Po atostogų grįžusių į mokyklas moksleivių laukė nemalonus siurprizas – valgantieji už pinigus negalėjo nusipirkti maisto. Alkanų vaikų tėvai skambučiais atakavo redakciją, kaito ir mokykloms maitinimo paslaugą teikiančios VšĮ „Kretingos maistas“ darbuotojų telefonai.
Informacija nepasiekė
Nuo lapkričio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimai, kuriuose nurodoma, kad visos mokyklų valgyklos atsiskaitymui už maitinimą privalo naudoti kasos aparatus. Nutarimas priimtas dar rugpjūčio mėnesį, tačiau kasos aparatų Jurbarko r. mokyklose nurodytą dieną nebuvo. Pirmadienį kasos aparatas buvo pastatytas vienintelėje Juodaičių pagrindinėje mokykloje.
Daugeliui mokinių bei jų tėvelių buvo netikėta, kai valgyklose nepavyko nusipirkti pietų – be kasos aparato nepažeisdami įstatymų darbuotojai maisto parduoti negalėjo. Tiesa, kai kurie tėvai apie gresiančią situaciją žinojo, nes spalio 31 d. elektroninio dienyno TAMO sistemoje buvo išplatintas VšĮ „Kretingos maistas“ kreipimasis dėl galimų laikinų sutrikimų. Bėda, kad laiškas tėvus pasiekė per mokinių atostogas, kai retas kuris domisi, kas vyksta elektroniniame dienyne.
Kelių mokyklų vadovai patikino, kad informaciją į TAMO įkėlė vos ją gavę, tačiau po atostogų sulaukė tėvų priekaištų, kad vaikai liko nevalgę. „Žinoma, tai sukėlė nepatogumų. Liko alkanų mokinių. Reikėjo šią situaciją kažkaip išspręsti iki lapkričio 1 dienos“, – mano Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijos direktorė Vida Greičiūtė. Naujamiesčio pagrindinės mokyklos direktorė Alma Uznė patikino, kad jai tėvai nesiskundė, tik viena mama teiravosi apie galimybę atsiskaityti išmaniąja apyranke.
Kreipimesi, skirtame mokyklų vadovams, kuris buvo išplatintas ir tėvams, maitinimo tiekėjas įspėja, kad diegiant kasos aparatus galimi laikini sutrikimai, ir kol aparatai nebus pastatyti, prekyba už grynuosius pinigus nebus vykdoma. „Praėjusią savaitę visą informaciją persiuntėme mokyklų vadovams ir prašėme kuo greičiau ja pasidalyti su tėvais ir moksleiviais. Žinoma, atostogų metu ne visi dienyną skaito, todėl informacija tėvų ir vaikų galėjo laiku ir nepasiekti. Sulaukiu daug tėvelių skambučių, tačiau paaiškinus situaciją jie supranta ir nepyksta“, – tikina VšĮ „Kretingos maistas“ Jurbarko skyriaus direktorė Jurgita Briedienė.
Pasiūlė alternatyvą
Kol mokyklų valgyklose nėra kasos aparatų, maitinimo organizatorius tėvams pasiūlė kelias alternatyvas: siūloma vaikus maitinti apmokėjus iš anksto arba sudaryti sutartį ir atsiskaityti vėliau. Lapkritį moksleivis galėjo gauti maitinimą tėvams padarius avansinį apmokėjimą į įmonės sąskaitą. Deja, tai reikėjo padaryti iki lapkričio 4 d., o informaciją apie apie tai tėvai geriausiu atveju galėjo perskaityti tik spalio 31 d. Į atostogų savaitę dar įsiterpė ir nedarbo diena – lapkričio 1-oji, tad realių galimybių pasirūpinti, kad vaikai neliktų alkani, tėvai turėjo nedaug.
Įvertindama padėtį VšĮ „Kretingos maistas“ numatė galimybę sudarius su tėvais sutartį už maitinimą sumokėti mėnesio pabaigoje.
Jokių rūpesčių dėl pietų neturėjo nemokamą maitinimą gaunantys moksleiviai arba tie, kurie naudojasi išmaniosiomis apyrankėmis. „Jau nuo sausio mėnesio keturiose mokyklose – Jurbarko Vytauto Didžiojo ir Naujamiesčio pagrindinėse, Veliuonos ir Eržvilko gimnazijose veikia elektroninė atsiskaitymo sistema. Ja besinaudojantys mokiniai jokių permainų nepajuto“, – tikina J. Briedienė.
