Baigiantis 2015 metams Jurbarko visuomenės sveikatos biuras ne tik persikėlė į naujas patalpas Dariaus ir Girėno g. 120A, bet pagaliau sulaukė direktorės. Metų pabaigoje paskelbtą konkursą laimėjo Diana Griškuvienė. Iš keturių pretendentų ji vienintelė atitiko konkurso reikalavimus.
Norėjo pokyčių
D. Griškuvienė – tikra jurbarkietė. Čia gimė, baigė tada dar 1-ąją vidurinę mokyklą ir po studijų Kauno aukštesniojoje medicinos mokykloje grįžo gyventi į Jurbarką, vėliau Kauno kolegijoje įgijo slaugos profesinio bakalauro laipsnį.
Pasirinkta specialybė patiko, kaip ir medicinos sesers darbas Jurbarko ligoninėje. Iki tampant Visuomenės sveikatos biuro direktore, Jurbarko PSPC ėjo vyriausiosios slaugos administratorės pareigas.
Dirbdama administracinį darbą D. Griškuvienė Vytauto Didžiojo universitete pabaigė filosofijos bakalauro ir taikomosios sociologijos magistrantūros studijas.
Pasak D. Griškuvienės, ji žinojo, kur eina ir laukiančio darbo specifiką, nes visuomenės sveikatos specialistės, dirbančios mokyklose, iki 2015 m. priklausė PSPC. Naujoves mėgstanti moteris nutarė, kad šioje srityje gali daug nuveikti, ir darbas bus įdomus.
Svarbu bendradarbiauti
Naujoji direktorė darbą pradėjo nuo susipažinimo su kolektyvu ir dokumentų peržiūros. Visuomenės sveikatos biure, be direktorės, dirba buhalterė, specialistė, vykdanti vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūrą, visuomenės sveikatos stiprinimą ir stebėseną vykdanti specialistė ir šešios darbuotojos rajono mokyklose.
Mokyklose dirbančioms specialistėms tenka didžiulis krūvis, kiekviena aptarnauja po kelias mokyklas – mieste dirbančios rūpinasi 1000 moksleivių, kaime – 500. Esant tokiems krūviams labai sudėtinga atlikti daug darbų – daug laiko atima kelionės iš vienos mokyklos į kitą.
Direktorė artimiausiu laiku planuoja aplankyti visas mokyklas ir pažiūrėti, kokios būklės yra biuro specialistėms skirti kabinetai, ko labiausiai trūksta, užmegzti ryšius su įstaigų vadovais. Pirmiausia šie kabinetai bus aprūpinti kompiuteriais, taip pat bus nupirktos svarstyklės-analizatoriai, kurie nustato kūno masę ir riebalų kiekį organizme. Toks tyrimas aktualus ne tik paaugliams, kurie rūpinasi savo kūno linijomis, bet ir mokytojams. Pagal gautus rezultatus biuro specialistės galės rekomenduoti mitybą bei fizinį aktyvumą.
Panašus analizatorius bus įrengtas ir biure, kur juo galės pasinaudoti visi miesto gyventojai.
D. Griškuvienė norėtų glaudesnio bendradarbiavimo su kaimo felčerėmis. Mieste žmonėms gauti informaciją lengviau, o kaimo gyventojus ji pasiekia sunkiai. Todėl kaime dirbančios medikės, pas kurias užsuka negaluojantys ar pasitarti norintys žmonės, galėtų pasiūlyti jiems įvairios visuomenės sveikatos biuro specialisčių paruoštos informacijos, papasakoti apie Jurbarke vykstančius renginius, paskaitas. Per šias medikes būtų galima lengviau pasiekti vyresnio amžiaus rajono gyventojus.
Biuro direktorė mano, kad būtų galima užmegzti ryšius ir su kaimų bendruomenėmis. Jos dabar aktyviai dirba, neretai turi patalpas – čia atsiveria erdvė bendriems projektams.
