Šiame informacinių technologijų amžiuje informacijos dažniausiai ieškome internete. Paieškų sistemomis jau sugeba naudotis ne tik jauni žmonės, bet ir vaikai bei senjorai. Kiekviena įstaiga, įmonė, organizacija, įvertindama, kiek žmonių gali pasiekti per savo internetinę svetainę, stengiasi ten pateikti kuo daugiau ir naujesnės medžiagos. Tačiau tai negalioja daugumai Jurbarko rajono kultūros centrų.
Turėti privalo
Pasak Jurbarko r. savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotojos Godos Vilkelienės, internetines svetaines privalo turėti visos savivaldybės įstaigos, tačiau tam jokių papildomų lėšų neskiriama. Įstaigos sukasi, kaip išmano. Kai kurios svetainių iki šiol neturi.
„Svetainėse privaloma skelbti informaciją apie įstaigos darbuotojų atlyginimus, veiklos planus, finansines ataskaitas. Bet jose taip pat turėtų būti ir visa kita informacija. Kalbant apie kultūros centrų svetaines, ten turėtų būti ir renginių reklamos, anonsai, ir įvykusių švenčių aprašymai“, – mano G. Vilkelienė.
Prieš savaitę į susirinkimą Švietimo, kultūros ir sporto skyriuje buvo pakviesti kultūros centrų direktoriai ir jiems išsakytos pastabos dėl internetinių svetainių.
Puikiai šioje srityje susitvarko Jurbarko kultūros centras. Jo svetainėje galima rasti visų renginių anonsus, o jiems praėjus – aprašymus, pateikiama informacija apie visų Jurbarko kultūros centro skyrių darbą ir kolektyvų išvykas.
„Žinoma, šis kultūros centras yra didelis, turi etatą žmogui, kuris tvarko svetainę. Tačiau susitvarkyti savo svetaines turi visi centrai“, – sako skyriaus vedėjo pavaduotoja.
Anksčiau savivaldybės įstaigų ir įmonių svetaines prižiūrėdavo Dokumentų ir viešųjų ryšių skyriaus darbuotojai. Jie peržiūrėdavo medžiagą, perspėdavo jei informacija nebūdavo atnaujinta. Dabar, pasak G. Vilkelienės, ko gero to nėra. Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vadovai tvarkos reikalaus bent iš sau pavaldžių įstaigų.
Savivaldybė turėtų stebėti, kad jos įstaigų ir įmonių svetainės būtų aktyvios – nesolidu, kai iš savivaldybės internetinio puslapio nukreipiama į svetaines, kuriose pusmečio ar dar senesnė informacija.
Vis dar kviečia į žiemos šventes
Šios savaitės pradžioje atsivertus Veliuonos kultūros centro informacinę svetainę joje buvo kviečiama į gruodžio 11 d. vyksiančią kultūros centro atidarymo ir eglutės įžiebimo šventę. Ne, tai ne ankstyvas kvietimas švęsti 2016 m. šventes, o jau įvykusios 2015 m. šventės anonsas.
Renginių skiltyje kviečiama į 2015 m. liepos 26 d. Oninių šventę ar tų pačių metų liepos 18 d. įvykusį Linksmaturgį.
Štai į tokią svetainę patenkama iš Jurbarko r. savivaldybės puslapio. Kur žmogui, norinčiam aplankyti rajono kultūrinius renginius, rasti jų reklamą, informaciją apie tai, kas vyksta kaimuose?
Praėjusį šeštadienį įvykęs – „Jubiliejinis suktinis“, skirtas „Veliuoniečio“ ansamblio meno vadovės Ados Baublienės jubiliejui, taip pat nebuvo pagarsintas. Apie koncertą nebuvo informacijos nei svetainėje, nei Veliuonos kultūros centro Facebook paskyroje, kurioje paskutinė informacija paskelbta dar 2014 metais. Apie kitą savaitgalį įvyksiantį didžiulį renginį „Veliuonos kadrilis“ internete taip pat nesužinosite.
Į „Jubiliejinį suktinį“ susirinkusieji sakė, kad žmonių galėjo būti ir daugiau, tačiau pritrūko informacijos.
Pasak Veliuonos kultūros centro direktorės Irmos Svetlauskienės, svetainės yra reikalingos, tačiau nėra žmogaus, kuris galėtų ją tvarkyti.
„Pagrindinė informacija sukelta. Apie renginius skelbiame per spaudą, savivaldybės svetainėje. Mes, menininkai, nelabai sugebame valdyti technologijas, todėl sprendimas dėl internetinės svetainės tvarkymo dar nerastas“, – tvirtina I. Svetlauskienė.
Žiemos pamiršti niekaip negali ir Klausučių kultūros centras. Atsidarius jo svetainę pasidžiaugsime Advento vakaru, Užgavėnių švente ar būsime gundomi apsilankyti kine – 2015 m. gruodžio 19 d. Užėję į renginių skiltį rasime net 25 šiais metais vykusių ir dar vyksiančių renginių datas. Ar viskas vyksta pagal metų planą? Kas žino.
Klausučių kultūros centro direktorius Vytautas Ramanauskas pripažino, kad informacija šiek tiek pasenusi. „Kai tapome savarankišku kultūros centru mes bene pirmieji susikūrėme internetinę svetainę, bet jai prižiūrėti jokio žmogaus neturime. Tai darau pats“, – kad sunku susitvarkyti su šia užduotimi neneigė V. Ramanauskas.
