Daug gaminančios, dėl to pavargstančios ir vėliau aukos vaidmenį prisiimančios mamos, tetos ar uošvienės yra tiesiog mazochistės, tikina psichologė Genovaitė Petronienė. LRT TELEVIZIJOS žiūrovams ji pataria su tokiais žmonėmis susitarti iš anksto, kad daug valgyti nenorėsite ir kad šie savęs dėl maisto ruošimo taip nealintų. Psichologė pastebi, kad vis daugiau jos pacientų švenčių bijo ir vengia dėl to, kad prie vieno stalo teks susėsti su nemaloniai besielgiančiais giminaičiais.
Psichologė Genovaitė Petronienė sako visai neseniai socialiniuose tinkluose perskaičiusi pasiūlymą, kad per Kūčias ir Kalėdas nereikia važiuoti pas gimines, jeigu tai sugriauna jūsų psichinę sveikatą. Pats dažniausias švenčių nuotaiką gadinantis dalykas, tuo skundžiasi ir klientai, yra prie stalo susireikšminęs asmuo.
„Nesvarbu moteris ar vyras – tai yra narcisistinį asmenybės sutrikimą turintis asmuo prie šventinio stalo. Toks asmuo šneka vienas apie tai, koks jis geras, o kiti blogi, apie tai, kokia valdžia bloga ir panašiai. Jo monologai užima daug vietos bendrame pokalbių kontekste, – pastebi psichologė. – Taip pat toks asmuo nepagaili pastabų apie tai, kas ką dirba ar kaip atrodo, pavyzdžiui: „na ką tu ten dirbi ir iš viso ką tu ten uždirbi?!“ arba „kaip tu čia dabar atrodai?!“
Toks asmuo tiesiog laido nuodingas strėles. Taip pat gali būti ir keletas narcizų, kurie šaiposi iš visų kitų – nebūtinai tik vienas. Tai toks šventinio stalo „malonumas“ yra bene dažniausiai minimas žmonių ir mano pacientų.“
Genovaitė Petronienė / LRT stop kadras.
Žmogų narcizą, jei jis dar sukalbamas ir „minkštas“ reiktų maloniai nutraukti, pagirti jį ir pasiūlyti išklausyti kitų prie stalo susėdusių giminaičių, pataria G. Petronienė. „Galima su narcizu susitarti prieš šventes, pasiūlius jam pažaisti kokį tai žaidimą prie stalo. Jei žaisti pradėsite nesusitarę, tai jis veikiausiai pareikš, kad koks čia kvailas žaidimas, žaiskite jį patys!“, – dėsto pašnekovė.
Tačiau narcizų būna ir labai baisių, tikina G. Petronienė. Pasak jos, jei tokiems nors kiek pasipriešinsi, jie visą vakarą sėdės susiraukę, kad viskas vyksta ne pagal juos – ne taip, kaip visada.
„Tai kartais belieka imtis tik partizaninės veiklos, gali pasišnekėti su žmogumi, kuris yra šalia, pasižiūrėti telefoną, išeiti į virtuvę – tokiu būdu dar galima išgelbėti dalį savo šventės, – pataria psichologė. – Tačiau svarbiausia nepasiduoti, nes yra žmonių, kurie metų metus kenčia narcizų išpuolius, linksi galvas, sėdi, kankinasi ir tų Kalėdų bijo kaip blogiausios dienos metuose.“
Liūdesys per Kalėdas / Shutterstock nuotr.
Pašnekovė pataria prieš šventes ne tik išsivalyti namus ir galvoti, kokių dovanų nupirkti, bet ir ruoštis psichologiškai. Galima tiesiog iš anksto pasakyti, pavyzdžiui, mamai, kad jei ši ir vėl visą vakarą nuolatos kalbės, tai tiesiog jūs neatvažiuosite, sako G. Petronienė.
„Aišku, tai bus didelis mūšis, galbūt teks neatvažiuoti vieną ar kitą kartą, bet kai jau trečią kartą atvažiuosite, toks giminaitis, jau turės truputėlį sąžinės ir atsimins, kad ne vienam reikia kalbėti prie šventinio stalo“, – šypsodamasi kalba psichologė.
Lygiai toks pat dažnas „malonumas“ yra ir su daug gaminančiomis šeimininkėmis, sako G. Petronienė. Pasak jos, tokios moterys jau kelias dienas prieš Kūčias gamina patiekalus, labai pavargsta ir iš tokios situacijos kuria tarsi mazochistinį aukos vaidmenį.
Kūčių stalas / R. Vilimo/BNS nuotr.
„Tokios mamytės laksto prie šventinio stalo, visiems siūlo paragauti jos ruoštų patiekalų ir galiausiai pradeda erzintis, kad kiti nedėkingi, mat kažko neparagauja, tarsi neįvertina jos triūso, – sako G. Petronienė. – Būna net ir pasako: aš čia dvi dienas vargau, tiek gaminau, trečią dieną net susirgau, o jūs manęs nevertinat.“
Tai toks elgesys yra mazochistinis, tikina psichologė. Anot jos, tokio tipo žmogus pats sau išsikasa duobę, tačiau vėliau jaučiasi didžiuoju kankiniu.
„Čia yra labai keistas elgesys. Žmogus pats to visiškai nesupranta. Net narcizas supranta, kad jis yra narcizas, o mazochistas to nesupranta. Tai reikia būti ir švelniu, ir tuo pačiu nesijausti kaltu ir sakyti: mama, na kodėl tu ir vėl sau taip padarei, kodėl tu vėl save nuvarginai?
Kūčių stalas, valgymas, maistas / Shutterstock nuotr.
Reikia tartis iš anksto labai griežtai, pabrėžiant, kad suvalgysiu tik dvi patiekalų lėkštes – aš tave labai myliu, bet daugiau nevalgysiu. Tiesiog mama turi tai žinoti iš anksto, kad paskui nebūtų nusivylimo. Reikia švelniai pasakyti, kad ją mylite, gerbiate, ką ji daro, tačiau trečios lėkštės nevalgysite“, – pataria psichologė G. Petronienė.
Daugiau psichologės patarimų, kaip išvengti nemalonių akimirkų prie šventinio stalo – LRT mediatekos įraše.
Parengė Vismantas Žuklevičius.