Vieni bankai Lietuvoje žlunga, kiti klesti. Daugiau nei 3500 narių turinti Jurbarko kredito unija – bendruomeniškumo pavyzdys. Penktadienį Viešvilėje atšvęstos jau penktosios nutolusios Jurbarko kredito unijos kasos įkurtuves.
Prieš trylika metų įsikūrusi Jurbarko kredito unija plečia veiklą artindama paslaugas prie savo narių. Pirmoji nutolusi kasa Raudonėje buvo įkurta dar 2005 metais. Jau po metų banko paslaugomis savo seniūnijos centre pradėjo naudotis eržvilkiškiai, 2007 metais nutolusi kasa įsikūrė Šimkaičiuose. Keletą dienų per savaitę banko reikalus gali sutvarkyti ir Girdžių miestelio gyventojai, kur Jurbarko kredito uniją į savo patalpas svetingai priėmė kaimo bendruomenė.
Pasak Jurbarko kredito unijos vadovės Nijolės Petraitienės, sumanymas steigti nutolusią kasą Viešvilėje nėra naujas – šio krašto žmonės seniai piršo mintį, kad viešviliečiams tokių paslaugų reikia. Jurbarko kredito unija čia turi kelias dešimtis narių. Nemažai jų naudojasi internetinės bankininkystės paslaugomis, tačiau internetas prieinamas dar ne visose kaimo vietovėse, o vyresni žmonės ne visada pasitiki šiuolaikinėmis technologijomis.
Į šventę Viešvilės seniūnijos salėje susirinkę miestelėnai ir aplinkinių kaimų gyventojai neskubėjo tapti naujais Jurbarko kredito unijos nariais. Bankelio vadovei jie turėjo daug klausimų. Vieniems buvo įdomu sužinoti, kokias palūkanas unija moka už indėlius ir kiek prašo už paskolą, kitiems buvo svarbu užsitikrinti, ar indėliai kredito unijoje apdrausti taip pat kaip ir kituose Lietuvos bankuose.
N. Petraitienė aiškino žmonėms, kad kredito unija dirba kooperatiniais pagrindais ir siekia suteikti finansines paslaugas kiekvienam savo nariui asmeniškai. Toks rūpestis viešviliečiams atrodė nelabai įtikėtinas ir tik išgirdę, kad jau daugelį metų šios kredito unijos valdymo organuose dirba jų seniūnas Valentinas Kucinas, žmonės patikėjo, jog savas bankas daug geriau už pelno beatodairiškai siekiančias užsienio kapitalo kredito įstaigas.
Per dvylika Jurbarko kredito unijos veiklos metų tuo patikėjo daugybė rajono gyventojų. 2001 metais į Jurbarko kredito unijos steigiamąjį susirinkimą atėjo tik 63 nariai, o po metų jų jau buvo 500. Pirmaisiais veiklos metais Jurbarko kredito unijos aktyvai išaugo iki 1 mln. Lt, dabar jie siekia 36 mln. Lt. Kredito unijos nariai ne tik pajuto, kad pinigus saugu ir naudinga laikyti Jurbarko kredito unijoje – jie įsitikino, kad apsimoka iš savo bankelio skolintis ir jau yra paėmę paskolų daugiau kaip 21,7 mln. Lt.
„Mūsų rajono žmonės nėra labai turtingi, bet bankelis jiems padeda ir sutaupyti, ir verslą plėtoti, ir savo buitį pagerinti. O kad jis dirba stabiliai ir sėkmingai – pats įsitikinu kaskart, kai nuvažiuoju į valdybos posėdžius. Dabar daug kas išsigandę bankų, pinigus namuose laiko, bet žinau, kad jei dirbi protingai ir atsakingai, nieko bloga negali nutikti. Labai norėčiau, kad Viešvilėje įkūrę nutolusią kasą banko darbuotojai pas mus turėtų daug darbo, o žmonės džiaugtųsi, kad pinigų pasiimti jiems nereikia važiuoti į Jurbarką“, – sakė V. Kucinas.
Pasak Viešvilės seniūno, Jurbarko kredito unija yra nepakeičiamas bendruomenių partneris, nes paskolina pinigų projektams įgyvendinti, lanksčiai prisitaiko prie kaimo bendruomenių projektų finansavimo sąlygų. Jurbarko kredito unijos vadovė N. Petraitienė džiaugėsi, kad atsižvelgti į kiekvieno savo nario poreikius pagal jo galimybes leidžia narystė Lietuvos centrinėje kredito unijoje. „Tai mūras, už kurio mes jaučiamės saugūs ir galime savo nariams pasiūlyti tokias brangias technologines paslaugas kaip kreditinės ir debetinės kortelės, internetinė bankininkystė“, – pripažino bankelio vadovė.
Pašventinti naujos kredito įstaigos atvykęs Viešvilės Kristaus Atsimainymo bažnyčios klebonas kun. Kazys Žutautas pripažino, kad žmogui reikia daug gerų dalykų, bet laimingas jis jaučiasi tik tada, kai yra saugus. „O saugus būna tada, kai žino, kad jo santaupos saugios ir visada gali jas pasiimti. Dabar visi galėsime būti arčiau savo pinigų, prireikus jų nereikės važiuoti į Jurbarką, todėl prašykime Dievo palaimos visiems, kurie šiose patalpose dirbs ir kurie čia ateis – ir kad niekam iš čia nereikėtų išeiti nelaimingam ir ašarojančiam“, – kvietė melstis kunigas.
Kol kas nutolusi kasa Viešvilėje neturi savo darbuotojo, todėl tris kartus per savaitę viešviliečius aptarnaus atvykstanti specialistė. N. Petraitienė ragino bendruomenės narius ieškoti nutolusioje kasoje galinčio dirbti vietinio žmogaus, kuris galėtų lanksčiau nei atvykstantis prisitaikyti prie jų poreikių, o gal net aptarnauti ir smalininkiečius, kurie taip pat pageidauja savo bendruomenės namuose turėti kredito unijos kasą. Juo labiau kad Jurbarko kredito unijos narių būrys kasdien didėja. Viešvilėje praėjusią savaitę tapti unijos nariais panoro Bronius Skvereckas, Povilas Janušaitis ir Ona Audėjienė. Įkurtuvių proga unijos vadovė jiems įteikė dovanas ir visiems būsimiems šios nutolusios kasos klientams palinkėjo gerovę nešančios finansinės sėkmės.
Daiva BARTKIENĖ