Jurbarko parke nuo 1960 m. stovėjęs paminklas žymiausiam praėjusio amžiaus pirmos pusės lietuvių monumentaliosios skulptūros kūrėjui Vincui Grybui praėjusį ketvirtadienį perkeltas į naują vietą – Vinco Grybo memorialinio muziejaus kiemą.
Sumanymas perkelti paminklą – ne naujas. Tokia mintis buvo kilusi dar apie 1990 m., kai Vinco Grybo memorialinis muziejus priklausė Kauno nacionaliniam M. K. Čiurlionio muziejui. Tuomet rekonstruojant muziejų buvo nuspręsta, kad skulptoriui atminti pastatytą paminklą iš parko būtų gerai perkelti į muziejaus teritoriją. Buvo net pradėti paruošiamieji darbai.
Tačiau prireikė dviejų dešimtmečių, kol šis sumanymas įvykdytas. Mat ir tuomet, ir dabar dėl paminklo perkėlimo į muziejaus teritoriją buvo įvairiausių nuomonių. Ir dabartinis rajono politikų sprendimas taip pat sulaukė nevienareikšmio įvertinimo. Tačiau paminklo perkėlimui pritarė trys V. Grybo anūkės, o Rasa Grybaitė, vadovaujanti savo senelio memorialiniam muziejui, padėjo parinkti naują vietą. „Nepasakyčiau tikslios datos, bet prieš kurį laiką šia tema kalbėjomės su tuometiniu rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Jonu Bučinsku, – prisiminė menininkė R. Grybaitė. – Jis siūlė savivaldybės lėšomis perkelti paminklą į memorialinio muziejaus teritoriją. Mūsų nuomone, toks sprendimas geras, paminklas mūsų seneliui tarsi sugrįžta į savo namus.“
Pasak R. Grybaitės, jos seneliui atminti muziejuje tinkamesnė vieta, nors ji nelinkusi kritikuoti ir ankstesnės, anksčiau gal ir tikusios jurbarkiečių susirinkimų vietai. Tačiau keičiantis Dainų slėniui ir jame vykstančių renginių pobūdžiui, vertėjo sugrįžti prie maždaug dvidešimties metų senumo minties.
Balandžio 28 d. Jurbarko parkas neteko čia penkiasdešimt metų buvusio akcento – Vlado Pleškūno sukurtas paminklas V. Grybui atminti atsargiai iškeltas ir nugabentas į naują vietą.
Prireikė poros kruopštaus darbo valandų, kol paminklą A. Krušos firmos „Kralsta“ darbininkai automobiliniu kranu perkėlė į naują vietą tarp skulptoriaus senųjų ir naujųjų dirbtuvių. Jose V. Grybas iki savo tragiškos mirties (skulptorių 1941 m. liepos 3 d. sušaudė naciai) praleido daugybę kūrybinio darbo valandų.
Atsižvelgus į Vinco Grybo memorialiniame muziejuje sukauptą skulptoriaus kūrybinį palikimą ir vieningą muziejaus erdvę, paminklą čia buvo galima pastatyti iškart dar 1960 metais. Tačiau tuomet parenkant vietą paminklui buvo priimtas kitoks sprendimas – pastatyti tiesiog ant buvusių I. Vasilčikovo dvaro rūmų pamatų.
Paminklo perkėlimo darbus stebėjusios Kultūros paveldo departamento Tauragės teritorinio padalinio vyresniosios valstybinės inspektorės Margaritos Karūnienės nuomone, dabartinė paminklo vieta akiai dar neįprasta, tačiau jis sujungs memorialinio muziejaus erdves, o sutvarkius aplinką atrodys labai natūraliai – lyg visuomet čia buvęs. O R. Grybaitės tvirtinimu, dar daugiau darnos į muziejaus erdvę įneš dirbtuves ir paminklą sujungsiantis takelis. Tad ir pavieniai muziejaus lankytojai, ir ekskursijos, anksčiau vis ieškodavę tinkamesnio akcento nusifotografuoti, dabar, tikėtina, rinksis paminklą.
Vincas Kriščiūnas