Sveiki, vaikučiai! Esu geriausias jūsų dantukų draugas – Šepetėlis Švelnutėlis ir kviečiu jus į Dantų šepetuko mokyklėlę! Pirmoji pamokėlė – apie mane: sužinosite, kada, kaip ir kodėl reikia su manimi draugauti ir kas gali atsitikti, jei nedraugausite. Jūsų mokytoja bus burnos higienistė Eglė Jankauskaitė ir į šią pamokėlę ji kviečia ne tik vaikučius, bet ir jų tėvelius.
Pirmasis vaikučio dantukas labiausiai nudžiugina tėvelius. Tėveliai turi pasirūpinti, kad ir pirmasis, ir visi vaikų dantukai būtų švarūs ir sveiki.
Draugystė su dantų šepetėliu turi prasidėti nuo pat pirmojo dantuko – vos tik jis išdygo, reikia jį valyti. Galima įsigyti specialų ant piršto užmaunamą šepetuką, bet galima kūdikių dantukus valyti ir švariu švelniu drėgnu skudurėliu. Pastos nereikia – iki dvejų metukų užtenka vandenėlio.
Maždaug nuo 2 metukų, kai vaikučio burnoje jau šviečia daug dantukų, jiems valyti reikia įsigyti pastos. Vaikučiams netinka tėvelių pasta, o tik vaikiška, jos, labai kokybiškos, galima įsigyti vaistinėje ar odontologijos kabinete. Pastos ant šepetėlio reikia išspausti nedaug – tik žirniuką, kaip vaikučio mažojo pirštelio nagas. Šepetėlis turi būti minkštas ir švelnus, kad nepažeistų dantenų.
Vaikučiai labai nori būti savarankiški ir dantukus valytis patys. Tegul valosi, bet tėveliai dar ilgai jiems turi padėti, nes mažieji patys dar nesugeba kruopščiai nuvalyti kiekvieną dantuką. Tėveliai turi įpratinti vaikučius su dantų šepetėliu draugauti taip, kaip ir patys draugauja: valytis dantukus dukart per dieną – ryte ir vakare.
Kai išmoksite rašyti, vaikučiai, dantukus išsivalysite patys, be tėvelių pagalbos. Kodėl tik išmokę rašyti? Nes dantų šepetėlį reikia laikyti rankoje taip pat, kaip ir pieštuką! Taigi, paimkite šepetėlį kaip pieštuką, priglauskite prie išorinio dantukų paviršiaus ir sukite – tarsi rašytumėt raidelę O! Tą raidelę reikia parašyti ant kiekvieno dantuko. Vidinę pusę valykite sukamaisiais ir šluojamaisiais judesiais – tarsi šluotele šluotumėt kiemą. Nepamirškite ir dantukų viršaus, tos vietos, su kuria kramtote – šepetėliu švelniai pabraukykite pirmyn-atgal, pirmyn-atgal, pasukite apskritimų. Paskui burnytę išskalaukite švariu drungnu vandenėliu. Išplaukite šepetėlį ir – pasakykite jam sudie iki vakaro.
Dantukus būtinai reikia valyti, kai pavalgote ryte ir vakare. Bet valgote ir dieną, tad jeigu jūsų šepetėlis šalia – išsivalykite dantukus ir po pietų arba bent švariai išskalaukite burną vandeniu.
Dantukams patinka būti švariems, todėl išsivalę juos įpraskite nieko nebekramtyti iki kito valgio. O jei labai norisi? Nekenktų sugraužti obuolį, o morka būtų gerai ne tik dantukams, bet ir akims. Deja, saldainis ar bulvių traškučiai dantukams nepatinka… Nepatinka ir sausainiukai, pyragaičiai bei kiti saldumynai. Nenoriu jūsų, vaikai, išgąsdinti – šių skanėstų visiškai atsisakyti nesiūlau, bet valgyti jų galima ne kasdien, o suvalgius – būtina išsivalyti dantukus. Tą patį turiu pasakyti ir apie saldžius, juo labiau gazuotus gėrimus – jie ant dantukų palieka daug apnašų. Vaikai, kurie nori turėti sveikus dantukus, tokiais gėrimais nepiktnaudžiauja.
Saldumynų likučiai tarpdančiuose ypač patinka bakterijoms, kurios sukelia ligą, vadinamą kariesu. Jei dantukai susirgs kariesu, draugauti jums teks ne tik su dantų šepetėliu, bet ir su dantų gydytoju.
Beje, į odontologijos kabinetą tėveliai vaikučius turi atvesti dar tada, kai dantukai neserga. Gydytojas apžiūrės, patikrins, ar tikrai viskas gerai, ar dantukai stiprūs, kad galima be baimės riešutus krimsti. Taip taip, riešutai dantukams patinka, stiprina juos. Bet gliaudyti riešutus dantimis – nevalia, kaip ir kišti į burną ir kramtyti kokius nors nevalgomus daiktus. Atsikratykite, jei turite, to negero įpročio – nesveika ir negražu!
Burnos higienistas patars ir pamokys, kaip taisyklingai valyti ir prižiūrėti dantukus, kad jie visada būtų švarūs ir kad neužsimanytų juose apsigyventi kariesas.
Skambutis! Pamokėlė baigta. O kitoje, vaikučiai, pakalbėsime apie kirmėlaitę, vardu Kariesas.