Sausio pradžioje Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Jurbarko biure apsilankiusią Adžarijos Respublikos (Gruzijos pietvakarių autonominis regionas) žemės ūkio ministerijos delegaciją labiausiai nustebino mūsų ūkininkų užmojai. Apie Europos Sąjungos paramą dar tik svajojantys gruzinai taip pat ketina savo šalyje steigti žemės ūkio konsultavimo tarnybą.
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Jurbarko biuro vadovė Kristina Gakienė svečiams papasakojo apie mūsų rajoną, seną krašto istoriją ir antrą dešimtmetį ūkininkaujančių kaimo žmonių pasiekimus. Gruzinai, pasak K. Gakienės, stebėjosi, kad vidutiniai mūsų ūkiai yra 100–300 ha, o kai kurie ūkininkai valdo po 500 ar net 1000 ha. „Jie tikino, kad Gruzijoje tiek žemės turi tik kolūkiai”, – sakė Jurbarko konsultavimo biuro vadovė.
Svečius nustebino ir tai, kad biure dirba didelis būrys žmonių. Delegaciją į Jurbarką atlydėjusiai LŽŪKT direktoriaus pavaduotojai Giedrei Butkienei teko paaiškinti, kad Europos Sąjungos paramą gaunantys ūkininkai turi užtikrinti, jog ūkiuose būtų laikomasi bendrijos nustatytų reikalavimų. Konsultavimo tarnybos darbuotojai ne tik padeda ūkininkams vesti dvejybinę buhalterinę apskaitą, bet ir kontroliuoja, kaip laikomasi gyvulininkystei, augalininkystei ir kitoms sritims keliamų reikalavimų, rengia ataskaitas ir pateikia jas paramą išmokančiai Nacionalinei mokėjimo agentūrai.
Kartu su konsultantais delegacijos nariai apsilankė Jurbarkuose, ūkininko Vytauto Giedraičio mėsos perdirbimo įmonėje. Juos sutikęs šeimininkas ir įmonėje dirbantis veterinarijos gydytojas Jonas Mažeika parodė skerdykloje ir mėsos perdirbimo ceche veikiančius įrengimus, papasakojo apie įmonės istoriją, Rotuliuose ir Vertimuose įrengtas fermas, kuriose auginamos kiaulės.
„Gruzinai buvo sužavėti – jie pripažino, kad Adžarijos ūkininkus nuo mūsų skiria mažiausiai 15 metų. Bet jie pasiryžę eiti mūsų keliu ir dėl to labai domėjosi viskuo, kas pas mus vyksta”, – sakė K. Gakienė.
Pabendravę su gruzinais, susižavėjimo neslėpė ir jurbarkiečiai. Konsultantus pirmiausia nustebino tai, kad ir delegacijos vadovė – Adžarijos žemės ūkio viceministrė Tatia Khubulava, ir su ja atvykę ministerijos specialistai labai jauni žmonės. Visi jie ką tik pradėjo dirbti – dėl valstybines įstaigas užvaldžiusios korupcijos Gruzijos valdžia nusprendė pakeisti visus iki vieno ministerijų, teisėsaugos įstaigų ir kitų valstybinių institucijų darbuotojus ir mokėti jiems didesnius atlyginimus. Sumanymas pasiteisino: skelbiama, kad Gruzijoje korupcijos lygis sumažėjo iki 2 proc.
Jurbarke apsilankę gruzinai tikino, kad labai laukia, kad Europos bendrija padėtų jų ūkininkams tapti konkurencingais. Maždaug Lietuvos plotą užimančios Gruzijos valstybės reljefas labai įvairus: yra lygumų, pelkėtų žemumų, tankaus miško, plokštikalnių, kalnų, net dykumos. Žemė labai derlinga, nors daug apleistos, palankiausios sąlygos atgaivinti žemdirbystę, gyvulininkystę. Šalyje auginami grūdai, citrusiniai vaisiai, daržovės, riešutai, arbata, tabakas, ryžiai, vynuogės. Kalnuose žmonės verčiasi avininkyste, sūrių gamyba, lygumose pagrindinis pajamų šaltinis – vyndarystė.
Žemės ūkis sudaro apie 9 proc. Gruzijos bendrojo vidaus produkto. Daugiau nei pusė šalies gyventojų dirba žemės ūkyje, todėl vyriausybės strategijoje daug dėmesio skiriama jo plėtrai.
Daiva bartkienė