Pasak VšĮ „Kretingos maistas“ atstovės, šios apyrankės – puikus sprendimas. „Raginu visus tėvelius pasinaudoti išmaniuoju atsiskaitymo būdu. Naudojantis apyrankėmis nereikia grynųjų pinigų. Tėveliai papildo sąskaitą internatu ir gauna ataskaitas, ką vaikas pirko“, – naują atsiskaitymo būdą giria J. Briedienė.
Tėvai sutinka, kad šis atsiskaitymo būdas yra patogus, tačiau teigia taip pat pritrūkę informacijos ir paskatinimo, taip pat teko susidurti su apyrankių įsigijimo problema – registruojantis elektroninio atsiskaitymo paslaugą teikiančio Eurofondo puslapyje reikalaujama elektroninio mokinio pažymėjimo (EMP). Paskambinus puslapyje nurodytu telefonu problema išsprendžiama ir EMP nebereikalaujama, tačiau ne kiekvienam užtenka kantrybės ir noro ieškoti problemos sprendimo būdų.
Apyrankių buvo galima įsigyti mokyklų valgyklose, bus galima jų ten nusipirkti ir pastačius kasos aparatus, tačiau kol jų nėra, 2,5 euro kainuojančių apyrankių įsigyti ir pradėti jomis naudotis taip pat negalima.
Atsiprašo tėvų
„Labai atsiprašome visų tėvelių už sutrikdymus. Norėjome padaryti kaip geriau, bet kasos aparatų įdiegimas šiek tiek užtruko“, – kaltės dėl sumaišties nesikrato į redakciją paskambinusi VšĮ „Kretingos maistas“ Marketingo skyriaus vadovė Silva Petrikauskienė. Ji patikino, kad ketvirtadienį kasos aparatai bus visose įmonės aptarnaujamose mokyklose.
Pasak S. Petrikauskienės, Vyriausybei reikalaujant mokyklų valgyklose įrengti kasos aparatus įmonė nusprendė juos įsigyti ne paprastus, fiskalinius, o tokius, kurie ateityje galėtų veikti ir kaip elektroninė atsiskaitymo sistema. „Užtruko aparatų programavimo darbai, neplanuotai ilgai užtruko ir jų registravimas Valstybinėje mokesčių sistemoje“, – aiškino Marketingo skyriaus vadovė. VMI turėjo šiuos aparatus įtraukti į leidžiamų naudoti sąrašą, o tam reikėjo atlikti įvairius patikrinimo, testavimo darbus, todėl viskas užsitęsė.
Jau šiandien Jurbarko r. mokyklų valgyklose pradėti statyti naujieji kasos aparatai – iš viso 10, darbuotojai apmokomi jais dirbti. „Ne visi valgyklų darbuotojai moka dirbti kompiuterine technika, todėl juos teks apmokyti. Vėlgi iš anksto atsiprašome tėvelių, kad vaikams valgyklose teks užtrukti ilgiau. Eilės susidarys dėl to, kad dirbant su kasos aparatais aptarnavimas užtruks ilgiau. Bet šią tvarką sugalvojome jau ne mes. Visiems prireiks kantrybės“, – apie dar laukiančius nepatogumus prabilo S. Petrikauskienė.
Pastačius naujuosius kasos aparatus ateityje visose mokyklų valgyklose bus galima atsiskaityti išmaniosiomis apyrankėmis. „Keturiose mokyklose, kuriose elektroninio atsiskaitymo sistema jau veikia nuo metų pradžios, apyrankių yra. Jų užsakysime ir į kitas mokyklas bei pamažu diegsime šią sistemą visose valgyklose“, – sako J. Briedienė. Ji pasidžiaugė, kad nemažai vaikų jau naudojasi išmaniuoju atsiskaitymo už maitinimą būdu. „Vyksta įvairūs žaidimai, apyrankės gražios – tampa mada jas nešioti“, – tikina J. Briedienė.
Naujos technologijos palengvina daugelį gyvenimo sričių, šiuolaikiniai tėvai mielai priima naujoves, tačiau šiame informacijos amžiuje vis dar problema išlieka ją perduoti laiku. Sumaišties mokyklose buvo galima išvengti informaciją apie pakeitimus išplatinus gerokai anksčiau ir davus tėvams laiko pasiruošti permainoms.
Jūratė STANAITIENĖ