• Kontaktai
  • Prenumerata
  • Reklama
  • Skelbimai
  • Renginiai
  • Facebook
Jurbarko „Šviesa”
  • Archyvas
  • Pranešk naujieną
  • Dienos pietūs
  • Namai
  • Kategorijos
  • Dienos pietūs
  • Kontaktai
  • Pranešk naujieną
  • Prenumerata
  • Reklama
  • Skelbimai
  • Paieška

Rasti unikalūs Melno sienos ženklai (nuotraukos) (2)

Aktualijos
Pajūrio regioninis parkas
2023.04.26 07:32

Dalintis:

Kopijuoti nuorodą
Aktualijos
Pajūrio regioninis parkas
2023.04.26 07:32

Pajūrio regioninis parkas dalinasi išskirtine istorija. Įrašė socialiniuose tinkluose informuojama, kad kolega iš Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato grupės, Algis Butleris, miške netikėtai rado kryžiumi pažymėtą stulpelį. Patyrinėjęs aplink, rado dar aštuonis – viso devynis. Pasirodo, tai – Melno sutarties (1422 m.) sienos stulpeliai. Griovys žymintis Didžiosios ir Mažosios Lietuvos ribą atsiradusią dar LDK ir Ordino priešpriešos metu, taip pat išlikęs ir pastebimas, išlikę ir kapčiai. 600 metų!

Kaip teigiama įraše, stulpai, ko gero, išlikę iš įvairių laikotarpių sienos atnaujinimo darbų, bet kažkada sienai netekus savo reikšmės, po Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos, gyventojo buvo panaudoti lauko rūsio statybai. Po sovietų okupacijos iš pasienio buvo iškelti ir gyventojai. Stulpai liko palaidoti rūsyje. Ir neseniai, vykdant medienos išvežimo darbus, vienas stulpelis buvo atvertas, o Algio Butlerio akis jį pastebėjo. Tuomet buvo atkasti visi devyni stulpeliai.

Suderinus su Kultūros paveldo departamentu, visi stulpeliai Prūsgiryje grįžo į savo paskirties vietą – sieną žymintį griovį, į jame išlikusius autentiškus kapčius. Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcija organizavo darbuotojų talką ir akmeniniai stulpeliai buvo įkasti į išlikusius kapčius, o procesas dokumentuotas ir perduotas KPD. Įdomiausia, kad kasant vieną stulpelį, buvo atrastas giliau esantis, autentiškas, senas. Teko ieškoti kito kapčiaus.

Melno sutarties siena, viena ilgiausiai išlikusių nekitusių valstybinių sienų Europoje, kurios fragmentai Suvalkijoje ir Žemaitijoje tebeatlieka savo funkciją ir šiandien.

Melno taika, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos taikos sutartis, sudaryta 1422 09 27 su Vokiečių ordino atstovais sąjungininkų kariuomenių stovykloje prie Melno ežero (Vyslos dešiniajame krante, netoli Osos upės) po 1422 ordinui nesėkmingo karo su Lenkija.

Melno taika iš esmės buvo pergalės prieš Vokiečių ordiną Žalgirio mūšyje (1410) rezultatas.

Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė ir Lenkija, pasinaudodamos husitų judėjimu Čekijoje (čia veikė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto vietininkas Žygimantas Kaributaitis), sutrukdžiusiu Šventosios Romos (Vokietijos) imperijos imperatoriui Zigmantui I veiksmingai paremti Vokiečių ordiną, privertė kryžiuočius sudaryti taiką. Vokiečių ordino rėmėjas popiežius Martynas V, džiaugdamasis šia sutartimi, ėmė kurstyti lenkus ir lietuvius prieš husitus.

