Valdančioji dauguma nuo spalio 1 d. padidino atlyginimus savivaldybės administracijos direktorei ir jos pavaduotojui. Kai dėl balsų persvaros nekyla jokių abejonių, į tarybos posėdžio darbotvarkę ramiai galima įtraukti ir tuos sprendimų projektus, kuriems įsigaliojus prireiks plačiau atverti rajono biudžeto piniginę.
Didesnės algos – per anksti?
Nors iš Jurbarko r. savivaldybės administracijos darbuotojų, kaip ir dera, daugiausia uždirba vadovai – administracijos direktorė Vida Rekešienė ir jos pavaduotojas Viktoras Ganusauskas, valdančioji koalicija praėjusį ketvirtadienį vykusiame tarybos posėdyje vienbalsiai direktorės darbo užmokestį pakėlė 35, o pavaduotojo – 25 proc.
Šis sprendimo projektas aistras kėlė vos tik pasirodžius posėdžio darbotvarkei, klausimų netrūko komitetų posėdžiuose, o sumanymą pristačius tarybos posėdyje opozicija gėdijo valdančiuosius ir siūlė su pinigų dalybomis neskubėti. Palaukti, opozicijos vertinimu, derėtų dėl kelių priežasčių.
Pirma – lėšos savivaldybės administracijos vadovų algoms didinti nebuvo numatytos biudžete, antra – reikėtų leisti įsibėgėti ir direktorės, ir pavaduotojo vadovaujamiems darbams, kad būtų galima įvertinti darbo krūvį, spręsti, kiek jis realiai padidėjo, kokių papildomų funkcijų teko imtis. Dabar opozicija valdančiųjų žengtą žingsnį keliant atlyginimus įvardija ne kaip atlygį už išaugusį darbo krūvį, o tik kaip politinį susitarimą.
Įžvelgė tendencingumą
Klausimą tarybos posėdyje pristačiusi savivaldybės Juridinio skyriaus vedėja Rūta Vančienė, opozicijos įsitikinimu, buvusių ir esamų savivaldybės administracijos vadovų atlyginimų vidurkius pateikė tendencingai, buvusių vadovų darbo užmokestį įvardijo nė neužsimindama, kad į vidurkį buvo įskaičiuotos ir išeitinės kompensacijos. Pirmasis apie tai prabilo tarybos narys, buvęs savivaldybės administracijos direktorius Petras Vainauskas. „Sakykit teisybę – norit išlaikyti koaliciją, todėl keliat atlyginimus“, – sakė ketverius paskutiniuosius metus administracijai vadovavęs P. Vainauskas.
Jo įsitikinimu, ne laikas valdžiai didintis algas, kai kiti darbuotojai dirba pusvelčiui. Juo labiau kad lėšos šių metų biudžete didesnėms vadovų atlyginimams nenumatytos. „Tai iš ko didinsite, iš tų pinigų kur iš bėdžių atimsit?“ – klausė P. Vainauskas ir tvirtino nematąs ypatingų direktorės ar pavaduotojo darbinių nuopelnų. Pasak jo, administracijos direktorė dar nė karto nėra pasirodžiusi Kontrolės komiteto posėdžiuose, juos ignoruoja, ji retas svečias ir tarybos Ūkio, verslo, ekonomikos ir kaimo reikalų komitete.
Tarybos narys Vidmantas Juzėnas, taip pat dirbęs administracijos direktoriumi, pateikė įdomią statistiką. Jo pirmtakas Algimantas Dagys negavo jokio priedo, be papildomų procentų prie atlyginimo dirbo jis pats, o vėliau ir savivaldybės administracijai vadovavęs Jonas Bučinskas, kuriam 30 proc. priedas mokėtas tik tuo laiku, kai iš darbo išėjo jo pavaduotojas. J. Bučinską pakeitusiam P. Vainauskui 30 proc. priedas buvo mokamas dvejus metus, tačiau pirmais kadencijos metais jis dirbo be papildomo atlygio. „O dabar dar tik 100 dienų – ir jau 35 proc.“, – apie valdančiųjų siūlomą priedą savivaldybės administracijos direktorei sakė V. Juzėnas.
