Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) trečiadienį panaikino į Jurbarko rajono savivaldybės tarybą išrinktos Darbo partijos narės Vilmos Venslauskienės mandatą ir iš kandidatų sąrašo išbraukė kitą „darbietę“ – Laurą Icikevičienę. Griežtą sprendimą VRK vienbalsiai priėmė įvertinusi surinktą medžiagą, kad šių politikių naudai buvo perkami rinkėjų balsai.
VRK narių diskusijose buvo aiškiai atskirta baudžiamoji ir rinkimų teisė, o surinkti faktai įvardyti kaip šiurkštus pažeidimas. Ikiteisminio tyrimo pabaigos, kuriuo bandoma išsiaiškinti, kas ir kiek rinkėjų galėjo papirkti darbiečių V. Venslauskienės ir L. Icikevičienės naudai, dar teks palaukti, tačiau VRK įvertino turimą informaciją ir nesukėlė abejonių, kad Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas buvo pažeistas.
Komisijos posėdyje šį klausimą pristačiusi Elena Masnevaitė priminė VRK nario Juliaus Jasaičio pateiktą informaciją iš Generalinės prokuratūros.
Su ikiteisminio tyrimo medžiaga susipažinęs J. Jasaitis dar kovo 22 d. posėdyje išsakė savo poziciją – negalima tylėti, kai surinkta pakankamai duomenų, kad dvi Darbo partijos kandidatės Jurbarko rinkimų apygardoje, kurių numeriai sąraše buvo 4 ir 9, per rinkimus sukėlė abejonių dėl įstatymo pažeidimų. Kovo 22 d. tvirtinant rinkimų rezultatus VRK nutarė grįžti prie Jurbarko reikalų ir pagrįsti ar paneigti kilusius įtarimus.
Trečiadienio posėdyje paminėta, kad sprendimą tęsti tyrimą dėl V. Venslauskienės mandato teisėtumo ir L. Icikevičienės galimybės likti kandidatų sąraše pagrindė informacija iš Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato, Jurbarko rinkimų apygardos komisijos, „Baltųjų pirštinių“ stebėtojų.
Komisija akcentavo, kad įtarimų, jog už balsus minėtų kandidačių naudai kai kuriems rinkėjams atsilyginama alumi ar keliais eurais, kilo per išankstinį balsavimą. Pagal VRK turimą medžiagą, rinkėjai buvo atvežami, turėjo paruoštus lapelius, paaiškinančius kaip reitingų lentelėje žymėti 4 ir 9 numerius. Kad šių kandidačių naudai buvo uoliai dirbama, galima numanyti ir pagal faktą, jog perskaičiavus balsus Dariaus ir Girėno rinkimų apylinkėje reitingų lentelėje netgi buvo rašomas skaičius 49, kai Darbo partijos sąraše tebuvo 30 kandidatų.
Posėdyje dalyvavusios V. Venslauskienė ir L. Icikevičienė teigė papuolusios į rinkimų intrigas. „Neturiu ką slėpti. Tiesiog tą dieną buvo baisus puolimas. Buvęs meras, administracijos direktorius, jo pavaduotojas, vicemeras negalėjo susitaikyti su ta mintimi, kad nebus išrinkti. Nuo ryto meras vaikščiojo koridoriais, klausė, už ką balsuos“, – sakė V. Venslauskienė. Jos įsitikinimu, atrodė, kad savivaldybė, kurioje buvo išankstinio balsavimo patalpa, yra mero valdos – „jo salė ir ką nori, tą daro“.
„Apsikaustę amunicija lakstė po savivaldybės kiemą, filmavo, fotografavo, buvo daromas didžiulis spaudimas“, – VRK posėdyje pasakojo V. Venslauskienė, bandydama sukelti abejonių Jurbarko rinkimų apygardos komisijos pirmininkės Vitalijos Juzėnienės objektyvumu, nes ši yra buvusio mero Ričardo Juškos partijos nario žmona. V. Venslauskienė suabejojo, ar galima pasitikėti „Baltųjų pirštinių“ stebėtojais Jurbarke, nes jie dar moksleiviai, dvyliktokai.
V. Venslauskienė, kaip ir jos partijos kolegė L. Icikevičienė, tvirtino, kad už balsus rinkėjams nemokėjo, o lapelių su pažymėtais 4 ir 9 numeriu prašė patys žmonės – kad žinotų, kaip balsuoti. „Jie prašė tų lapelių, padaviau, prisipažįstu“, – kalbėjo V. Venslauskienė, svarstydama, ar tas „mažas lapeliukas“ galėjo turėti didelės įtakos balsavimo rezultatams.
Be to, V. Venslauskienė posėdyje teigė, kad policijos apklaustų žmonių parodymai prieš kandidates buvo išgauti jėga.
