Nors skonio receptoriai yra burnoje, tai, ką į ją dedame, pirmiausia įvertiname akimis. Maisto ruošimo technologė Elma Kvietkutė tikina, kad gražiai atrodančių patiekalų skonis geresnis, todėl net ir sriuba ant kasdienio stalo skanesnė, kai būna papuošta. Elma moko virėjus Smalininkų technologijų ir verslo mokykloje ir patiekalų išvaizdai skiria ne mažesnį dėmesį negu jų ruošimo technologijoms.
Elma nuo mažens labiausiai mėgo saldumynus, nes jie labai gražūs. Mėgo ne tik skanauti, bet ypač – kepti bei puošti tortus, sausainius, pyragaičius. Nedvejodama rinkosi konditerės profesiją, o po studijų Aleksandro Stulginskio universitete tapo profesijos mokytoja. „Mokykloje dirbti įdomiau nei gamyboje, kur daug rutinos, o mokydamas, ypač per praktikas, gali eksperimentuoti ir moksleivius mokyti kūrybiškumo“, – sako Elma. Ji neabejoja, kad valgių ruošimas – labai kūrybiška veikla.
Bet kūryba virtuvėje, pasak Elmos, nepatartina, kol neišmanai maisto ruošimo technologijos. „Mano pradžiamokslis buvo mama. Ji – kulinarė, visko mokiausi iš jos. Pirmasis mano eksperimentas – šokoladas. Jį virdavo mama, o kai jos nebuvo namie, pabandžiau ir aš, tik tada nieko neišėjo – teko išmesti, – pasakoja Elma. – Dabar ruošdama namie valgius produktų aš jau nebematuoju ir nesveriu, bet iš pradžių to būtinai reikia, tai akcentuoju ir savo mokiniams.“
„Eksperimentuojant virtuvėje reikia nuolat ragauti. Šito išmokau iš tėčio – nors jis nemėgsta gaminti, bet, pavyzdžiui, svogūnų padažas tik jam vienam išeina labai gardus, – sako Elma. – Ragaudamas suprasi, ko dar pridėti, kad būtų skanu. Man pačiai atrodo, kad ne visi mano eksperimentai pavyksta, bet mano draugas visada giria, jam viskas būna skanu.“
Elma mano, kad ir kasdienius valgius, kuriais nieko nevaišinsim, o tik valgysim patys, reikia papuošti. „Sriubą galima papuošti grietinėle – ji neskęsta, kotletą papuoš įdomiau supjaustytas pomidoras, agurkas ar kita daržovė. Papuoštą patiekalą skaniau valgyti“, – įsitikinusi maisto ruošimo technologė.
Patiekalų puošybos idėjų galima rasti internete, bet Elmai ir jos mokiniams įdomiau sugalvoti ką nors savo. Daug mokinių technologijų egzaminui renkasi konditeriją, ir mokytoja pateikia jiems netikėtų idėjų. Pavyzdžiui, Elmos mokinė Samanta Feiferienė ryžosi iškepti fotoaparato formos tortą! „Pasidėjome fotoaparatą ir darėme pagal jį. Pjaustomas biskvitas ir konstruojamas karkasas, paskui puošiama. Žinoma, valgomas! – patikino mokytoja. – Ruošiantis egzaminui kepami du vienodi tortai: vienas – pabandyti, kitas – komisijai. Po egzamino torto neliko – komisija įvertino ne tik jo išvaizdą.“
Vyniotinio „Beržas“ idėją pamėtėjo etnografinė virtuvė – biskvitinės tešlos uogiene pertepto kepinio esmė – nukirstos beržo šakos išvaizda. „Mano mokiniai pertepimui naudojo varškės ir grietinės kremą, bet išvaizdą išlaikė senovišką“, – rodydama fotografijas pasakoja mokytoja Elma.
Švenčiant rudens šventę Smalininkų TVM kasmet rengiamos sumaniausios šeimininkės varžytuvės. Šiemet dalyvavo ne tik šios mokyklos, bet ir Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinės mokyklos atstovai, buvo dalyvių ir iš Šakių r. Kidulių mokyklos. Varžytuvėse niekas mokiniams nepatarinėja, kiekvienas gamina tai, kokių produktų atsineša, kartu atsineša ir viziją, kaip patiekalas atrodys.
Mokytoja E. Kvietkutė teigia, kad vaikai labai kūrybingi. Antrakursės Ineta Virbickaitė ir Jurgita Maumevičiūtė iš krabų mišrainės, kurią kiekviena šeimininkė daro, lėkštėje suformavo gyvatę, pavadino patiekalą „Gyvatės noras“. Pirmakursės mišrainę sukrėtė į išskobtą patisoną – išėjo „Žėrinti karūna“. Laura Krasauskaitė bulvinius blynus patiekė itin gražiai ir pavadino patiekalu „Bulviakasiui“. Kiduliškės Justė Guodaitė ir Gintarė Albrektaitė kūrybiškai patiekė „Rudenėlio mišrainę“, o smalininkiečiai Paulius Alekna ir Lukas Petravičius – „Lietuviškas kaimo salotas“.
Sumaniausiomis šeimininkėmis pavadintos Neringa Olišauskytė ir Judita Bucholcaitė. „Jų patiekalas – labai estetiškai lėkštėje sukomponuotos rudens gėrybės: mėlynasis svogūnas, svarainio skiltelės, obuolys, ridikėlis, kelios vynuogės tarp gelsvės lapų, petražolės šakelė – viskas valgoma ir labai sveika. Reikia žinoti, kur ką lėkštėje padėti, paderinti spalvas, kad vaizdas būtų gražus. O kai gražu – tai ir skanu“, – sakė varžytuvių dalyvius vertinusi mokytoja.
Elma mėgsta ir moka daryti visokius valgius, o valgyti – ne viską. „Nemėgstu vėdarų ir lašinių“, – sako ji. O kai restorane ragauja kokį patiekalą, visada bando atspėti, kas į jį įdėta ir kaip pagaminta, nes namie bando pati tai atkartoti. Taip atsirado ir vištienos receptas, kurį Elma siūlo išbandyti „Trijų kampų“ skaitytojams. Elmai pavyko skaniai, to paties ji linki visiems, bet ir žino, kad kiekvienam išeis kiek kitaip, nes valgio gaminimas visada yra šiek tiek kūryba.
Danutė KAROPČIKIENĖ