Jurbarko rajono ir Belgijos Lakdalio miesto jaunimo bendradarbiavimas sulaukė pilnametystės – 18 kartą surengta jaunimo stovykla, šiemet ji vadinosi H. A. J. P., arba – Laimingas aktyvus jaunimas. Jaunuoliai bendravo ir mokėsi vien iš kitų, o drauge nagrinėdami pasirinktą temą „Sveika gyvensena, skatinant užsiėmimus lauke ir mėgėjišką sportą“ aptarė savo kultūrų panašumus ir skirtumus.
Projektą finansavo ES programa „Erasmus +“. Paraišką teikė draugija „Europa-Jurbarkas-Europa“ ir Belgijos Sporto taryba.
„Galime didžiuotis vadovų atsidavimu ir partnerystės palaikymu. Sudėtingas darbas ir didelė atsakomybė užgrūdina dalyvius, kai kurie jų sėkmingai tampa vadovais. Projektas parengtas kartu su jaunimu, jo vadovas – Tautvydas Kemzūra. Šiemet dalyvių buvo tik 50 ir norintys dalyvauti pildė motyvacinę anketą“, – pasakojo Jurbarko r. savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Audronė Balčiūnienė, pateikusi „Žvilgsniui“ stovyklautojų pasisakymus apie sveiką gyvenimo būdą. Spausdiname juos sutrumpintus. Tai laimingo aktyvaus jaunimo žinia bendraamžiams.
Kas svarbiau – dalyvauti ar varžytis?
Varžybos neretai sukiršina dalyvius. Vieni nori būti pastebimi, kiti mesteli kokią nors išblaškančią repliką. Šiame jaunimo mainų renginyje nieko panašaus nebuvo, visi rungtyniavo sąžiningai, brandžiai, draugiškai, tad rungtynės išmokė mus priimti logiškus sprendimus, veikti savarankiškai. Supratome, kad bendravimas tai tikrasis rungtynių tikslas.
Galiausiai visi nusprendėme, kad vienodai svarbios abi veiklos. Varžybos padeda siekti užsibrėžto tikslo, tobulėti fiziškai, o dalyvavimas praturtina dvasiškai, stiprina bendruomeniškumą, leidžia džiaugtis kito laimėjimais.
Julija, Ugnė, Marta, Megan
Kaip tapti sveiku žmogumi?
Sveika gyvensena tai kasdienis gyvenimo būdas, tačiau jis reikalauja pastangų. Moraliai nusiteikti padeda ryžtas, valia, motyvacija bei pasitikėjimas savimi. Svarbu nesuklupti prie pirmosios nesėkmės. Jeigu pats netikėsi savo sėkme, tuo nepatikės niekas aplinkui.
Dalyvavimas projekte Happy Active Youth Projekt (H.A.Y.P.) reikalavo tam tikro fizinio pasirengimo. Visos veiklos skatino judėti – rytinės mankštos, išvyka dviračiais, sportinės rungtys. Šiais kompiuterinių technologijų laikais tai atgaiva ne tik kūnui, bet ir sielai.
Nesistenkime sukišti savo gyvenimo į modernias technologijas, kurios neatstoja bendravimo, bendradarbiavimo, fizinio aktyvumo, pozityvaus požiūrio į aplinkinius.
Agnė, Irma, Gabija ir Julita
Ar užduodame sau klausimą: „Ką valgome ir kaip?“ Skubame, nespėjame, dažnai maistą pakeičiame energetinio gėrimo buteliu, o paskui stebimės, kodėl skauda galvą, streikuoja skrandis.
Stebėjome bendraamžių iš Belgijos valgymo įpročius, sportinius įgūdžius, mokėmės vieni iš kitų, aktyviai sportavome. Nuoširdžiai tikime, kad bendra veikla paskatins tiek mus, tiek belgų jaunimą gyventi sveikai, gal ne visiškai (nes labai skanu), bet išbraukti iš savo valgiaraščio bulvių traškučius, energinius gėrimus, mėsainius…
Laura, Karolina, Monika
Kas jums padėtų tapti sveiku žmogumi?
