Liepos 5 d. Varlaukio geležinkelio stotyje vyko parodos „Vilko vaikai. Pasiklydę tarp Rytų Prūsijos ir Lietuvos“ pristatymas. Parodoje dalyvavo jos autorė Claudia Heinermann, vertėja Diana Zozaitė, Lietuvos istorijos instituto doktorantė, vilko vaikų temą nagrinėjanti istorikė Rūta Matimaitytė, Savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius, administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Aušra Baliukynaitė, vyr.s specialistė Akvilė Sadauskienė, Jurbarko rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Rasida Kalinauskienė, Lybiškių bibliotekininkė Laimutė Keterienė ir gausus tremtinių, pedagogų ir Lybiškių miestelio bendruomenės narių būrys.
Paroda jau yra apkeliavusi nemažą dalį Lietuvos ir Varlaukio geležinkelio stotyje buvo eksponuojama nuo birželio pradžios ir tokia vieta jai pasirinkta buvo neatsitiktinai, nes Atminties centre, kuris bus įkurtas šioje stotyje, bus pasakojama ne tik tremties, partizaninių kovų, žydų genocido, bet ir vilko vaikų istorijos.
Paroda „Vilko vaikai. Pasiklydę tarp Rytų Prūsijos ir Lietuvos“ yra sukurta pagal rašytojos Sonya Winterberg ir fotografės Claudia Heinermann žodinės istorijos projektą ir joje pasakojamos skausmingos vokiečių vaikų išgyventos istorijos.
1944 m. vasarą Raudonoji armija jau Rytų Prūsijos pasienyje. Nepaisant tiesioginio pavojaus, nacionalsocialistai uždraudžia evakuoti gyventojus. Kai 1945 m. sausį sovietų kariai pagaliau pralaužia fronto liniją, prasideda paniškas gyventojų bėgimas.
Po kelių savaičių Rytų Prūsija buvo pilnai apsupta. 2,5 mln. žmonių desperatiškai bando išgelbėti savo gyvybes; šimtai tūkstančių jų miršta. Tūkstančiai žmonių besitraukdami pasimeta ir atsilieka. Dauguma jų yra vaikai. Kovodami su badu, ligomis, šalčiu ir sovietų kerštu, jie kovoja dėl išgyvenimo abiejose Nemuno pusėse.
Palikti likimo valiai, šie maždaug 5 000 vaikų, bando išgyventi Lietuvos miškuose. Jie vadinami vilko vaikais. Kai kurie randa prieglobstį pas ūkininkus, kurie slapta juos priglaudžia ir aprūpina būtiniausiu maistu. Už tai jie turi dirbti laukuose ir ūkiuose.
Daugumai jų neįmanoma įgyti išsilavinimo, ir daugelis iki dabar nemoka nei skaityti, nei rašyti. Paprastai vaikams suteikiama nauja tapatybė ir lietuviški vardai, kad būtų nuslėpta jų kilmė ir išvengta ištrėmimo į Sibirą.
Plačiau apie parodoje eksponuojamose nuotraukose įamžintų vilko vaikų likimus skaitykite čia: https://tvrc.lt/paroda-vilko-vaikai/