„Ligas gydo ligoninėje, o mūsų misija – prevencija, – sako D. Griškuvienė, – todėl sėkmingai biuro veiklai labai svarbus bendradarbiavimas su kitomis institucijomis, kuo platesnė informacijos sklaida.“
Visuomenės sveikatos biuras nori užmegzti ryšius su Trečiojo amžiaus universitetu, sporto klubais – vieniems reikalingos paslaugos, kiti gali padėti įgyvendinti programas.
D. Griškuvienė, kaip biuro direktorė, įtraukta į Jurbarko r. savivaldybės narkotikų kontrolės komisiją, kurios iniciatyva mokyklose paskaitas skaitys šios srities specialistai – gydytojai psichiatrai Aivaras Šlekys ir Anzelmas Vančys.
Specialistė dirbs ir Jurbarko r. savivaldybės Švietimo taryboje. Pradėjusi darbą direktorė sulaukė daug paramos iš savivaldybėje dirbančių specialistų, todėl tikisi konstuktyvaus darbo ir ateityje.
Padės stiprinti sveikatą
Visuomenės sveikatos biuras finansuojamas tikslinėmis dotacijomis iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM). Šiais metais visuomenės sveikatos stebėsenai ir stiprinimui skirta beveik 102 tūkst. eurų: beveik 58 tūkst. Eur – mokykloms ir apie 44 tūkst. Eur visuomenės sveikatinimui.
Iš šių pinigų vykdomos SAM programos, mokamas darbo užmokestis darbuotojams, išlaikomos patalpos. Iš tų pačių pinigų reikia pabaigti įsirengti patalpas: užsakyti iškabas, nupirkti baldus, nes dabar biure stovi skolinti iš Jurbarko švietimo centro.
Papildomų pinigų biuras gali gauti rašydamas ir įgyvendindamas projektus.
Šiuo metu biuras vykdo tęstinę širdies ir kraujagyslių ligų prevencinę programą, pagal kurią 40-55 metų vyrams, 50-65 metų moterims, senjorams rengiamos nemokamos kalanetikos, aerobikos, jogos, šiaurietiško ėjimo treniruotės. Užsukę į biurą rajono gyventojai gali pasimatuoti arterinį kraujo spaudimą, bendradarbiaujant su šeimos gydytojais atliekami kiti sveikatos tyrimai, o biuro specialistai rengia paskaitas apie sveiką mitybą, gyvenimo būdą.
Planuojama į paskaitas kviesti įvairių sričių specialistus, atnaujintoje biuro internetinėje svetainėje skelbti šviečiamuosius straipsnius ir naudingą informaciją. Mokyklose daug dėmesio skiriama rūkymo, alkoholio ir narkotinių medžiagų vartojimo prevencijai.
Biuro veikla priklauso nuo turimų lėšų, todėl apie planus direktorė kalba atsargiai – minčių yra daug, tačiau nežinia, ar jas visas bus galima įgyvendinti.
D. Griškuvienė norėtų biure įdarbinti kineziterapeutą – jo priežiūra praverstų sportuojantiems, specifinius darbus dirbantiems, įvairių negalavimų turintiems jurbarkiečiams. Neseniai kreipėsi būrelis asmenų, pinančių gaminius iš vytelių ir turinčių sveikatos problemų dėl skaudančių menčių, nugarų – žmonės pageidavo patarimo, kokiais pratimais galima sau padėti.
Rūpintis reikia ne tik fizine, bet ir dvasine gyventojų sveikata – juk sakoma, kad visos ligos prasideda galvoje. D. Griškuvienė pasvajoja apie meno terapijos užsiėmimus, kurie atneša ramybę mintims, sielai.
Jau ne svajonėse, o SAM projektuose atsirado planai visuomenės sveikatos biuruose įsteigti burnos higienisto etatą. Toks specialistas labai praverstų ir jurbarkiečiams, tačiau tada reikėtų ieškoti naujų patalpų, nes dabartiniame 50 kv. m plote ankšta. Kol kas specialistės džiaugiasi ir šiuo biuru, nes metus teko dirbti viename kabinete.
Direktorė nusiteikusi darbingai – nauja veikla visada įdomesnė, atsiveria galimybės daug nuveikti.
Jūratė Stanaitienė
Jokiu budu neleiskime daryti permainu. Dar kas nors pamatys kad imanoma