Vasarą kaimuose ir miesteliuose vykstančių švenčių koncertinę programą dažniausiai atlieka meno mėgėjų kolektyvai – savi ir iš kitur pakviesti, o skirtumas toks, kad jie, kitaip nei samdytos „žvaigždės“, groja ne už pinigus, bet iš didžiulio entuziazmo. Neretai renginių afišose įrašytas „Vingio“ – orkestro iš Smalininkų pavadinimas.
Tarpukariu nė viena – net ir mažyčio miestelio – šventė neapsieidavo be pučiamųjų orkestro. Orkestrų buvo daug. Dabar daug švenčių, bet orkestrų maža, tad tik kai kuriose skamba dūdos.
Šiemet Smalininkų technologijų ir verslo mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestras „Vingis“ ypač išgarsėjo – groja įvairiuose renginiuose ne tik Jurbarko rajone, bet ir toliau. Orkestro istorija žymiai senesnė – jis susibūrė jau prieš kelerius metus.
„Grojame su pertraukomis jau apie aštuonerius metus. Pati pradžia buvo mano buvusių mokinių paskata – vyrai sakė: gal pagrojam? Repetuoti pradėjom namuose, o per langą matosi Nemunas. Vyrai sakė: koks gražus Nemuno vingis, todėl pasivadinome „Vingiu“, – pasakoja orkestro vadovas Vincas Alminas. Jis yra dirbęs Jurbarko muzikos mokykloje (dabar meno mokykla) ir išugdęs ne vieną pūtiką. Tie, kurie ragino savo mokytoją kurti orkestrą, pirmiausia buvo jurbarkietis Arvydas Locaitis, tebegrojantis „Vingyje“ saksofonu, bei tėvas ir sūnus Sochockiai. Ir Remigijus, dabar gyvenantis Kaune, tad nebegrojantis, ir jo amžiną atilsį tėvelis Zolestinas, pasak V. Almino, buvo labai puikūs muzikantai, orkestro entuziastai.
Entuziastų „Vingyje“ netrūksta ir dabar. Didelis entuziastas yra pats V. Alminas – jis neabejoja, kad būtina gaivinti ir puoselėti pučiamųjų orkestrų tradicijas, ir tai daro.
V. Alminas prisimena, kaip jam bedirbant muzikos mokykloje buvo pradėtas kurti orkestras. „Iš pirmos vidurinės mokyklos (dabar Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazija) palėpių išsitraukėme senus instrumentus. Tuomet orkestrėlyje, prieš tarnybą armijoje, grojo ir Vincas Bakšys, dabar pučiamųjų mokytojas. Paskui tą darbą tęsė Alfonsas Liaugaudas, irgi didelis pučiamųjų entuziastas, paskui perėmė ir daug muzikantų išugdė Algirdas Marcinkevičius. Tuo metu stiprus pučiamųjų orkestras buvo tarpkolūkinėje organizacijoje, jam vadovavo Bronius Briauka, iš jo perėmė Adolfas Lapė“, – pasakoja „Vingio“ vadovas Jurbarko pučiamųjų istoriją.
Du orkestrai ir dabar tebegroja Jurbarke: A. Lapės vadovaujamas kultūros centro „Bišpilis“ ir Antano Sodeikos meno mokyklos pučiamųjų orkestras, kurio vairą ne per seniausiai perėmė jau minėtasis V. Bakšys. Iš miestelių orkestru, ko gero, gali didžiuotis tik Smalininkai.
„Dabar esame Smalininkų technologijų ir verslo mokyklos orkestras. Mokyklos direktorė Ina Budrienė – pati meno žmogus – labai palaiko saviveiklininkus, padeda kiek gali. Nuo įstaigos vadovo labai priklauso meno kolektyvų gyvavimas. Butų už grojimą, žinoma, dabar niekas nebedalija, bet požiūris labai svarbu“, – sakė orkestro vadovas, šios mokyklos mokytojas metodininkas V. Alminas.
„Vingyje“ groja devyni muzikantai. Vadovas pučia tromboną, o šalia – dar trys Alminai: sūnūs Ramūnas (groja klarnetu) ir Gintaras bei anūkas Žilvinas, grojantys triūbomis. Visi jie baigę muzikos mokyklą ir, pasak V. Almino, negerai būtų apleisti grojimą, nes „muzikinę formą prarandi labai greitai, o ją atkurti reikia daug laiko“. Jonas Apolinaras Grygartas – muzikantas iš Raudonės – saksofonininkas. Saksofonu groja ir jau minėtas A. Locaitis bei vienintelė orkestro mergina Akvilė Bialoglovytė – ji muzikos mokykloje mokėsi groti fortepijonu, o saksofonu išmoko savarankiškai.
„Jeigu nori, groti gali išmokti net ir nesimokęs muzikos mokykloje, bet reikia įdėti labai daug darbo. Todėl muzikantų – didelis trūkumas. Ir vaikų Smalininkuose, norinčių groti orkestre, kol kas neatsirado. Ir orkestrantai mokydamiesi savo partijas turi dirbti individualiai – tai didelis darbas, jaunimas to nenori – jie nori judėjimo ir greito rezultato“, – sakė V. Alminas.
Mušamaisiais „Vingyje“ groja smalininkietis Audronius Mykolaitis, o Algimantas Čečkauskas – bosine gitara. „Mes pučiamųjų bosų neturime, todėl gitara atlieka boso partiją. Orkestrėlis nedidelis, todėl tenka kūrinius pačiam aranžuoti ir pritaikyti mažam kolektyvui“, – pasakoja vadovas.
„Vingio“ repertuare apie 15 kūrinių, ir orkestras puikiai gali surengti koncertą. Ir koncertuoja – per įvairius Smalininkų TVM ir miestelio renginius, koncertui bažnyčioje parengė kalėdinį repertuarą, o Žvejų ir medžiotojų šventės pradžią skelbė pūsdami medžioklių ragus. „Vingis“ grojo Jurbarko miesto ir verslo dienose, Panemunės pilyje atidarant inkilų alėją, Raudonės pilies parke per Onines. Iš respublikinio moksleivių profesinio meistriškumo konkurso Kupiškyje parsivežė kultūros ministro padėkos raštą už saviveiklinio meno puoselėjimą.
„Reikia dėkoti šeimų nariams, kad sudaro sąlygas, darboviečių vadovams, nes kartais muzikantai turi išvažiuoti ir visai dienai“, – sakė „Vingio“ vadovas.
Kitąmet bus 50 metų, kai V. Alminas dirba kultūrinį darbą. Tokio jubiliejaus proga derėtų surengti koncertą. Ir kitokių svajonių turi orkestro vadovas – įsigyti naujų instrumentų, pasipuošti naujais kostiumais, turėti šokėjų grupę ir tobulinti repertuarą – kad paskui „Vingį“, kai grodamas žygiuos miestelio gatvėmis, nusidriektų būrys žmonių.
Danutė Karopčikienė