Senosios muzikos festivalio Panemunės pilyje vienas koncertų tradiciškai būna skiriamas vengrų kultūrai, paminint pilies statytoją vengrų kilmės dvarininką Jonušą Eperješą. Liepos 7 d. pilies menėje koncertavo senosios vengrų muzikos ansamblis „Tabulatura“, o susirinkusiuosius sveikino Vengrijos ambasados Lietuvoje atstovas Gábor Nagy. Renginiu buvo pažymėta Vengrijos pirmininkavimo ES Taryboje pradžia.
Pažymėjo pirmininkavimo pradžią
Liepos 7-osios koncertą Panemunės pilyje pristatęs Vengrijos ambasados Lietuvoje pirmasis sekretorius Gábor Nagy tvirtino, kad pirmininkavimas ES Tarybai yra puiki proga pristatyti savo šalies tradicijas, meną, kultūrą, ypač tokios vietos, su kuriomis kažkas sieja.
Panemunės pilis – būtent tokia vieta, tikėtina, kad XVII a. pilies menėse irgi skambėjo vengrų muzika.
Pačioje XVI a. pabaigoje, 1597 m., Panemunės dvarą įsigijo vengrų kilmės dvarininkas, miško pirklys Jonušas Eperješas, kuris1604-aisiais pradėjo ir per šešerius metus pasistatydino rezidencinę pilį. Net keturios Eperješų kartos valdė Panemunę, pilis ne kartą buvo pertvarkyta, tačiau ji iki šiol yra geriausiai išlikusi renesansinė rezidencinė pilis Lietuvoje.
Pirmininkavimo laikotarpiu (nuo liepos 1-os iki gruodžio 31 d.) Vengrijos ambasada Lietuvoje organizuoja kultūrinę programą, kurios atidarymu tapo koncertas Panemunės pilyje.
„Bus rodomi vengrų filmai, vyks gastronominė programa ir pabaigai Vilniaus filharmonijoje – Ferenco Liszto kūrinių koncertas, kurį atliks pasaulinio garso lietuvių pianistė Mūza Rubackytė. Šių metų balandį jai buvo įteikta prestižinė Vengrijos valstybinė premija už Liszto kūrybos propagavimą“, – sakė G. Nagy.
Mūzos netyli
„Tačiau šiandieniame pasaulyje turime kalbėti ir apie politinius bei socialinius iššūkius, su kuriais susiduriame Europoje, ir apie mums rūpimus saugumo klausimus. Iš septynių prioritetinių temų pirmininkaujant Vengrijai, svarbiausios yra šios: Europos konkurencingumo stiprinimas, nelegalios migracijos mažinimas ir besitęsianti ES plėtra. Tačiau svarbiausi klausimai yra pasaulinis saugumas ir Europos gynybos politika“, – sakė Vengrijos ambasados atstovas.
Pacitavęs senovės filosofo Cicerono posakį „Ginklams žvangant mūzos tyli“, svečias vylėsi, jog šiandien yra kitaip: „Norėčiau tikėti, kad tarp mūsų ir mumyse esančios mūzos niekada netyli ir kiekvieną akimirką gali parodyti amžinąsias žmogiškąsias vertybes ir ramybės troškimą. Menai, ypač muzika, kalba žmogaus sielai. Sielą pakeliantis, apvalantis meno poveikis yra tai, ką senovės graikai vadino katarsiu.“
Vengrijos pirmininkavimo ES atidarymui skirtame renginyje Panemunės pilyje sulaukta garbių svečių: atvyko Lenkijos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Konstanty Radziwiłł su žmona, Japonijos ambasadorius Ozaki Tetsu, dalyvavo Jurbarko r. savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius su žmona ir didžiulis būrys senosios muzikos mylėtojų.
Muzika pasakoja istoriją
Ansamblio „Tabulatura“ koncertas – tai muzikos garsais pasakojama Vengrijos istorija. Ansamblis susibūrė 2000 m. ir atlieka istorinės Vengrijos teritorijoje skambėjusią viduramžių, renesanso ir ankstyvojo baroko muziką istoriniais instrumentais. Jų pasirodymuose skamba senųjų vengrų kodeksų ir eiliuotų kronikų dainos ir šokių melodijos.
Koncerto žiūrovai pamatė tokius senovinius instrumentus kaip liutnią, lyrą, barokinę gitarą, klavesiną, rylą, kvintinį ir barokinį smuikus ir išgirdo nepakartojamo skambesio vengrų instrumentinę ir vokalinę muziką.
Senosios muzikos festivalį organizuoja Panemunės pilis, Jurbarko švietimo centras ir Jurbarko kultūros centras, finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Jurbarko r. savivaldybė. Šio koncerto partnerė – Vengrijos ambasada Vilniuje.
Ansamblio „Tabulatura“ muzikantus ir jų instrumentus pristatė festivalio meno vadovės Laura Matuzaitė-Kairienė ir Lina Lukošienė – renesansinėmis suk–
niomis pasipuošusios, ir tai dar labiau padėjo nukeliauti į tolimo laiko istorijas ir patirti nuostabaus vasaros vakaro skambesį.