Sveiki! Šepetėlis Švelnutėlis vėl kviečia vaikučius ir tėvelius į pamokėlę. Gydytoja odontologė Edita Kažemėkienė pasakoja apie kirmėlaitę, vardu Kariesas, ir kas atsitinka, kai ji apsigyvena dantukuose. Kariesą gydytoja vadina tiesiog kirmėle. Nemyli gydytoja tos kirmėlės ir jums, vaikučiai, pataria nevilioti jos saldumynais, o jei jau apsigyveno jūsų dantukuose – tuoj pat vyti ją lauk.
„Visi vaikai mėgsta saldainius, bet ne visi nori ir moka draugauti su dantų šepetėliu – tokių vaikučių dantukuose ir apsigyvena kirminas. Vokiečiai vadina jį dantų velniu, o mes sakome – ėduonis, nes jis ėda ant dantukų pasiliekančius maisto likučius. Jei to kirmino paėmęs šepetuką neišvysi, jis išgrauš skylutę ir pasistatys dantuke namą! Dantuką ims skaudėti. Tada su šepetuku jau nieko nebepadarysi – reikės eiti pas gydytoją“, – tokią pasakaitę seka mažiesiems pacientams gydytoja odontologė E. Kažemėkienė. Ir tiems, kurių dantukai sveiki, o tėveliai ar mokytojai atveda juos su gydytoja susipažinti ir paklausyti patarimų, ir tiems, pas kuriuos jau gyvena kariesas – jiems ypač svarbu išmokti prižiūrėti dantis.
Jeigu kariesas jau apsigyveno ir dantuką skauda, reikia kuo greičiau pagauti tą kirminą. Tuomet gydytoja griebiasi stebuklingų savo įrankių – lempute apšviečia kirmino namą ir suskaičiuoja, kiek kirmėlaičių ten gyvena. Pablizgina veidrodėliu, pakrapšto krapštuku, ir, jei kirminas nenori išlįsti, dantuką patepa lašiukais, kurie kvepia kaip kramtomoji guma. Kas atsispirs jos skoniui? Tada kirminas išlenda ir papuola tiesiai ant gydytojos kabliuko. Baigta! Tik dantį dar reikia stipriai prausti po dušu, nes vaikas pats dantukų neplovė…
„Ir dar ne viskas – reikia patikrinti, ar netūno kur pasislėpęs dar vienas kirminiukas, ir užtaisyti skylę dantyje, kad neliktų jam kur gyventi. Į skylę dedame košės – ji truputį neskani, bet ir kirminui neskanu, todėl jis negrįžta į dantį gyventi. Be to, skylutę galima užkimšti spalvota koše – ir jūs patys galėsite pasirinkti, kokios spalvos“, – sako gydytoja vaikams.
O toliau pasakoja tėveliams: „Kariesas – tai liga, kurią sukelia bakterijos. Jeigu nesutrikdyta pH pusiausvyra, nieko blogo jos nedaro. Bet rūgščioje terpėje labai greitai dauginasi blogosios bakterijos ir ardo danties emalį. Rūgščią burnos terpę palaiko saldainiai ir kiti saldumynai, todėl jų valgyti reikėtų nedaug, o suvalgius būtinai išsivalyti dantis. Bet kokio maisto likučiai, net vaisiai ar jų sultys, taip pat krakmolingi valgiai skatina rūgščių susidarymą ir bakterijų dauginimąsi, todėl norint išvengti karieso ypač svarbi burnos higiena.“
Pirminė karieso stadija – maža balta dėmelė, dažniausiai atsirandanti dantų vagelėse. Gydytoja teigia, kad laiku ją pastebėjus galima išvengti karieso – reikia valyti dantis pasta su fluoru, o gydytojas odontologas prie tokio dantuko gali priklijuoti fluoro aplikaciją. Per tą dėmę iš danties išeina mineralai, vėliau toje vietoje atsiranda įtrūkimų, rūgštys dar labiau ėda emalį, atsiranda ruda dėmė ir skylutė – tuomet sakoma: dantis sukirmijo.
Nors yra daug specialių priemonių, dantų valymas – labai atsakingas darbas. Vaikams turi padėti tėvai. „Iki septynerių metų, o gal ir ilgiau, padėkite vaikams valyti dantukus, negailėkite tam laiko ir tikrai pamatysite, kaip tas įdirbis atsipirks – ir vaikams užaugus jų dantys bus sveiki“, – neabejoja gydytoja odontologė E. Kažemėkienė.
„Ypač sudėtinga išvalyti tarpdančius ir dantų vageles – tas vietas, kur dažniausiai ir atsiranda kariesas. 6–14 metų vaikams krūminiai dantys dengiami silantais – tai Valstybinės ligonių kasos finansuojama programa. Nors yra įvairių nuomonių, manau, kad taisyklingas dengimas silantais padeda karieso profilaktikai“, – sako gydytoja.
Kai kurie vaikai tvirtina, kad tikrai valo dantis, bet jie vis tiek genda. „Vadinasi, išvalo ne iki galo. Kiekvienas gydytojas odontologas gali pamokyti vaikučius ir jų tėvelius, kaip taisyklingai išvalyti dantis. Mokytis reikia visiems, juoba kad dabar yra ir tokių priemonių, ir tokių įrankių dantims valyti ir prižiūrėti, kokių nebūdavo, kai tėveliai patys buvo vaikai“, – sako E. Kažemėkienė.
Pas odontologą apsilankyti reguliariai maždaug kas pusę metų reikia visiems – ir vaikams, ir suaugusiesiems, net jei nėra jokios problemos.
„Pas mus dar gajus įprotis eiti pas gydytoją tik tada, kai atsiranda dantyje skylė arba kai jau skauda. Taisyti, jei sugedo, būtina ir pieninius dantis, nors tėveliai neretai yra klaidingai įsitikinę, kad vaikų dantų taisyti nereikia – iškris sugedę ir išaugus naujiems rūpesčių nebebus. Bet tai yra neteisinga nuomonė, nes išdygus nuolatiniams dantims, kai burnoje yra sugedusių, jie taip pat greičiau genda, – tvirtina odontologė. – Neretai tenka pastebėti, kad vaikai ateina su išankstine nuostata, kad atsisėdus į odontologo kėdę jiems skaudės. Bet juk pas gydytoją einame, kad jis padėtų įveikti skausmą. Tad to ir ateikite, ir vaikus atsiveskite – kad padėtų, jei jau turite problemų, ir, svarbiausia, kad padėtų jų išvengti.“
Danutė KAROPČIKIENĖ