Karštis – tikras išbandymas mūsų organizmui. Jis gali tapti dirglumo, koncentracijos ir miego sutrikimų ar net išsekimo priežastimi. Karštomis dienomis gausiai prakaituojame ir organizmui ima trūkti skysčių, be to, su prakaitu netenkame dalies mineralinių medžiagų – kalio, magnio ir kitų. Išvengti nepageidautinų karščio pasekmių, išlikti žvaliam padeda racionalus maitinimasis. Vasarą reikėtų valgyti kitaip negu žiemą.
Vasarą svarbu gerti daug skysčių ir vartoti maisto produktus, kurie leistų lengviau prisitaikyti prie aukštos aplinkos temperatūros ir su kuriais gautume organizmui reikalingų medžiagų. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai pateikia keletą mitybos patarimų, padėsiančių lengviau prisitaikyti prie vasaros karščių. Vaisiai ir daržovės, o ne mėsa vasaros valgiaraštyje turėtų užimti svarbiausią vietą.
Troškuliui malšinti tinka ne bet kas
Svarbu gerti pakankamai skysčių – 1,5-2 litrus (6-8 stiklines) vandens per dieną. Nereikėtų gerti itin šalto vandens, nes toks gali sutrikdyti virškinimą ir sukelti skrandžio skausmus. Be to, šalti gėrimai tik laikinai atgaivina, kadangi organizmas, bandydamas atstatyti įprastą temperatūrą, suintensyvina šilumos gamybą ir po 15-20 min. atvėsinimo pojūtis praeina. Verčiau gerti kambario temperatūros vandenį. Nenumalšina troškulio ir saldūs gėrimai, be to – tai papildomas cukrus, didesnė dantų ėduonies rizika ir kt.
Švieži vaisiai – vasarą ypač puikus pasirinkimas, nes jie lengvai įsisavinami, o jų sudėtyje daug skysčių.
Arbūzų ir melionų sudėtyje daugiau nei 90 proc. vandens, todėl jie puikiai atgaivins karštą vasaros dieną. Juose taip pat yra magnio, kalio ir kalcio, kurių netenkame gausiai prakaituodami. Arbūzai ar melionai – puikus užkandis ar desertas šiltuoju metu laiku. Tiek pat vandens yra ir agurkuose, tad juos valgydami irgi puikiai atsigaivinsite.
Karštuoju metų laiku ypač tinka bananai. Nors juos valgydami negausite daug skysčių, tačiau juose gausu kalio, kurio daug netenkama prakaituojant. Kalio trūkumą taip pat galite kompensuoti valgydami šviežias žalias daržoves, pupeles ir grūdinius produktus.
Leduose, kuriais vasarą mėgstame pasilepinti, yra nemažai cukraus ir net riebalų. Pakeiskite šį desertą naudingesniu sveikatai – uogomis. Jos yra puikus organizmui reikalingų vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis. Rekomenduojama vartoti kuo įvairesnes uogas.
Daržoves rekomenduojama vartoti termiškai neapdorotas, nes kepant ar verdant jos netenka ne tik dalies vitaminų ir mineralinių medžiagų, bet ir vandens. Labai svarbu vartoti kuo įvairesnes daržoves.
Skaniausios – iš savo daržo
Niekas nenuginčys, kad skaniausios daržovės tos, kurias pats užsiaugini. Parneštos į namus jos kvepia vasara ir atiduoda valgančiajam visą iš žemės ir saulės sugertą naudą. Ir ne tik naudą – kartais daržovių lysvėje atrandi kokį mažą stebuklą, tarsi atlygį už tai, kad auginimui skiri savo laiką, rūpestį ir atidą.
Tokį stebuklą savo šiltnamyje jau kurį laiką stebėjo smalininkietė Vincutė Lipniuvienė – vienas iš daugybės pomidorų pūtėsi pūtėsi, kol augintoja, pagailėjusi kerelio, nukirpo didžiąją daržovę žirklėmis ir parsinešė namo. Padėtas ant svarstyklių pomidoras milžinas svėrė daugiau nei 700 gramų.
Vincutė viena tokio didžiulio nei per du kartus neįveiktų. Bet moteris ir nesiruošia jo valgyti, o tik pati džiaugiasi ir kitus nustebina netikėtai dideliu pomidoru.
Juoba kad pomidorai Vincutės šiltnamyje šiemet itin gausiai užderėjo, derliaus užtenka ne tik sau, bet ir kitiems, visai neauginantiems arba kuriems ne taip gerai sekasi. Nieko ypatingo tiems pomidorams moteris sako nedariusi – susodino iš kaimynės Birutės gautus daigelius į šiltnamį anksti ir šaltas pavasaris juos vargino.
Nieko ypatingo, išskyrus tai, kad Vincutės šiltnamyje – tvarka kaip bažnyčioje: išravėta, palieta ir patręšta ne pirktinėmis, o pačios iš dilgėlių padarytomis trąšomis. Ir pati šeimininkė sode nuo ryto iki vakaro – augina ir džiaugiasi augimu ir žydėjimu.
Gamtoje kepkite žuvį
Karštą vasaros dieną patariama vengti sunkiai virškinamų ir riebių patiekalų, pavyzdžiui, daugelio labai mėgiamo kiaulienos šašlyko. Bet be jo sunku įsivaizduoti iškylą gamtoje ar šeimos vakarienę sode.
Pabandykite ant grotelių keptos vištienos, žuvies arba kitų jūros gėrybių – malonumas tas pats, o skrandžiui šie neriebūs kepsniai žymiai geriau.
Energijos visais metų laikais suteikia grūdiniai produktai. Jų nereikėtų atsisakyti ir per karščius.
Grūdiniuose produktuose gausu skaidulinių medžiagų, kurios padeda palaikyti normalią virškinimo sistemos veiklą. Duonos, neriebių ir nesaldžių bandelių, įvairių košių patariama nepamiršti ir vasarą. Dažniau rinkitės „viso grūdo“ produktus.
Danutė Karopčikienė