Ketvirtadienį rajono tarybos posėdyje politikai aiškinosi, kaip nutiko, kad prieš pora mėnesių priėmė sprendimą panaikinti vietinio susisiekimo maršrutą Jurbarkas–Kaunas–Jurbarkas ir neaptarė, į kokią padėtį stumia šį maršrutą aptarnaujančią UAB „Jurbarko mažieji autobusai“. Atsakomybės už galimas pasekmes dabar visi kratosi ir tikina, neva pritrūko informacijos. Taryba įpareigojo savivaldybės administracijos direktorę stabdyti pradėtas procedūras ir prie šio klausimo grįš liepos 12 d. sušaukus neeilinį posėdį.
Maršruto atsisakė
Balandžio 28 d. rajono taryba patvirtino Jurbarko r. visuomenei būtinų vietinio reguliaraus susisiekimo autobusų maršrutų sąrašą, iš kurio dingo vienas populiariausių ir, suprantama, pelningiausių maršrutų Jurbarkas–Kaunas–Jurbarkas. Svarstant šį klausimą tarybos komitetų posėdžiuose, o vėliau ir tarybos posėdyje dėl šio maršruto nekilo jokių diskusijų, juo labiau niekas iš sprendimo projekto rengėjų nė neužsiminė, kokios pasekmės laukia UAB „Jurbarko mažieji autobusai“.
Nors sprendimo projektą lydėjo net du aiškinamieji raštai, juose buvo išsamiai išdėstytos abejonės dėl maršruto Jurbarkas–Kaunas–Jurbarkas, nė žodeliu nepaminėta UAB „Jurbarko mažieji autobusai“, o skiltyje apie galimas neigiamas projekto pasekmes tvirtinama, kad tokių nenumatoma.
Tokio sprendimo architektų užmačias toliau įgyvendino savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė. Birželio 1 d. ji UAB „Jurbarko mažieji autobusai“ direktorei Medai Alksnienei išsiuntė raštą, kuriuo informavo, kad nuo šių metų liepos 1 d. panaikina bendrovei išduotus leidimus vežti keleivius vietinio reguliaraus susisiekimo maršrutu Jurbarkas –Kaunas–Jurbarkas. Savivaldybės administracijos direktorė esą rėmėsi rajono tarybos sprendimu – tokio maršruto sąraše neliko.
Tikslingas ėjimas?
UAB „Jurbarko mažieji autobusai“ direktorė M. Alksnienė įžvelgia tikslingą ėjimą bendrovės sužlugdymo link. Nors ji ir žinojo apie kai kuriuos savivaldybės administracijos veiksmus dėl maršruto Jurbarkas–Kaunas, tokio akibrokšto nesitikėjo, nes ta pati savivaldybė leidimus vežti keleivius šiuo maršrutu yra išdavusi iki 2017 m. birželio 12 d. Pasak M. Alksnienės, pirmiausia ji buvo informuota, kad šiam maršrutui kovo mėnesį bus skelbiamas konkursas, tačiau vėliau valdininkai tokios minties atsisakė.
„Kaip galima skelbti konkursą, jei šiam maršrutui išduoti leidimai“, – svarstė M. Alksnienė. Savivaldybė ją informavo apie tai, kad konkurso nebus, tačiau pranešė nagrinėja klausimą dėl maršruto panaikinimo. „Daugiau nieko apie tai nežinojau, manęs nekvietė į posėdžius, o dabar gavau raštą, kad nuo liepos 1 d. naikina leidimus. Ką man darbuotojams pasakyti – kad turiu juos atleisti?“ – redakcijoje birželio 3 d. gavusi savivaldybės administracijos direktorės pranešimą sakė M. Alksnienė.
Privalo taupyti
Už šį klausimą atsakingam savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojui Viktorui Ganusauskui paprieštarauti sunku – jis teigia, kad privalo taupyti rajono biudžetą. Dėl to nepaprieštarausi, tačiau vargu ar pateisinamas pasirinktas būdas be diskusijų iš įmonės atimti maršrutą ir pasmerkti ją išnykimui.
Jurbarko r. keleivinio transporto veiklos koordinavimo komisijai vadovaujantis V. Ganusauskas tikina, kad šis maršrutas kelia daug abejonių, prasilenkia su taisyklėmis ir logika – driekiasi per trijų savivaldybių teritorijas, o sumokėti kompensacijas už lengvatinius bilietus turi Jurbarko r. savivaldybė. Ši finansinė našta, pasak V. Ganusausko, sunki, per metus tenka sumokėti apie 65 tūkst. eurų. Jis įsitikinęs, kad panaikinus maršrutą pusę šios sumos sutaupytų.
Be to, savivaldybės administracija konstatuoja, kad su UAB „Jurbarko mažieji autobusai“ nepasirašyta sutartis, maršrutas bendrovei atiduotas be konkurso. Tačiau M. Alksnienė atkerta, kad bendrovės veikla teisėta – yra visi reikalingi leidimai, o ir savivaldybė pripažįsta sutartinius santykius, nes kas mėnesį moka pinigus.
Verslininkai gina bendrovę
Paaiškėjus, kad nuo liepos 1 d. UAB „Jurbarko mažieji autobusai“ apskritai negali dirbti, nes ne tik panaikinti leidimai, bet nebeliko ir maršruto Jurbarkas–Kaunas, ginti bendrovės ėmėsi verslininkų organizacijos. Į savivaldybės merą Skirmantą Mockevičių ir rajono tarybą kreipėsi Jurbarko rajono verslininkų organizacija ir Jurbarko krašto verslininkų sąjunga.
