Praėjusį savaitgalį 17 jurbarkiškių delegacija vyko į kaimyninę Lenkiją dalyvauti Suvalkų pavieto (apskrities) Dovspudos agroverslo dienose.
Vykti į Suvalkų apskrities Dovspudos Agroverslo dienas mūsų rajono ūkininkus ir smulkiuosius verslininkus kvietė Verslo informacijos centras, dalyvaujantis Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programos, iš dalies finansuojamos Europos Sąjungos regioninės plėtros fondo, projekte „Ekonominio bendradarbiavimo skatinimas dalijantis Jurbarko rajono ir Suvalkų apskrities ekonominio vystymosi patirtimi”.
Šeštadienį jurbarkiškiai dalyvavo seminare „Žemės ūkis ir verslas – agroverslo perspektyvos Suvalkų krašte”. Jame buvo pristatytos Balstogės plėtros iniciatyvų biuro Suvalkų krašto ekonominio potencialo tyrimo išvados, aptartos verslumo kaimo vietovėse galimybės, pristatyti inovatyvūs žemės ūkio, perdirbimo ir paslaugų verslo kaime sprendimai. Palenkės regiono plėtros fondo atstovė skaitė pranešimą apie Lietuvos ir Lenkijos verslo mainų galimybes.
Jurbarko rajono darbdavių asociacijai atstovavęs Tomas Matusas teigia, kad konferencijoje buvo apibendrinta verslo padėtis Suvalkų krašte. „Lenkai verslo srityje palyginus su mumis yra pažengę žingsnelį į priekį, taigi pasimokyti iš jų yra ko, – sakė T. Matusas. – Svarbiausi tokiose išvykose yra kontaktai – ne teoriniai, o praktiniai. Sienų tarp šalių nėra, tad verslo kontaktai kur kas paprastesni. Agroverslo dienose Dovspude kalbėjomės su Lenkijos statybų verslo atstovais, jie pateikė pasiūlymų. Dabar viską lems konkurencija – kokias paslaugų ir produktų kainas jie pasiūlys.”
Agroverslo dienų Dovspudoje sekmadienis prasidėjo šv. Mišiomis, po kurių vyko teatralizuotos žemės darbų pabaigtuvių apeigos, buvo apdovanoti iškiliausi Suvalkų krašto žemdirbiai. Buvusiame Lietuvos kariuomenės generolo Liudviko Mykolo Paco dvaro parke koncertavo vietos tautiniai kolektyvai ir veikė mugė. Joje savo produkciją demonstravo Lietuvos ir Lenkijos gamintojai. Kaip teigė Verslo informacijos centro vadybininkė Živilė Kriščiūnienė, ir Jurbarko ūkininkams bei verslininkams buvo siūlyta dalyvauti mugėje, bet norinčių neatsirado, ūkininkai džiaugėsi gerais orais ir dorojo derlių.
Tačiau kelionei į Lenkiją laiko suradusi Raudonėnų kaimo ūkininkė Birutė Višinskienė grįžo kupina įspūdžių ir minčių apie savo pieno ūkio perspektyvas. „Dovspudoje buvo graži žemdirbių šventė – savo išaugintų gėrybių jie nešė pašventinti į bažnyčią ir pardavinėjo mugėje. Mane labiausiai domino pieno ūkių produkcija. Bendravau su ūkininke, laikančia keturias karves – ji spaudžia sūrius, gamina kitus pieno produktus ir juos pardavinėja. Lenkai vertina ekologišką nedidelių ūkių produkciją ir pasirengę už ją mokėti daugiau”, – pasakojo B. Višinskienė ir teigė, kad pati, norėdama parduoti ne pieną, o ūkyje pagamintus produktus turėtų labai daug investuoti ir tos investicijos nežinia kada atsipirktų. Ūkininkė pasakojo, kad pieno perdirbimo įmonės Suvalkų apskrityje direktorius rimtai domėjosi galimybe pirkti pieno iš Jurbarko rajono ūkininkų. „Bet mano 30 karvių ūkis nepajėgtų pateikti tokio kiekio, kokio jie norėtų, tad reikėtų kooperuotis su kitais ūkininkais. Kelsiu šį klausimą rajono ūkininkų susirinkime”, – sakė Agroverslo dienose Lenkijoje pabuvojusi ūkininkė B. Višinskienė.
„Tokios išvykos kaip ši – labai naudingos ir verslininkams, ir ūkininkams. Turime ieškoti tiesioginių kontaktų, kurių dėka atsiranda galimybių bendradarbiauti su kaimyninės šalies verslininkais. Tarptautinis bendradarbiavimas svarbus ir naudingas, ir vietos valdžia turėtų ieškoti kuo daugiau galimybių dalyvauti Europos Sąjungos regioninės plėtros fondo finansuojamose programose”, – įsitikinęs Jurbarko rajono darbdavių asociacijos prezidentas T. Matusas.
Genutė Domarkaitė