Artėjant vasaros sezonui turime pasirūpinti ne tik oda, bet ir akimis. Kaitrūs saulės spinduliai mėgsta ypatingai „pabučiuoti“ tai, kas yra veido zonoje. Veido odai padėti gali apsauginiai kremai, o akims – kokybiški nuo saulės akiniai. Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį ir į tam tikrus elementus, kurie padės šią vasarą suteikti visą įmanomą apsaugą nuo kenksmingų saulės spindulių.
Kas gali nutikti akims ilgą laiką pabuvus tiesiogiai kaitinant saulės spinduliams?
Jeigu ryškioje šviesoje be saulės akinių išbuvote apie 40 minučių, tuomet svarbu žinoti, jog akys pavargo lygiai taip pat, kiek 2 valandas praleidus prie kompiuterio ar televizoriaus. UV spinduliai prasiskverbia pro akies rageną ir patenka gilyn į akies vidų. Filtruojami lęšiuko jie gali laisvai pasiekti tinklainę. Akis, kuri yra pažeista UV spindulių, nuolat skauda, ašaroja, tampa jautri šviesai, įsitempia ir suprastėja jos matymo kokybė.
Pirmoji pagalba, kuri gali padėti perkaitus akimis kaitrioje saulės šviesoje – šalti dirbtiniai ašarų lašai, vėsus kompresas ant vokų bei tamsa. Jeigu jūsų akys ilgą laiką būna ryškioje saulės šviesoje, tuomet jums gali grėsti labai rimtos akių ligos, kaip:
- fotokeratitas (sniego aklumas) – ūmi ragenos būklė. Ji pasireiškia aštriu skausmu, vokų spazmu, ašarojimu ir šviesos baime.
- ragenos pažeidimai ir nudegimai
- katarakta – ši liga gali atsirasti ir nuo tiesioginių UV spindulių
- tinklainės pažeidimai
- junginės pakitimai
- raudonos akys
- spalvų išblukimas
- akių vokų odos vėžys
Regos Centras rekomenduoja apsilankyti pas juos ir atlikti regos testą – jo metu bus įvertina jūsų regos kokybė. Jeigu yra kažkokių pakitimų, su akių specialistu galėsite rasti tinkamus nuo saulės akinius, kurie ne tik jus apsaugos, bet ir bus puiki stiliaus detalė.
Paviršiai, kurie atspindi saulę
UV spindulius vasarą puikiai atspindi pajūrio smėlis ir vandens paviršius, todėl išties labai lengva nudegti. Debesys negali apsaugoti nuo kaitriųjų UV spindulių, todėl net ir debesuotomis dienomis rekomenduojama dėvėti nuo saulės akinius. Yra atlikti tyrimai, kurių metu nustatyta, kad daugelis paviršių atspindi UV spindulius taip: ledas ir sniegas – apie 80 procentų, smėlis, betonas – iki 25 procentų, vandens paviršius – iki 20 procentų, o žolė – apie 10 procentų. Saulės spinduliai yra kenksmingi visus metų laikus, todėl nereikia apsiriboti apsaugos priemonėmis tik vasarą. Būtent dėl to reikia pasirūpinti tinkamais ir kokybiškais nuo saulės akiniais.
Nuo saulės gali apsaugoti tik tamsūs akiniai?
Deja, bet šiai dienai nuo saulės akiniai tapo tik madingu aksesuaru ir dauguma pamiršo, jog jų pagrindinis tikslas – apsaugoti akis nuo kenksmingų UV spindulių. Tiesa, norint apsaugoti akis, rekomenduojama dėvėti ir galvos apdangalus, kepuraites su snapeliu.
Taip pat nuo saulės akiniai nebūtinai turi būti tamsių stiklų – specialūs skaidraus plastiko akinių lęšiai suteikia puikią apsaugą nuo UV spindulių. Svarbiausia, kad tuos akinius būtų parinkęs specialistas, kuris gali įvertinti jūsų akių būklę bei parinkti jums tinkamus nuo saulės akinius.