieko nedaryti. Vargu, ar į šį smagratį įsisukę suaugusieji pasvarstė, kokią žalą daro moksleiviui, kokį psichologinį spaudimą teko patirti ir vaikinui, ir šeimai.
Jungtiniame rajono tarybos komiteto posėdyje Švietimo skyriaus vyr. specialistė Zita Tytmonienė paviešino raštą, patvirtinantį, kad moksleivis jau atsisako pereiti į Klausučių mokyklą ir pasilieka Seredžiuje. Kaip paaiškėjo, toks sprendimas buvo priimtas po susitikimo su Seredžiaus mokyklos, dabar mokyklos-daugiafunkcinio centro direktoriumi Petru Baršausku.
Jau komiteto posėdyje aiškėjo, kad politikai linkę keisti sprendimą. Rajono meras Skirmantas Mockevičius kvietė nežaisti vaiko korta ir kalbėti apie devintą klasę su šešiais moksleiviais, priimti tokį sprendimą, kurio neįtakotų septintojo vaiko apsisprendimas. Todėl, net ir žinodami, kad pažeidžia tarybos posėdžio rengimo tvarką, politikai siūlė rajono tarybos posėdyje teikti sprendimo projektą ir leisti komplektuoti devintą klasę tik su šešiais mokiniais.
Paaiškino priežastis
Pirmadienį tarybos posėdyje valdančiosios daugumos poziciją paaiškino Socialinių klausimų komiteto pirmininkas Faustas Bakys. Pasak politiko, taryba blaškosi dėl trijų mokyklų – Juodaičių, Klausučių ir Girdžių.
Balandį svarstant klasių komplektavimo klausimą susiformavo nuomonė, kad devinta klasė svarbiausia yra Juodaičiams. Mokykla įrodė, kad panaikinus klasę devintokams kiltų daugiausia problemų. Klausučiai atrodė mažiau pažeidžiami, nes šalia yra Seredžiaus mokykla. Tas pats ir su Girdžiais, nes šios mokyklos devintokai važiuos į Jurbarką. Tačiau, pasak Socialinių klausimų komiteto pirmininko F. Bakio, dėl Klausučių mokyklos atsirado naujų aplinkybių, paaiškėjo, kad devintokai ketina rinktis ne kurią nors rajono mokyklą, o visi žada išvažiuoti mokytis į Vilkiją Kauno rajone.
F. Bakys pasidalijo pamąstymais apie mažas klases, galimus mokyklų susitarimus dalijantis vaikus, o ten, kur nepavyksta susiderinti, kyla konfliktai ir prasideda vaikų tąsymas, nes vienos mokyklos bendruomenė nenori atiduoti savo mokinių kitai. Tai nieko gero nežadantis reiškinys, todėl rajono taryba prie šio klausimo bus priversta grįžti dar ne kartą.
Ramios priežasčių aiškinimo tėkmės, dėl ko taryba paskutinę dieną griebėsi taisyti savo ankstesnį sprendimą, nepateisino tarybos narė Zita Sorokienė. Ji tvirtino, kad mažėjant vaikų skaičiui teks įsiklausyti į bendruomenes ir galbūt prireiks formuoti klases su dar mažesniu mokinių skaičiumi. Politikė piktinosi, kad sprendžiant mokyklų išlikimo klausimus vaikai prilyginami prekei – jie verbuojami, mainomi, vieniems kažkas pažadama, kitiems suteikiama galimai neteisinga informacija.
Z. Sorokienė tvirtino, kad negalima toleruoti, jei mokyklų vadovai manipuliuoja vaikais ir mokinio krepšeliu, tai garbės nedaro ir mokykloms, ir politikams. „Labai džiaugiuosi, kad parengtas sprendimo projektas dėl devintos klasės su šešiais mokiniais Klausučių mokykloje. Turime pripažinti, kad svarstant šį klausimą per mažai buvo bendraujama su mokyklos bendruomene, vaikų tėvais“, – sakė tarybos narė, pasiruošusi pritarti sprendimo projektui.
