Išleista komiksų knyga apie 20 amžiaus pirmosios pusės skulptorių, paminklų kūrėją Vincą Grybą. Knyga pradėta kurti pernai, minint 130-ąsias kūrėjo gimimo metines, Šakių ir Jurbarko rajonų savivaldybės 2020-uosius paskelbė V. Grybo metais. Knygą „Grybo auksas“ sukūrė V. Grybo anūkė ir jo memorialinio muziejaus vedėja Rasa Grybaitė bei dailininkė Lina Itagaki. Tačiau knygos leidyba neapsiėjo be nesusipratimų – dailininkė savo honorarą už darbą gavo knygomis.
Dailininkės L. Itagaki kasdienybė šį birželį, nuo tada, kai jo pradžioje pasirodė daugiau nei metus kurta jos ir R. Grybaitės knyga „Grybo auksas“, panaši – kiekvienam būsimam knygos skaitytojui ji piešia asmeninę skulptūrą – autografą. Dailininkė pasakoja patekusi į painią situaciją, kai leidykla pasiūlė honorarą sumokėti knygomis, taigi dabar jos namuose – keliasdešimt dėžių su 1200 knygų.
„Eigoje pasidarė neaišku, kas knygą leis – ar muziejus, ar Dailininkų sąjungos leidykla. Galiausiai, kai knygą nupaišiau, neturėjau jokios sutarties pasirašiusi, kas man sumokės už darbą. Ir tada mes kaip ir turėjome žodinį susitarimą sudarę, kad Dailininkų sąjungos leidykla pasivadins leidėjais, uždės savo logotipą ir išleis knygą. Pas juos irgi sudėtinga situacija, jie nežino, ar galės parduoti knygą ir sumokėti man honorarą. Man kaip vieną iš galimybių pasiūlė, kad atlygis būtų atiduotas knygomis. Kadangi aš mačiau, kad tai toks užtikrinčiausias variantas, nes jei aš pati jas išreklamuosiu ir parduosiu, tuos pinigus galėsiu susirinkti, tai pasirinkau šį variantą“, – LRT TELEVIZIJAI apie sunkią knygos leidybą sako L. Itagaki.
Knygą galima užsisakyti tiesiai iš dailininkės ir tokiu būdu gauti ne tik knygą, bet ir dedikaciją. Dailininkė sako jau per dieną sukurianti apie 20 dedikacijų, o iki dabar užrašė ir nupiešė jau 300 knygų.
„Daug yra tokių, kurie sako, kad gyvena Grybo gatvėje, todėl būtų nuodėmė neturėti knygos apie V. Grybą. Arba yra kažkokiais ryšiais susiję su skulptoriumi, pavyzdžiui, močiutė dirbo jo kontoroje, arba pusseserės senelė buvo kažkokia giminaitė. Tada yra nemažai „Sibiro haiku“ gerbėjų, kurie nori įsigyti tos pačios iliustratorės knygą“, – tikina dailininkė.
Kai jau buvo nupiešta ir parašyta didžioji dalis knygos, metų pabaigoje vis dar nebuvo apsispręsta, kaip knyga vadinsis. Dailininkė pasakoja apie netikėtą jos pavadinimo istoriją.
„Viename atvarte yra tokia sceną nupiešta, kai žmonės ateina pas skulptorių į dirbtuvę ir sako, kad kaime žmonės kalba, kad tu sėdi ant maišų aukso, kur tas tavo auksas? Jis nusijuokia, atidaro grindyse tokią molio duobę ir rodo į molį ir sako „štai mano auksas“. Ir taip, aš galvoju, reikia knygą pavadinti „Grybo auksas“. Molis buvo ta auksinė medžiaga, iš kurios jis sukūrė visas tas skulptūras, kurios stovi Lietuvos miestuose. Kitą dieną mes susirašėme su leidėja dėl kažkokių dalykų ir R. Grybaitė sako, kad sugalvojo tą pavadinimą – „Grybo auksas“, – prisiminimais dalijasi iliustratorė.
Knygą autorės skiria vaikams nuo 13 metų ir vyresniems.