Kaip sakė garsus vokiečių poetas J. V. Gėtė, geriausias būdas išlaikyti draugystę – dalytis mintimis apie savo darbus. Žmones labiausiai suartina veikla. Tai ir parodo užsimezgusi draugystė tarp Veliuonos Antano ir Jono Juškų ir Kauno rajono Karmėlavos Balio Buračo gimnazijų. Šių mokyklų pradinukai ir pradinių klasių mokytojai įsijungė į bendrą projektą „Paveldo skrynią pravėrus“.
Praėjusių metų birželį mūsų gimnazijoje vyko Jurbarko ir Kauno rajonų pradinio ugdymo mokytojų pleneras „Mokytojų kūrybiškumo ir aktyvumo raiška“. Veliuoniškės mokytojos metodininkės Genovaitės Jokubauskienės ir vyr. mokytojos Daivos Kalvaitienės iš Karmėlavos dėka bičiulystė tęsiasi.
Projekto „Paveldo skrynią pravėrus“ tikslas – pasidalyti patirtimi, kaip gimnazijose puoselėjamas ir saugomas etnokultūrinis paveldas. Sausio pradžioje mūsų pradinukai nusiuntė savo kūrybinius darbus – karpinius, molio, tekstilės, vilnos darbelius – ir jie papuošė Balio Buračo gimnazijos koridorius. Projekte taip pat dalyvavo Kauno rajono Neveronių, Vilkijos, Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazijos.
Sausio 30 dieną didžiulis etnokultūros būrelio „Veliuonėlė“ dainininkų ir šokėjų būrys, lydimas mokytojų G. Jokubauskienės, Daivos Stankūnienės ir Daivos Jurevičienės, dalyvavo baigiamajame projekto renginyje.
Po trumpo mokytojos G. Jokubauskienės pranešimo „Jurbarko rajono Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijos kultūros paveldo tradicijų puoselėjimas“ pasirodė etnokultūros būrelio „Veliuonėlė“ šokėjai ir dainininkai. Pasirodymą pradėjome daina „Du broliukai kunigai“, kurią užrašė kunigas Antanas Juška. Mažieji veliuoniečiai sušoko ratelius „Sėjau rūtą“, „Malūnėlis“, „Rugeliai“, atliko vaikiškas liaudies dainas „Darže oželis“, „Aš turėjau brolį“, „Aš pasėjau žalią liną“, „Duosiu Petrui pupų bliūdą“.
Džiugu, kad pradinukams visada talkina ir jų renginiuose dalyvauja vyresnieji „Veliuonėlės“ nariai. Pradėję šokti pradinėse klasėse, toliau būrelį lanko liaudies dainą ir šokį mylintys penktokai Austėja Rimkutė ir Eitvydas Jurkevičius, šeštokai Vilija Lėja Ambrutytė, Vaiva Vaičaitytė, Eimantė Mankutė, Dovilė Matijošiūtė, Laurynas Mickus, Karolis Liuorius, septintokai Domas Aleksandravičius, Simona Gudžiūnaitė, Kajus Mickus, Viltė Petrošiūtė. Šie šokėjai atliko folklorinius šokius „Linksmasis“, „Lelinderis“, „Abelytė“, sutrypė smarkųjį „Kretingiškį galiopą“, sušoko sudėtingąjį „Lancajiedą“.
Turbūt ne vieno dalyvio širdyje išliko tą dieną išgirsti žymaus fotografo, mokytojo, etnologo Balio Buračo žodžiai: „Lietuvos veidas turi būti amžinai lietuviškas. Jeigu mūsų tėvų tėvai šimtus metų išlaikė krašto lietuvišką vaizdą, tuo labiau mes jį turėtume išlaikyti tokį patį ir padaryti net gražesnį.“
Tad kol lietuvių liaudies dainas dainuos, ratelius šoks vaikai, kol bus gyvos mūsų liaudies tradicijos, šventės, puoselėjami papročiai, tol gyva bus ir mūsų Lietuva.
Daiva Jurevičienė