Maždaug dešimt pilkųjų vilkų nuolat gyvena Karšuvos girioje. Viešvilės valstybinis gamtinis rezervatas čia jiems garantuoja ramų prieglobstį. Rezervate vilkų žmonės netrikdo, todėl tai puiki vieta specialistams stebėti tikrą plėšrūnų gyvenimą.
Svarbiausia – šeima
Rezervato reindžeris Saulius Bartminas – vienas geriausiai vilkus pažįstančių specialistų, todėl jam rūpestį kelia, kad pastaraisiais metais vis labiau įsiklausoma į ūkininkų ir medžiotojų balsus, didėja priešiškumas vilkams.
Lietuvoje gyvenantis pilkasis vilkas – stambiausias visų laukinių šuninių šeimos atstovų ir visų naminių šunų protėvis.
Pasak S. Bartmino, nors daug žvėrių gyvena bendruomenėse, tačiau vilkai išskirtiniai – jų šeimose nustatyta itin griežta hierarchija.
„Tik stiprios vilkų bendruomenės sugeba reguliuoti kitų gyvūnų rūšių populiaciją ir sumedžioti silpniausius jų atstovus. Vilkai ne tik reguliuoja populiacijos pasiskirstymą, bet ir naikina invazines bei introdukuotas rūšis. Vilkai neabejotinai prisideda prie kraštovaizdžio stabilumo išlaikymo ir saugomų rūšių išsaugojimo“, – įsitikinęs reindžeris.
Miškuose karaliaujančio plėšrūno ir žmogaus santykis nuo senų laikų buvo prieštaringas ir apipintas bauginančiais gandais ir legendomis.
„Kai kuriose šalyse vilkai agresyviai naikinami, kai kur net buvo išnaikinti. Tačiau dabar išnaikintas populiacijas bandoma atstatyti. Tik gerai pažįstant vilkus ir žinant jų elgesį, galima žmogui ir vilkui gyventi santarvėje“, – sako S. Bartminas.