Gėdijo valdančiąją daugumą
Liberalų sąjūdžio frakcijos taryboje vadovas, opozicijos lyderis Ričardas Juška prašė išvardyti papildomus darbus, kurių nebūtų savivaldybės administracijos pareigybės aprašyme, tačiau Juridinio skyriaus vedėja R. Vančienė iš tribūnos tegalėjo pakartoti tą patį – padaugėjo papildomų funkcijų mastai. Niekas R. Juškai neatsakė ir į klausimą, iš kokių lėšų bus didinami atlyginimai vadovams. Kadangi tokios išlaidos nenumatytos, paprastai reikia apsispręsti, kokia rajono biudžeto eilutė bus „patrumpinta“.
Apie išaugusius „mastus“ savo nuomonę išsakė ir tarybos narys Kasparas Jurevičius. Jo tiesa – visiems norisi daugiau, gana ir gerai nebūna. „Darbo dar nepamatėme, todėl galėtų ir palaukti, bus naujas biudžetas – rasim tą eilutę“, – kalbėjo tarybos narys.
K. Jurevičius priminė, kad per dešimtmetį rajone sumažėjo apie 30 proc. gyventojų, tad kokios gali būti kalbos apie didėjančius darbo krūvius. „Kokie tie papildomi darbai? Gal ir maloniau širdžiai, bet labai negražu, gėda“, – valdančiųjų susitarimą pamaloninti savivaldybės administracijos vadovus vertino ilgametis rajono tarybos narys K. Jurevičius.
Prieš balsavimą tik vienintelis valdančiosios daugumos atstovas, konservatorius Daivaras Rybakovas uždavė klausimą merui: ar skyrus priedus vadovams neteks eiliniams savivaldybės darbuotojams eiti nemokamų atostogų? Meras Skirmantas Mockevičius garantavo – ne, ir pats balsavo kaip ir visa valdančioji koalicija, o savo nuostatas po posėdžio dar kartą patvirtino surengtoje spaudos konferencijoje.
Atlyginimas pagal atsakomybę
Savivaldybės meras su didinamais dviejų valdininkų atlyginimais pirmiausia siejo didelę atsakomybę, fizinę ir emocinę įtampą. S. Mockevičius priminė, kad Seimo valia darbo užmokestis padidintas politikams – merams ir jų pavaduotojams, tačiau administracijos vadovų atlyginimai nesikeitė, nors dirbti darosi sunkiau, tenka priimti sudėtingus sprendimus. Kaip pavyzdį S. Mockevičius pateikė pasikeitusias politines ir geopolitines aplinkybes, pabėgėlių integracijos klausimus ir vietinius rūpesčius, tarkime, vaikų globos namų reorganizaciją.
„Už darbą turi būti atlyginta, o darbo užmokestis turi būti adekvatus jų (vadovų) darbui ir atsakomybei“, – sakė rajono meras S. Mockevičius ir pakartojo, kad nereikės eiti nemokamų atostogų savivaldybės darbuotojams. Pinigų priedams meras tikisi sutaupyti ūkiškai naudojant tarnybinį transportą, nesilepinant dienpinigiais vykstant į užsienio komandiruotes ar atlygiu už viršvalandžius.
Merui antrino jo pavaduotojas Saulius Lapėnas. Politiko teigimu, praėjusią kadenciją niekas net neraudo pasididindamas ar pasiilgindamas atostogų laiką už tai, kad teko dirbti savaitgaliais, dalyvauti renginiuose.