Rajono verslininkų organizacijos pirmininko Gintario Stoškaus pasirašytame rašte tvirtinama, kad tarybos sprendimas UAB „Jurbarko mažieji autobusai“ pasmerkė žlugti ir sukėlė didelį gyventojų pasipiktinimą. Verslininkų bendruomenė nerimauja, kad politikai ar savivaldybės administracija ėmėsi prieš verslą nukreiptos veiklos: tarybos nariams trūko informacijos, įmonė nebuvo tinkamai informuota, jai net nepalikta laiko pagal įstatymus atleisti darbuotojus.
Jurbarko r. verslininkų organizacija tvirtina, kad senokai stebi rajono vadovų, ypač savivaldybės administracijos direktorės V. Rekešienės, neigiamą nusiteikimą organizacijos atžvilgiu. Direktorės valia iš Keleivinio transporto veiklos koordinavimo bei Saugaus eismo komisijų buvo pašalinti Verslininkų organizacijos atstovai.
„Net neabejotina, kad šiose ir panašiose komisijose pasilikus pavaldžių ar nuo savivaldybės vadovų norų ir įgeidžių priklausomus asmenis, galima įvairių nesąmonių padaryti ir daugiau“, – rašo G. Stoškus.
G. Stoškui antrina ir Jurbarko krašto verslininkų sąjungos prezidentas Rimantas Žičkus. Jis apgailestauja, kad prieš rinkimus politikai žada labai daug naujų darbo vietų, o realybėje žlugdo ir jau esamas. „Tikimės, kad politikų, savivaldybės tarybos narių sveikas protas nugalės – atšauks savo sprendimą ir Jurbarke verslo įmonių nereiks laidoti“, – Jurbarko krašto verslininkų sąjungos nuomonę išsakė jos prezidentas R. Žičkus.
Kvies neeilinį posėdį
Nepavydėtinoje situacijoje atsidūrusiai rajono tarybai neliko nieko kita, kaip tik grįžti prie šio klausimo ir išanalizuoti visą informaciją, išsiaiškinti galimus tokio sprendimo pliusus ir minusus. Liepos 12 d. politikai rinksis į neeilinį tarybos posėdį.
Nors opozicijos lyderis Ričardas Juška siūlė priimtą sprendimą iškart pakeisti, papildant maršrutų sąrašą maršrutu Jurbarkas–Kaunas, tarybos dauguma jo projektą atmetė, tačiau bene visi sutiko, kad balandžio 28-ąją tvirtindami vietinio reguliaraus susisiekimo maršrutų sąrašą prašovė pro šalį.
Gelbėdami padėtį politikai sutarė, kad savivaldybės administracijos direktorės raštas UAB „Jurbarko mažieji autobusai“, informuojantis apie nuo liepos 1 d. naikinamus leidimus, turi būti sustabdytas iki neeilinio posėdžio.
Nors politikai ėmėsi priemonių ištaisyti tai, ką padarę, kai kurie tarybos nariai liko įsitikinę, kad niekur skubėti ar ką nors keisti nereikia. Sutapo tarybos nario Algirdo Gudaičio ir Vyriausybės atstovės Tauragės apskrityje Irenos Ričkuvienės nuomonė – nors vietinio reguliaraus susisiekimo maršrutų sąraše maršruto Jurbarkas – Kaunas nėra, tačiau nėra ir jokio dokumento, kuriuo taryba būtų šį maršrutą panaikinusi. Todėl bendrovė gali toliau teisėtai dirbti.
UAB „Jurbarko mažieji autobusai“ nėra tokia garantuota dėl savo likimo. Žinodama tarybos narių sprendimą vakar ryte bendrovės direktorė M. Alksnienė leido važiuoti mikroautobusams, nors iš savivaldybės administracijos dar nebuvo gavusi jokio dokumento. „Tariausi su Kauno autobusų stotimi, kad priimtų, tikinau, kad kuo skubiau dokumentą pristatysime“, – sakė M. Alksnienė, šokiruota savivaldybės vadovų siūlymų iki neeilinio tarybos posėdžio vežti keleivius be nuolaidų ar iškart ant mikroautobusų uždėti maršrutinių taksi plafonus. Pasak jos, tokie darbai perdien nepadaromi. Be to, pagal tą patį savivaldybės tarybos sprendimą, patvirtinusį maršrutus, jau važiuoja Jurbarko autobusų parko autobusai maršrutu Seredžius–Jurbarkas–Seredžius.
M. Alksnienė įsitikinusi, kad tos dvi savaitės, kol bus priimtas kitas sprendimas, bus nuostolingos ne tik jos vadovaujamai bendrovei, bet ir Jurbarko autobusų parkui. „Mus stumia į visišką bankrotą, nežinau, ką daugiau pasakyti“, – apmaudo neslėpė moteris ir kantriai laukė valdininkų ruošiamo rašto.
Jolita Pileckienė
Čia ir durnui aišku, tai dar kartą pasižiūrėkit kaip dirba „taryba”. Tai ko dar stebėtis kodėl investicijų nėra juk patys jas ir stabdo ir tegul nesutinka nė vienas. Sėdi šiknas įgaubę tai ką nors gero apdarykit nors, ar sunku tą baseiną pastatyti o ne į kišenes kiek galima ta Jurbarka smukdyti kai galima prikelti. Jus kaip tik priverčiat bėgti o ne sugįžti į šią valstybę.