Puiku, kad dar yra daugybė dalykų, skatinančių jaunimą nepasiduoti klystkeliams ir paimti į rankas svarmenį ar šviežią obuolį. Vienas iš veiksmingiausių – tarptautiniai jaunimo mainų projektai, tokie kaip H.A.Y. P. Belgai nestokoja laiko ir išmonės alternatyviam ir turiningam laisvalaikiui, mums yra unikali galimybė perimti šį patyrimą. Dažnai jaunimo nuomonę formuoja ne tik tėvai ir mokytojai, bet ir aplinkinių nuomonė.
Sveiką gyvenseną gali propaguoti tik užsispyręs ir disciplinuotas jaunuolis.
Almantas ir Ko
Ko tikėjotės ir ką atradote šiame projekte?
Dabar, kai lengva keliauti po Europą, norėtųsi susirasti draugų, kurie padėtų suprasti kitos šalies papročius, kultūrą, pažinti žmones. Tikėjomės rasti draugų ir juos radome. Smagiausias projekto atradimas – komandinis darbas kasdien ir visose veiklose. Patobulinome anglų kalbos žinias, išmokome belgiškų posakių, o belgai taip taip neprapultų Lietuvoje, nors jiems sunku tarti lietuviškus žodžius.
Almantas, Aleks, Leonas, Klaas
Kurioje šalyje daugiau galimybių jaunam žmogui gyventi sveikai?
Lietuvių jaunimas yra fiziškai aktyvesnis, nes čia yra mažiau technologinių naujovių. Tačiau mes galvojame, kad Belgija suteikia daugiau galimybių jaunimui gyventi aktyvų gyvenimą, dalyvauti įvairiose sportinėse veiklose. Kiekvienas miestelis (netgi pats mažiausias) turi sporto salę, kuri atnaujinama kas 5 metus. Salėje daugybė įrangos, kuri taip pat nuolat atnaujinama. Kiekvienoje sporto salėje galima užsiiminėti bent 5 sporto šakomis, populiariausios yra futbolas, dviračių sportas, tinklinis, dziudo ir vis populiarėjantis regbis. Belgijoje daug parkų, pritaikytų jaunimo ir šeimų fiziniam aktyvumui ir laisvalaikiui, daug netradicinių pramogų. Zutendaal parke sudarytos puikios sąlygos pereiti trasą basomis, pajusti smėlio, žvyro, akmenukų, pušų spyglių, vandens poveikį kojoms. Mėgstama šeimų poilsio vieta – klumpių muziejus ir galimybė apsiavus klumpes pereiti miško keliuku ir įveikti įvairias užduotis
Išvada: Belgija sudaro geresnes sąlygas jaunimui gyventi aktyvų gyvenimą ir sportuoti, bet lietuvių jaunimas labiau siekia aktyvaus gyvenimo, turi daugiau noro sportuoti.
Celeste, Febe, Sara, Anke
Mes galvojame, kad abiejose šalyse yra ir pasyvaus, ir aktyvaus jaunimo. Mūsų jaunimas turi daugiau galimybių gyventi aktyvų fizinį gyvenimą. Kiekviename kaime daug futbolo aikščių, teniso kortų. Populiari susisiekimo priemonė Belgijoje yra dviratis, kuri taip pat didina fizinį aktyvumą.
Klajd, Lars, Stef, Steff
Ką gali padaryti, kad tavo draugai taptų aktyvesni ir sveikesni?
Pirmas žingsnis yra asmeninis pavyzdys. Svarbu atverti sporto klubų ar sporto centrų duris, kad pasyvus jaunimas galėtų pamatyti, kokios veiklos ten vyksta, paskatinti sportuoti asmeniniu pavyzdžiu, sudominti.
Antras žingsnis – svarbu organizuoti atvirus, nemokamus sportinius renginius jaunimui, kad jie galėtų išbandyti ką nors nauja, pasivaržyti tarpusavyje.
Visi aktyvūs žmonės turėtų parodyti pavyzdį kitiems, kviesdami į renginius ir savo asmeniniu pavyzdžiu parodyti, kad aktyvus gyvenimo būdas yra daug sveikesnis, linksmesnis.
Visažiniai Laurynas,
Eimantas, Titas