Šįkart priimant sprendimą, leidusį rugsėjo 1-ąją į savo mokyklą susirinkti Klausučių devintokams, balsavo visi aštuoniolika posėdyje dalyvavusių tarybos narių. Salėje buvę mokyklos, tėvų atstovai neslėpė džiaugsmo. Pasak mokyklos direktoriaus Michailo Astašenkovo, didelių finansinių problemų dėl suformuotos devintos klasės nekils, papildomai mokyklai prireiks 6570 eurų, tačiau vaikams niekur iš Klausučių važinėti nereikės.
Nusileisti neketino
Dabartinių devintokų tėvai, mokyklos taryba, mokinių komitetas ir Klausučių bendruomenė rajono politikams, dar balandį nutarusiems neleisti formuoti klasės su šešiais mokiniais, lengvai pasiduoti neketino. Pirmą kartą prašymą dėl devintokų rajono tarybai ir merui jie adresavo dar vasarį, antrą kartą kreipėsi kovą, dar vieną prašymą rašė birželio 29 d.
Į paskutinius du tėvų ir mokyklos tarybos prašymus klausutiškiai negavo jokio atsakymo, o liepos 30 d. buvo priimtas galutinis sprendimas, kad mokykla lieka be devintos klasės. Ir tėvai, ir mokytojai įsitikinę, kad toks sprendimas dėl klasės komplektavimo buvo per ankstyvas, nes vėliau prašymus pateikę mokiniai jau neturėjo galimybės pasirinkti Klausučių mokyklą.
Be to, klausutiškiai įsitikinę, kad neteisinga išimtis taikyti tik kai kurioms mokykloms – jei leidžiama vienoms, ta pati tvarka turi galioti ir kitoms. Supratę, kad rajono politikai neketina grįžti prie jiems svarbaus klausimo, klausutiškiai griebėsi paskutinio šanso – prašymas pakartotinai svarstyti galimybę komplektuoti devintą klasę su šešiais mokiniais pasiekė Seimo Pirmininkę, švietimo ir mokslo ministrę, Seimo švietimo, mokslo, ir kultūros komitetą, Seimo narį Bronių Paužą ir, suprantama, rajono merą bei tarybą.
Rugpjūčio 28 d. sukviestame jungtiniame tarybos komitetų posėdyje rajono tarybos nariai vieningi nebuvo. Opozicija bandė aiškintis, kodėl dar balandį atmestinai nagrinėtas klausimas valdančiajai daugumai nesukėlė abejonių, kodėl nebaudžiami mokyklų vadovai, jei leidžia kitiems ir patys mokiniams daro psichologinį spaudimą.
Valdančiosios koalicijos atstovai turėjo savų argumentų – nuoseklią nuomonę išsakė tarybos narys Egidijus Giedraitis, įsitikinęs, kad tarybai teks priimti nepopuliarius sprendimus, nes nuolat mažėjantis vaikų skaičius nori nenori ištuštins mokyklas.
Keisti ankstesnio tarybos sprendimo nebuvo nusiteikusi ir partijai Tvarka ir teisingumas atstovaujanti Genė Gudaitienė. Politikės nuomone, leidimas šiemet formuoti devintą klasę su mažesniu mokinių skaičiumi ateityje laukiančių problemų neišspręs.
Politikai supranta, kad šįkart juos parklupdė tvirta bendruomenė, nepabijojusi mūru stoti už savo vaikus. Klausutiškiai tikslą pasiekė, bet ar su tokiais pačiais reikalavimais nepasibels Girdžių mokykla? O tai jau tik dar kartą patvirtina, kad susikurtų taisyklių ir patvirtintų tvarkų aklai laikytis bus sunku, dirbti reikės lanksčiau ir labiau įsiklausant į bendruomenių poreikius.
Jolita Pileckienė