Jurbarko rajono laikraštis „Šviesa“ nuo savo ištakų skaičiuoja jau 76-uosius metus. Pirmųjų leidybos dešimtmečių laikraščiai jau seniai tapę Jurbarko krašto istorija – daugeliui įdomia, bet sunkiai atrandama. Jurbarko r. savivaldybės viešoji biblioteka ėmėsi nelengvo darbo ir suskaitmenino senąją spaudą, tad laikraščius dabar galima rasti interneto portale epaveldas.lt ir persikelti į gerokai nutolusį laiką.
Bibliotekų tikslas – išsaugoti
Nors pirmojo ir vėlesnių dešimtmečių po Antrojo pasaulinio karo ir Lietuvos antrosios sovietinės okupacijos pradžios spaudoje skelbta istorija iškraipyta, netiksli, labai angažuota ir stipriai sovietiškai ideologizuota, bet vis vien lieka tuomečio gyvenimo atspindžiu.
Senųjų laikraščių popierinių variantų šiaip jau nepamatysi, tačiau dabar juos galima skaityti internete.
Klaipėdos apskrities viešoji Ievos Simonaitytės biblioteka skaitmeninimo, apimančio ir senuosius laikraščius, ėmėsi dar 2017 m. Kultūros ministerijos pavedimu. Pagal sutartį Jurbarko r. savivaldybės viešoji biblioteka įsipareigojo nuskenuoti Jurbarko r. leistus laikraščius: „Po spalio vėliava“, „Tarybinė vėliava“, „Už aukštą derlių“ ir senuosius, nuo 1963 m. pradėtos leisti „Šviesos“ numerius.
Ieškantiems senųjų laikraščių į pagalbą ateina internetinis portalas epaveldas.lt – tai didžiausias Lietuvos skaitmeninto kultūros paveldo portalas, gyvuojantis jau daugiau kaip aštuoniolika metų. Jame, pagal portale skelbiamą informaciją, yra sukaupta per 560 tūkst. kultūros paveldo objektų. Šio portalo turinį kuria ir naujais objektais pildo net 24 institucijos: šalies bibliotekos, muziejai, archyvai ir kt.
Lėmė istorinės aplinkybės
Į Lietuvą sovietinė okupacija antrą kartą sugrįžo 1944 m. pabaigoje, dar nesibaigus Antrajam pasauliniam karui. Sovietinė valdžia vietinius laikraščius, kaip kolektyvinius propagandistus ir organizatorius, pirmiausia, dažniausiai 1945 metais, įsteigė apskričių centruose.
Jurbarkas su savo apylinkėmis tuomet buvo valsčius, priklausęs Raseinių apskričiai, kurioje naujosios valdžios įsteigtas ir pradėtas leisti vietinis laikraštis „Stalinietis“.
1947 m. Lietuvoje pradėta vykdyti dalinė administracinė reforma – atsirado Jurbarko apskritis, o Jurbarkas tapo jos centru, pradėtos žemės ūkio reformos. 1948 m. kovo 24 d. paskelbtas tuometinės sovietinės valdžios – Lietuvos komunistų partijos Centro komiteto ir Lietuvos TSR Ministrų tarybos nutarimas „Dėl kolektyvinių ūkių organizavimo respublikoje“. Todėl ir čia pagal sovietinę ideologiją reikėjo kolektyvinio propagandisto ir organizatoriaus – vietinio laikraščio. Nurodyta Jurbarke įsteigti redakciją ir įkurti vietinę spaustuvę.
Pirmasis laikraščio „Tarybinė vėliava“ numeris pasirodė 1949 m. sausio 3 d. Tiesa, pirmasis laikraščio numeris buvo atspausdintas ne Jurbarke – nespėta įkurti spaustuvės, o „Staliniečio“ spaustuvėje Raseiniuose.
Galima rasti pirmuosius numerius
Dabar internete jau galima matyti ir skaityti pirmuosius Jurbarko laikraščio numerius. „Tarybinė vėliava“ buvo leidžiama nepilnus dvejus metus – 1949 ir 1950 metais. 1949 m. išleisti 74 numeriai, 1950 m. – 78 numeriai. Jurbarko apskrities laikraštis šiuo pavadinimu ėjo iki 1950 m. liepos 8 d.
Tą vasarą vėl įvyko Lietuvos teritorijos administracinis perskirstymas: Jurbarko apskritis panaikinta, o vietoje jos įkurtas Jurbarko rajonas. Tad 1950 m. liepos 10 d. „Tarybinė vėliava“ išleista jau kaip Jurbarko rajono laikraštis ir tuo pavadinimu ėjo iki 1950 m. lapkričio vidurio. (Nuoroda: https://www.epaveldas.lt/preview?id=LIBIS000000630628).
