Gruodžio 6-ąją Veliuonos kultūros centre vyko ypatinga šventė, skirta Šarūnui Šimulynui – lietuvių menininkui, savo kūryba peržengusiam laiką ir erdvę – atminti. Renginio pavadinimas „Žiūrėjęs į Tėvoniją“ simboliškai pabrėžė menininko meilę savam kraštui ir jo kūrybos šaknis, auginusias talentą gimtojoje Veliuonoje.
Renginį pradėjusio akordeonų kvarteto „A‘Damos“ melodijos, pasak Veliuonos kultūros centro direktorės Violetos Grabauskienės, nebuvo atsitiktinė įžanga – Šimulynas mėgo muziką, ji buvo neatsiejama nuo jo kūrybos ir gyvenimo. Šiemet Š. Šimulynui būtų sukakę 85-eri, o paminint menininką Jurbarko r. savivaldybės taryba 2024-uosius paskelbė Šarūno Šimulyno metais.
„Šarūnui Šimulynui gimtinė, su tėvų ir senelių namais, su Nemunu, Su Didžiuoju Lietuvos kunigaikščio Vytauto paminklu, su miestelio istorija ir žmonėmis visados buvo labai brangi. Čia jis atgaudavo jėgas nuo sostinės šurmulio ir tuščių bohemos plepalų, čia sėmėsi įkvėpimo kūrybai. Tuo tarpu Veliuona į savo žmogų ilgai žvelgė gana santūriai. Kiek atidžiau į Šarūno Šimulyno kūrybinį palikimą buvo pradėta žiūrėti jo našlės ir dukterų pastangomis. Veliuonoje buvo atidaryta Šarūno Šimulyno memorialinė ekspozicija. Kurį laiką Šarūno Šimulyno kampelis buvo privačioje valdoje, vėliau perkeltas į bibliotekos židinio salę“, – pasakojo V. Grabauskienė.
Tą vakarą Veliuonoje Š. Šimulyno kūryba skambėjo naujai. Aktorius ir režisierius Aleksandras Rubinovas skaitė vieną iš menininko novelių, perteikdamas jos literatūrinį subtilumą ir gilumą. Rašytojas Gasparas Aleksa dalijosi ištrauka iš poemos „Žvaigždė ir Veliuonos žvaigždė“, kuri dar kartą priminė menininko ryšį su gimtąja žeme. Tuo pačiu buvo pabrėžta, kad Šimulyno kūryba šiemet sudominta ir jaunoji karta, dalyvavusi kūrybiniuose konkursuose.
Š. Šimulynui atminti surengti dailės ir mažosios novelės konkursai, sulaukę Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijos bei Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklos mokinių dėmesio. Piešinių konkurse ypač gerai sekėsi Elzei Juodaitytei, Rasai Baravykaitei, Ugnei Zarankaitei, Laurynui Gaudinskui, Gabijai Masaitytei, Kamilei Razvinavičiūtei ir Emilijai Jonikaitei. Jų darbus vertino ne tik komisija, bet ir socialinių tinklų bendruomenė – feisbuke daugiausia patiktukų surinko Gustės Bakšytės ir Austėjos Vaičikauskaitės kūriniai.
Trumposios novelės konkurso laureate tapo Emilija Babianskaitė (mokyt. N. Mieliauskienė) iš Kauno dailės gimnazijos, kurios rašinys išsiskyrė literatūriniais niuansais ir brandžiu požiūriu. Ypač komisiją nustebino šešiolikmetis veliuoniškis Arvydas Būtautas, pateikęs net dvi šmaikščias ir savitas noveles. Suaugusiųjų grupėje stipriausiomis pripažintos Giedrė Mičiūnienė ir Andrėja Stulginskienė.
Visi apdovanojimai svarbūs, įprasminę autorių kūrybinį polėkį, tačiau šią dieną ypač laukta pagrindinio akcento – šių metų Šarūno Šimulyno premijos laureato pavardės. O ji – gerai žinoma Veliuonai, Jurbarko kraštui, Lietuvai ir už jos žemėlapio ribų, tad veliuoniškiams ištarti šį vardą buvo didelė garbė: rašytoja Violeta Šoblinkaitė Aleksa, moteris, turtinga ne tik savo kūryba, bet ir atkakliu siekiu Veliuonai sugrąžinti Šarūną Šimulyną.
Š. Šimulyno premija pirmą kartą buvo įteikta 2014 metais. Šią premiją rėmė Seimo narė, poetė Dalia Teišerskytė, o jos tikslas – skatinti kūrėjus, kurie, kaip ir Šimulynas, yra universalūs. Premijas yra gavę trys kūrėjai: poetas, tapytojas ir juvelyras Gvidas Latakas, poetas ir fotografas Julius Keleras bei poetas, eseistas, keliautojas ir fotografas Alis Barbierius. Renginyje dalyvavęs pirmasis premijos laureatas G. Latakas sakėsi esąs didelis Šarūno Šimulyno gerbėjas, skaitė savo eiles ir pristatė savo rankomis sukurtą medalį Šarūnui Šimulynui atminti.
Violetą pristatė muziejininkas Gediminas Klangauskas: „Tai labai universali menininkė, poetė, prozininkė, dramaturgė, vertėja. Jau nuo 1986 metų skelbiama jos profesionalioji kūryba. Violeta Šoblinskaitė Aleksa labai produktyvi kūrėja. Jos kūryba verčiama į anglų, prancūzų, vokiečių, latvių, lenkų, kartvelų, rusų, baltarusų kalbas. Rašytoja ne kartą gavo jos kūrybą įvertinančias premijas. 2021 m. ji tapo tarptautinio konkurso „Iverija“ (Sakartvelas) nominacijos „Geriausia metų užsienio autorių kūryba“ laureatė. Labai svarbu yra, kad Violeta Šoblinskaitė Aleksa nebijo išreikšti savo pilietinės pozicijos.“
Premiją įteikęs Jurbarko r. savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius pabrėžė, kad šie metai tapo išskirtiniu laikotarpiu, kai Š. Šimulyno vardas skambėjo plačiai ir įvairiomis formomis. „Daugeliui tai buvo atradimas“, – sakė meras.
Atsiimdama apdovanojimą V. Šoblinskaitė Aleksa sakė didžiuojasi šiuo įvertinimu, tačiau pridūrė, kad tai kartu yra įpareigojimas kurti toliau. Ji prisiminė Šimulyną kaip menininką, sugebėjusį kūrybą sieti su giliu ryšiu su gimtine ir pasauliu.