L. Icikevičienė taip pat pasakojo, kad nuvažiavusi į kaimą rado tėvą ir brolį išsigandusius, o, jų teigimu, kovo 26 d. policijos komisariate jie buvo mušami, spaudžiami ir nežinojo ant ko pasirašė.
Kad minimuose „mažuose lapeliukuose“ šmėžavo vis tie patys 4 ir 9 numeriai, Darbo partijos atstovės aiškino paprastai – yra draugės, abi anksčiau priklausė Krikščionių partijai, o susijungus su Darbo partija, stengėsi būti naudingos ir gauti kuo daugiau rinkėjų balsų. L. Icikevičienė nematė nieko blogo, kad jos vyras ir brolis vežė jos gimtojo kaimo žmones balsuoti. Moters teigimu, ten kaimo glūduma ir nėra kaip susisiekti.
Politikių aiškinimai, atrodo, neįtikino VRK pirmininko Zenono Vaigausko. Nuostabą kėlė ir aplinkybė, kad Darbo partijos sąrašo žmonės vienas ant kito lieja tulžį. Komisijos pirmininkas kvietė pasvarstyti, kodėl apie Darbo partijos sąraše kandidatavusį ir daugiausia pirmumo balsų gavusį Petrą Vainauską nekalbama, kad į pirmą sąrašo vietą jis buvo pakylėtas neleistinais būdais, o štai 4 ir 9 sąrašo numeris neatsiejamas nuo alaus ir poros eurų?
Sąžinės balsą posėdyje prisiėmė VRK narys J. Jasaitis, vartęs ikiteisminio tyrimo medžiagą dėl galimo balsų pirkimo. Pasak jo, 15-20 žmonių pripažino, kad gavo alus ar pora eurų, nurodo tas pačias pavardes ir pasakoja, kad buvo vežami ne vienu automobiliu. „Žiūriu kaip į šiurkščius įstatymo pažeidimus. Kiek mačiau, netoleruojama ir keleto nupirktų balsų. Faktinių aplinkybių pakanka“, – sprendimą pagrindė teisininkas.
Surinktos medžiagos Vyriausiajai rinkimų komisijai pakako priimti sprendimą dėl V. Venslauskienės ir L. Icikevičienės. Komisija pripažino, kad vykdant rinkimus į savivaldybės tarybą ir savivaldybės tarybos narius – merus Jurbarko rajono savivaldybėje buvo padaryti šiurkštūs LR Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pažeidimai: pažeistas draudimas pirkti rinkėjų balsus. Komisija konstatavo, kad balsai buvo perkami Darbo partijos kandidačių V. Venslauskienės ir L. Icikevičienės naudai. VRK apsiribojo panaikindama ne visą Darbo partijos sąrašą, o tik į Jurbarko savivaldybės tarybą išrinktos V. Venslauskienės mandatą ir išbraukė L. Icikevičienę iš kandidatų sąrašo, pripažino negaliojančiais 400 rinkimų reitingo balsų, paduotų už V. Venslauskienę, ir 361 rinkimų reitingo balsą, paduotą už kandidatę L. Icikevičienę.
V. Venslauskienę rajono taryboje keičia porinkiminiame Darbo partijos sąraše šešta esanti Vidmanta Marcinkevičienė. Darbo partija rajono taryboje turi keturias vietas, bet pirmuoju numeriu į ją patekęs savivaldybės administracijos direktorius P. Vainauskas, pasak V. Venslauskienės, „perėjo pas liberalus ir su jais kartu filmavo“ (Galimus rinkimų pažeidimus per išansktinį balsavimą. – Red. pastaba).
Mandato netekusi V. Venslauskienė turėjo prisiekti ateinantį antradienį, balandžio 14-ąją, numatytame pirmajame naujos kadencijos rajono tarybos posėdyje. Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimą gali skųsti Darbo partija arba pati V. Venslauskienė. Penktadienį kalbintas Darbo partijos Jurbarko skyriaus pirmininkas Romansas Dragūnavičius sakė, kad partijos pozicija dar neaiški, o sprendimas skųsti ar ne priklausys nuo partijos atstovo VRK ir teisininkų nuomonės.
Tarybos narės mandatą praradusi V. Venslauskienė Vyriausiosios rinkimų komisijos verdiktą vertino santūriai. Moteris teigė kol kas nieko nenorinti komentuoti ir lauks ikiteisminio tyrimo baigties. „Tai turėtų būti svarūs argumentai. Aš pritarčiau Prezidentės D. Grybauskaitės pasakymui, kad Vaigauską (VRK pirmininką. – Red. pastaba) gal jau reikėtų ir pakeisti“, – sakė V. Venslauskienė.
Jolita PILECKIENĖ
Ko gero šios istorijos geriausias topas 49-tas reitingavimo numeris. Ką tai atspindi?