1950 m. lapkričio mėn. pakeistas laikraščio pavadinimas į „Po Spalio vėliava“. Pirmasis numeris išėjo 1950 m. lapkričio 15 d. Tais, jau besibaigiančiais, metais išleista 10 numerių. Tokiu pavadinimu Jurbarko rajono laikraštis ėjo 1950-1955 metais. 1951 m. išleistas 91 numeris, 1952 m. – 96, tolesniais metais – 92, 92 ir 93 numeriai.(Nuoroda: htps://www.epaveldas.lt/preview?id=C4210000021544).
Jurbarko rajono laikraštis šiuo pavadinimu ėjo iki 1962 m. gegužės mėnesio.
Buvo dar du laikraščiai
1950 m. pabaigoje rajone pasirodė dar du propagandiniai leidiniai. Įkurtose Mašinų-traktorių stotyse, vadinamose MTS, buvo įsteigti ir politiniai skyriai. MTS – valstybės sukurta įmonė, teikianti mechanizuotą paramą tik ką sukurtiems kolūkiams ir pati užsiimanti žemės ūkio veikla. Rajone buvo įkurtos dvi MTS – Jurbarke ir Vytėnuose (dabar labiau prigijęs Pilies pavadinimas). Jurbarko MTS politinis skyrius kurį laiką leido laikraštėlį „Už bolševikinius kolūkius“, o Vytėnų MTS – „Už aukštą derlių“ (1952 m.). (Nuoroda: https://www.epaveldas.lt/preview?id=LIBIS000000059517).
Vėl naujos pertvarkos
1962 m. pradžioje Sovietų sąjungos komunistų partijos Centro komiteto nutarimu nurodyta Sovietų sąjungoje įsteigti teritorines gamybines kolūkių ir tarybinių ūkių valdybas. Jos turėjo būti įsteigtos ir Lietuvoje ir užsiimti ne tik žemės ūkio darbais, bet ir politine veikla.
Tokia valdyba buvo įsteigta per du – Jurbarko ir Raseinių rajonus. Dėl to Lietuvos komunistų partijos Centro komiteto nutarimu nuo 1962 m. gegužės 1 d. Jurbarko r. laikraštis „Po Spalio vėliava“ buvo panaikintas, o abiejuose rajonas pradėtas leisti naujas, jau ne Lietuvos komunistų partijos Jurbarko rajono komiteto ir rajono darbo žmonių deputatų tarybos organas, o Lietuvos komunistų partijos Centro komiteto ir Lietuvos TSR Ministrų tarybos
laikraštis „Naujas rytas“.
Tačiau ir ši tvarka neilgai išsilaikė. 1962 m. gruodžio mėn. visuose po šalies rajonų sustambinimo išlikusiuose rajonuose buvo įkurtos kolūkių ir tarybinių ūkių valdybos. Nuo 1963 m. pradžios įsteigta ir Jurbarko rajono gamybinė žemės ūkio valdyba ir vėl atkurtas Jurbarko rajono laikraštis. Tik šį kartą jau kitu – dabartiniu „Šviesos“ pavadinimu. Pirmasis, ne rajono valdžios, bet Lietuvos komunistų partijos Centro komiteto ir Lietuvos TSR Ministrų tarybos prie Jurbarko gamybinės kolūkių ir tarybinių ūkių valdybos laikraščio „Šviesa“ numeris išleistas 1963 m. vasario 5 d.
Vėliau daugelį kartų laikraščio priklausomybė keitėsi, tačiau šiuo pavadinimu jis eina ir dabar. Suskaitmenintus „Šviesos“ 1967–1977, 1979–1982 ir 1985 metų numerius taip pat galima rasti portale epaveldas.lt. (Nuoroda: https://www.epaveldas.lt/preview?id=LIBIS000000040765).
Kruopštus darbas
Laikraščius skaitmenina Jurbarko viešoji biblioteka, tačiau pasitaiko, jog kai kurių numerių nei bibliotekoje, nei „Šviesos“ redakcijos archyve nėra. Už skaitmeninimą atsakinga vyresnioji bibliotekininkė Jūratė Korsakaitė sako, kad tuomet kreipiamasi į Lietuvos nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką, kurioje saugomi senieji leidiniai. „Žinoma, ši biblioteka turi savų darbų ir savų planų, bet susitarti pavyksta, kad suskaitmenintų leidinius, kurių mes neturime ir negalime gauti“, – sako bibliotekininkė ir primena, kad galima, sudarius sutartį ir gavus sutikimą, skaitmeninti laikraštį ir iš privačių kolekcijų. Tad jeigu kas tokių turi ir gali pasiūlyti trūkstamų, mielai priimtų.
Jurbarke suskaitmeninta medžiaga siunčiama į Klaipėdos Ievos Simonaitytės viešąją biblioteką, kur pirminis skaitmeninimas dar papildomai apdorojamas ir pateikimas visuomenei. Šiuo metu procesas vyksta. Yra suskaitmeninta daugiau laikraščio numerių, negu čia pateikiama. Tačiau kol kas medžiaga nėra galutinai apdorota. Kai bus sutvarkyta, visuomenė internete galės matyti ir skaityti daugiau ankstesniųjų metų „Šviesos“ laikraščio numerių.