Direktorius sakė, kad padarė, kas privaloma, informaciją apie atlyginimus, veiklos planus skelbia, nes to reikia, o renginiams viešinti laiko neužtenka.
„Apie renginius informacijos įdedame asmeninėse arba centro kolektyvų „Facebook“ paskyrose. Galvojome, kad reikia sukurti paskyrą ir pačiam kultūros centrui“, – galvojimu pasibaigusią iniciatyvą atodūsiu palydėjo V. Ramanauskas.
Negali aprėpti
Ar laukiate pavasario? Tokiu klausimu birželio viduryje lankytojus pasitinka Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro internetinė svetainė. Joje – ir nuotraukos iš balandžio 1 d. vykusio knygos pristatymo. Pačią svarbiausią, svetainių valdytojų manymu, privalomą informaciją galima rasti – apie atlyginimus, veiklos planus ir ataskaitas.
Kultūros centro direktorius Arvydas Griškus net nebando išsisukinėti – visą dėmesį skiriant renginiams, šventėms, turistų pritraukimui mažiau svarbioms sritims laiko pritrūksta. Pasak direktoriaus, svetainė turi būti labai gera, kad duotų naudos. Informacija žmones daugiau pasiekia per Facebook paskyrą – Mažosios Lietuvos kultūros centras ten medžiagą talpina dažnai ir aktyviai.
Pasak A. Griškaus, papildomų lėšų svetainei tvarkyti kultūros centrai negauna, o žmonėms, dirbantiems po 0,5 etato, dar užkrauti ir šį darbą – nesąžininga.
„Būtų puiku, kad būtų žmogus, kuris valo ir tvarko kultūros centrą, kitas – atlieka remontus, dar vienas – sėdi prie internetinės svetainės. Bet taip nėra. Visko negalime iš karto aprėpti, bet gavę pastabą tikrai stengsimės susitvarkyti“, – sako A. Griškus.
Pasak direktoriaus, dabar vyksta svetainės atnaujinimo darbai, nes kažkada sukurta savo jėgomis ji jau netenkina visų reikalavimų. Tačiau, A. Griškaus manymu, geriausia į renginius žmones kviesti iš lūpų į lūpas, skelbimais, į gatves išleidus kvieslius, kvietimais ir per socialinius tinklus.
Negauna lėšų
„Mes viską turime pasidaryti savo lėšomis. Jau ir taip viską darome iš savęs, – pyktelėjo laikinai Eržvilko kultūros centro direktorę pavaduojantis kultūrinės veiklos vadybininkas Darius Kalinauskas. – Lengviausia kritikuoti!“
Eržvilko kultūros centras – vienintelis iš kultūros centrų dar neturi internetinės svetainės.
D. Kalinauskas pripažįsta, kad privalu tokią svetainę turėti ir stengsis ją susikurti, tačiau, kol jos nėra, nematantis didelės problemos dėl renginių viešinimo. Kaip ir kitų kultūros centrų darbuotojai, taip ir eržvilkiškiai apie renginius praneša siųsdami informaciją spaudai, laiku pateikdami koordinacinį renginių planą savivaldybei, kabindami skelbimus ar asmeninėse socialinių tinklų paskyrose.
Vadybininkui netrukdo ir Eržvilko kultūros centro „Facebook“ paskyrą puošianti viršelio nuotrauka, kurioje – gražios baltos sniego pusnys. „Ne aš tą paskyrą tvarkau. Visi pridaro klaidų ir nespėja kažko padaryti“, – sakė D. Kalinauskas.
Taip, klysta ir kartais nespėja visi, bet už teisingas pastabas dažniausiai nepykstama.
Kol bus sukurta ir, tikėkimės, gerai prižiūrima Eržvilko kultūros centro svetainė, bene geriausiai visus renginius reklamuoja Eržvilko seniūnas savo socialinio tinklo paskyroje. Kažin, ar jis laiko turi daugiau už kultūros darbuotojus?
Kai nuo darželinuko iki aukščiausių valstybės asmenų kalbama apie inovacijas, technologijas ir progresą, keista pasikliauti reklama, pakabinta ant stulpo. Ir nereikia manyti, kad žmonės renginių afišų ieško tik skelbimų lentose, o informacija juos pasiekia tik iš plepios kaimynės lūpų.
Dauguma žmonių naudojasi internetu. Ten patraukliai pateikta informacija pritrauks daugiau žmonių į renginius, šventes, gal net sugundys atvykti vieną kitą turistą, ir neteks renginių daryti sau ar dėl pliuso. Nepaneigsime technologijų įtakos – tereikia jomis išmaniai pasinaudoti ir netingėti, arba vykdyti tai, kas privalu savivaldybės įstaigoms. Iš rajono biudžeto gaudami atlyginimus turėtų labiau pasirūpinti ir rajono gyventojais. Gal tuomet ištirptų ir amžinas įšalas kultūros centrų interneto svetainėse.
Jūratė Stanaitienė
Visi kultūros centrų direktoriai dejuoja kad didelis darbo krūvis. Labai įdomu ką ten tokio veikia kiekvieną darbo dieną. tai galvočiau, kad čia apsileidimas, o ne didelis krūvis