Smalininkų TVM specialiojo ugdymo skyriaus biologijos kabinetas išpuoštas floristikos darbeliais, kurie, padaryti iš paprastų medžiagų, stebina grožiu, kruopščiu atlikimu, o labiausiai – netikėtomis idėjomis. Gražių darbelių specialiojo ugdymo skyriaus vaikus moko mokytoja ir floristė dizainerė Vida Galvelienė.
Ir nukritę lapai, ir nudžiūvusios medžių šakelės, ir neišvaizdžios smilgos, kai prie jų prisiliečia fantazija ir kruopštaus darbo nebijančios rankos, tampa gražiais darbeliais. Mokytojos Vidos ugdytiniai iš paprastos gamtinės medžiagos yra padarę daugybę grožybių. Jomis puošia savo klasę, mokyklą, dovanoja, veža į parodas ir muges.
Kasmet smalininkiečiai dalyvauja Vilniuje, Mokytojų namuose rengiamose kalėdinėse ir velykinėse mugėse „Angelų vaikai – su meile jums“, kuriose savo darbelius demonstruoja ir parduoda Lietuvos specialiųjų ugdymo įstaigų auklėtiniai. Smalininkiečių stendas mugėje labai populiarus, visi jų darbeliai mugės lankytojų išgraibstomi. Net Lietuvos Prezidentė kartą savo namus papuošė mokytojos V. Galvelienės auklėtinių iš kankorėžių padaryta ekologiška eglute.
Iš Vilniaus vaikai grįžta su daugybe įspūdžių – susitikimai su valstybės vadovais, nuotraukos su pramogų pasaulio „žvaigždėmis“, pirkėjų ir parodos rengėjų padėkos už gražius jų darbelius. Už mugėje surinktus pinigus perka priemonių naujiems darbeliams, taip pat – daug saldumynų ir sugrįžę į mokyklą rengia šventinę puotą.
Gaila, kad pernai kalėdinės mugės nebuvo, bet vaikų darbeliai dalyvavo Jurbarke parodoje-konkurse „Eko kalėdinė kompozicija“, o vienas net užėmė prizinę vietą. Tai – dekoratyvinė žvakė, padaryta iš senų kompaktinių diskų ir kitokių išmesti skirtų smulkmenų.
„Kad turėtum idėjų, reikia turėti žinių“, – sako mokytoja, floristika prieš šešerius metus susidomėjusi Jurbarko verslo informacijos centro surengtuose kursuose. Baigusi juos mokytoja ir toliau nuolat mokosi – ir iš tuomet kursus vedusios Vidos Šaltienės, ir iš kitų floristų. Pernai V. Galvelienė įgijo floristo dizainerio kvalifikaciją pagal Europos reikalavimus remiantis Šveicarijos mokymo programa. Dabar jos ugdytiniai gali didžiuotis, kad jų mokytoja – garsaus visame pasaulyje šveicarų floristo Peter Hess mokinė, o mokytoja džiaugiasi, kad kursuose, kuriuos lankė ir pripažinti meistrai, įgytas žinias gali perduoti savo floristų būrelio vaikams.
Netikėtas idėjas diktuoja mokytoja, o kad idėja taptų gražia kompozicija, svarbu kruopščiai viską padaryti. „Bet kaip padaryti aš jiems neleidžiu, reikalauju kokybės“, – sako mokytoja, ir vaikai patvirtina, kad iš tiesų prie tų darbelių būtina ilgai ir atsidėjus triūsti. Kartais pabosta, dažniau – būna smagu, o smagiausia – kai darbelius giria ir jiems ploja.
Tikrų ovacijų sulaukė iš gamtinės medžiagos sukurtos rankinės. Visi jomis gėrėjosi, girdėjosi nuostabos šūksniai, bet tik patys vaikai ir jų vadovė V. Galvelienė žino, kiek užtrunka normalaus dydžio rankinę apklijuoti, pavyzdžiui, gilių kepurėlėmis ar tokia trapia medžiaga kaip sudžiovinti beržų žirginėliai ar karklų kačiukai. Rajoninėje konferencijoje „Vaikystės spalvos“ jaunieji floristai demonstravo šias rankines kiekvieną pristatydami mokytojos Rasos Stanaitienės sukurtais tekstais.
Kurti dekoratyvinius darbelius iš gamtinių medžiagų V. Galvelienė moko ne tik būrelio narius, bet ir darbinio ugdymo klasės mokinius, besimokančius pagal socialinių įgūdžių ugdymo programą. Visi darbeliai, pasak mokytojos, yra pagal sezonus. Rudenį klijuoja, suka ir kitaip transformuoja lapus – neįtikėtinai gražių darbelių galima padaryti iš nukritusių medžių lapų. Prieš Kalėdas daro žvakides, eglutes, pina advento vainikus ir ruošiasi mugėms. Pavasarį apsiskleidžia beržų šakomis, pina iš jų krepšelius ir lizdelius velykaičiams. Paskui sužaliuoja smilgos, ajerai, pražysta gėlės, ir mokytojos Vidos ugdytiniai išvažiuodami vasaros atostogų susikomponuoja puokštes pasveikinti savo namiškiams.
Floristika gali būti ir nepigus dekoratyvinis menas, bet mokytojos Vidos ir jos mokinių darbinė medžiaga auga Smalininkų apylinkėse: miškuose, pievose, panemunėj. Visus metus gėrėdamiesi amžinąja gamtos grožybe, jaunieji floristai renka ir neša į savo klasę tai, kas sukurta tik trumpam žydėjimui, bet palytėta darbščių rankų tampa tikru stebuklu.