Tauragės apskrities ir Rusijos Federacijos Kaliningrado srities bendradarbiavimas, prasidėjęs 1999 metais, plėtojamas abiejų gretimų regionų valdžios ir verslininkų pastangomis. Ryšius tarp Lietuvos ir Kaliningrado srities skatina ir palaiko Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija ir Regioninės plėtros departamentas prie VRM. Artimiausia užsienio kaimyne vis labiau domisi verslo žmonės, ypač statybininkai, kurių paslaugų poreikis Kaliningrado srityje po ekonominės krizės vėl didėja.
Pasak Tauragės apskrities darbdavių sąjungos pirmininko Vido Preikšaičio, susitikimai su Kaliningrado srities valdžios ir verslo atstovais tampa dažnesni ir turiningesni. Paskutinis toks susitikimas įvyko birželio 11 d. Sovetske (Tilžėje) per Sovetsko sporto ir sveikatingumo komplekso atidarymą, kuriame dalyvavo Tauragės apskrities verslininkų delegacija.
Susitikime su Kaliningrado srities vicegubernatoriumi socialiniams reikalams Viktoru Smilginu ir Sovetsko meru Nikolajumi Voiščevu bei miesto administracijos vadovybe aptarti Lietuvos ir Kaliningrado srities bendradarbiavimo plėtros klausimai. Aptartos galimybės teikti naujus projektus Europos Sąjungos tarptautinio bendradarbiavimo programai „Lietuva–Lenkija–Rusija“ 2007–2013 m. turizmo, verslo, atliekų tvarkymo klausimais. Susitarta ir ateityje organizuoti tiesioginius atsakingų darbuotojų susitikimus. Spartinant verslo ryšius aptarta galimybė steigti bendrą pasienio regionų bendradarbiavimo asociaciją, nes lietuviai šioje srityje turi nemenką įdirbį – įkūrę Europos darbdavių konfederaciją, kurios prezidentu išrinktas Vidas Preikšaitis, o prezidiumo nariu – jurbarkietis Antanas Pocevičius.
Pasak A. Pocevičiaus, į Jurbarko darbdavių sąjungą kol kas susibūrė tik penkios nedidelės verslo įmonės. Jungtis į bendrą organizaciją jas paskatino noras įgyti daugiau galimybių, nes veikdamos kartu gali daugiau pasiekti. Tuo tarpu didžiosios įmonės ir bendrovės mažųjų veikla nedaug domisi. Mat mažosios įmonės dažniausiai tampa didžiųjų subrangovais, tačiau taip pat aktyviai ieško veiklos nišų. O dirbant atskirai, nesikeičiant informacija, konkurencijos sąlygomis išlikti žymiai sudėtingiau, tad ši jurbarkiečių organizacija tapo Tauragės apskrities darbdavių sąjungos asocijuota nare.
A. Pocevičiaus tvirtinimu, nedidelės įmonės taip pat gali sėkmingai konkuruoti dalyvaudamos įvairiuose projektuose, kurti darbo vietas. Vėl atsirandančios galimybės dirbti Kaliningrado srityje taip pat domina, tačiau iškyla daug kliūčių suderinant darbo sąlygas reglamentuojančius ir kitus teisinius dokumentus, ypač finansinius atsiskaitymus. Todėl tauragiškiai, suinteresuoti tęsti tarptautinį bendradarbiavimą, įkūrė Europos darbdavių konfederaciją, siekiančią kurti lietuviams palankesnę verslo aplinką Rusijos Federacijoje, Lenkijoje, Ukrainoje ir Baltarusijoje.
Tapti šios konfederacijos nariais ruošiasi Lenkijos, Ukrainos, Rusijos federacijos ir Baltarusijos verslininkai. Vieni domisi prekyba žaliavomis ir jų perdirbimu, pramonės produkcija, kiti paslaugomis, treti statybomis. Atsiranda įvairių galimybių ne tik parduoti ir pirkti, bet ir kurti naujas darbo vietas.
Viena opesnių sričių – tarptautiniai pervežimai. Stambieji vežėjai įkūrę savo asociaciją, o nedidelius krovinius gabenantiems vežėjams ne ES šalyse kyla papildomų kliūčių, trukdančių suplanuotus darbus. Tad mažesnių verslo įmonių bendradarbiavimas ir jų susibūrimas konfederacijoje bei ryšių palaikymas su vietos valdžios atstovais padėtų išspręsti įvairius klausimus. Tokia galimybė išryškėjo bendraujant su verslo ir valdžios atstovais Sovetske.
A. Pocevičiaus tvirtinimu, atsigaunant Kaliningrado srities ekonomikai, vėl išaugo įvairių statybų rangos darbų poreikis. Pavyzdžiui, kelios nedidelės specializuotą inžinerinę įrangą montuojančios įmonės galėtų kooperuotis ir dalyvauti įrengiant stambesnius objektus. Taip atsirastų galimybė plėsti veiklą, kurti naujas darbo vietas. Potencialūs partneriai Kaliningrado srityje vilioja aukšta darbo kokybe pasižyminčias lietuvių įmones, tačiau nori, kad lietuviai ne tik dirbtų, bet ir investuotų statydami namus ir kitokius objektus. Tuo tarpu nedidelėms įmonėms tai neparanku, nes jos neturi tokių finansinių galimybių – kur kas paprasčiau įvykdyti sutartus darbus ir laiku atsiskaityti. Tokia partnerystė labiau pageidautina.
Pokalbiuose su užsienio šalių verslininkais ši aplinkybė ypač akcentuojama abiejų pusių, nes stringantys atsiskaitymai, keldami bankroto pavojų ypač jautriai veikia nedideles įmones ir bendroves. „Plečiant tarptautinius verslo ryšius, būtina suderinti daug klausimų, kad verslas galėtų vystytis sėkmingai. Europos darbdavių konfederacija būtent ta linkme kreipia savo veiklą. Gali pasirodyti, kad mūsų iniciatyva labai toli siekia, tačiau tik taip dirbant įmanoma plėsti verslo ryšius ir kurti naujas galimybes tarp bendrauti norinčių šalių ir jų pasienių regionų“, – sako A. Pocevičius.
Regioninės plėtros departamento prie VRM Tauragės apskrities skyriaus vedėja Irena Ričkuvienė susitikimo Sovetske dalyvius patikino, kad šis darbas toliau bus vykdomas ir per apskrities Regiono plėtros tarybą, kuri su užsienio regionais pasirašys naujas sutartis. Kiek tai bus naudinga ir ar greitai juntama, priklausys ir nuo įmonių vadovų ryšių su veiklos partneriais, ieškančiais verslo galimybių.
Vincas Kriščiūnas