Apie save kalbėti nesmagu
Savivaldybės administracijos direktorė V. Rekešienė pripažino, kad apie savo darbo užmokestį kalbėti nekorektiška. Direktorė dėkojo koalicijos partneriams už pasitikėjimą ir pritarimą skirti priedus administracijos vadovams. Pasak V. Rekešienės, jos darbo diena prasideda pusė aštuntos ir vakare panašiu laiku baigiasi. Dar reikia pridėti pora valandų susipažinti su dokumentais. Toks krūvis tapo normaliu darbo laiku. V. Rekešienė teigia, jei mažiau laiko skirtų susitikimams, bendravimui su žmonėmis, galbūt „įtilptų“ į įprastinę darbo dieną. Savivaldybės administracijos direktorė sako suprantanti, kad atlyginimo padidinimą valdžios žmonėms visuomenė sunkiai priima.
„Tačiau visada sakiau, kad jei dirbi – turi uždirbti. Kito pajamų šaltinio neturėjau ir, manau, neturėsiu“, – sakė V. Rekešienė, pateisindama valdančiosios koalicijos sprendimą skirti priedus jai ir pavaduotojui V. Ganusauskui. Šis, beje, 25 proc. priedu įvertintą darbo krūvį pirmiausia siejo su pasikeitusiu darbo pobūdžiu, padidėjusiu užimtumu, daug milžiniškų pastangų reikalaujančiais procesais ir darbu, kurio nespėja atlikti… savo namuose. „Šeima manęs nemato“, – sakė V. Ganusauskas.
Politinių pareigybių gali padaugėti
Tačiau priedai savivaldybės administracijos vadovams – dar tik pradžia. Netrukus gali atsirasti daugiau šeimų, kurių nariai tapę valdininkais taip pat bus rečiau matomi namuose. Tarybos narė Zita Sorokienė savivaldybės mero prašė patvirtinti ar paneigti sklandančią informaciją, kad jau septyneri metai tuščia mero patarėjo vieta laisva neliks, o galbūt atsiras ir mero sekretoriatas.
Nors garsiai neįvardijama, bet tik vienintelė Tvarkos ir teisingumo partija iš sudariusiųjų valdančiąją daugumą iki šiol negavo jokio rimto posto. Darbo partijai skirta vicemero vieta, duoklė socialdemokratams – savivaldybės administracijos direktoriaus postas, konservatoriai koalicinį susitarimą pasirašė tikėdamiesi vicemero pozicijos. Kam ką žadėjo, lyg ir tesėjo, tačiau tvarkiečiams rajono taryboje atstovaujanti Algirdo ir Genės Gudaičių šeima, ko gero, dar vis laukia duotų pažadų išsipildymo. Viešumoje sklando nuomonė, kad mero patarėjo vieta ar kita įsteigta pareigybė kaip tik sutaps su šia tvarkiečių pavarde. Jei nutiktų kitaip, būtų galima tvirtinti, kad merui tikrai reikia profesionalios darbinės pagalbos. Dabar planai labiau panašūs į partinius susitarimus.
Atsakydamas tarybos narei Z. Sorokienei meras S. Mockevičius teigė, kad negalėtų garantuoti, jog toks papildomas etatas neatsiras. S. Mockevičius siūlė palyginti kitų savivaldybių merų komandas, kurios esą turėdamos patarėjų etatus ar sekretoriatus gali dirbti kur kas sklandžiau. „Administracija merui nepavaldi, o dažnai atsiranda grynai techninių klausimų, kuriuos reikia spręsti greitai“, – sakė S. Mockevičius.
Mero paaiškinimas buvo panašus į dar vieną planą, pareikalausiantį lėšų didėjančiam politinių etatų skaičiui. Politikų pažadai ir parašai sudarant koalicijas, sprendžiant kitus įtakos klausimus – dažnai savo kainą turinti prekė, už kurią moka visi rinkėjai.
Jolita PILECKIENĖ
O kas ten taip visai neseniai visus reikalus žadėjo derint su bendruomene, ar jūs nepamenat ? Ką jau čia tie vadovai tokio įpatingo tik ir nuveikė gal būtų galima išgirst, smalsu gi mums rinkėjams.