Pagal Melno taiką Vokiečių ordinas galutinai atsisakė Užnemunės (Sūduvos) ir Žemaitijos. Lenkija atgavo tik Nieszawos žemę ir pusę Vyslos vagos nuo Dravantos žiočių iki Pamario žemės. Ordinui liko Nemuno žemupio dešiniojo kranto dviejų mylių pločio lietuviškų žemių ruožas (nuo 1919 vadintas Klaipėdos kraštu) ir Lenkijos Pamarys, Kulmo ir Michałowo žemės. Zigmantas I Melno taiką patvirtino 1423 03 30; už tai Lenkija ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė įsipareigojo neberemti husitų. Kryžiuočiai įsipareigojo grąžinti Lietuvai senuosius dokumentus, kuriuos jie anksčiau buvo gavę iš popiežių ir Šventosios Romos imperijos imperatorių ir kuriais grindė savo pretenzijas į žemes, pagal Melno taiką pripažintas Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei. Numatyta laisva prekyba, abi susitariančios pusės įsipareigojo grąžinti pabėgusius nelaisvus valstiečius, paleisti karo belaisvius.

Paminklas Melno taikos sutarčiai atminti Antšvenčių miške (Jurbarko r. savivaldybė)© Jurgita Mockienė

Melno taika buvo baigti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karai su Vokiečių ordinu. Sutartis (įsigaliojo 1424 06 07) nepatenkino nė vienos pusės. Ja nustatyta siena (išliko iki 1919 Versalio taikos) atskyrė nuo Lietuvos vakarines lietuvių žemes ir jose besiformuojančią Mažąją Lietuvą. Tik teritorija tarp Palangos ir Šventosios, kurios ypač siekė Vokiečių ordinas, atiteko Lietuvai (ji gavo priėjimą prie Baltijos jūros); taip buvo perskirti Vokiečių ordinas ir Livonijos ordinas (jie priekaištavo imperatoriui Zigmantui I, kad šis dėl husitų padaręs Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei pernelyg didelių nuolaidų).

Komentarai (2)

Dėmesio! Jūs skaitote diskusijų skiltį. Nuomones rašo Jurbarko Šviesa skaitytojai. Nuomonės nėra redaguojamos ar patikrinamos. Skaitytojų diskusijos turinys neatspindi Šviesos redakcijos nuomonės.

  1. Mikas

    Dar vienas yra ant geležinkelio pylimo, ties Smalininkų uostu. Susiraskit. Toje vietoje sienos niekada nebuvo, gal tada ir šie žymėjo ne sieną, o buvo geležinkelio struktūra.

    26 balandžio, 2023 11:12
    Atsakyti
  2. Persimonas

    Kodėl 500 metų? Juk 600!!!

    26 balandžio, 2023 12:39
    Atsakyti
Rašyti komentarą
Atšaukti atsakymą

Komentuodami esate atsakingi už išsakytas mintis. Kviečiame gerbti kitus asmenis, vengti patyčių, niekinimo, nekurstyti neapykantos ir susipriešinimo.

Dalintis:

Kopijuoti nuorodą

Panašūs straipsniai

  • Pro Jurbarką plaukusi ekspedicija rusus apdovanojo ukrainietiška muzika ir vėliavomis
    Aktualijos
    29 gegužės, 2023

    Pro Jurbarką plaukusi ekspedicija rusus apdovanojo ukrainietiška muzika ir vėliavomis

    Pagarsinta ukrainietiška muzika ir dar išdidžiau plevėsuojančios Ukrainos vėliavos. Taip Nacionalinės ekspedicijos padėkos plaukimo dalyviai sveikinosi su kitoje Nemuno pusėje esančiais rusais ir išpaišyta Z…

  • Lietuvos kultūros sostinė 2023 kviečia į didžiausią Tauragės miesto šventę istorijoje
    Aktualijos
    25 gegužės, 2023

    Lietuvos kultūros sostinė 2023 kviečia į didžiausią Tauragės miesto šventę istorijoje

    Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 nuo birželio 1-os kviečia į didžiausią šių metų nuotykį. Ryškiausi Tauragės dienų akcentai, tai kultinės Latvijos grupės „BrainStorm“ koncertas…

  • Žinomą trenerį užgriuvo nusivylusių tėvų priekaištai (20)
    Aktualijos
    23 gegužės, 2023

    Žinomą trenerį užgriuvo nusivylusių tėvų priekaištai (20)

    Vienas žinomiausių Jurbarko sporto centro trenerių Artūras Enčeris, „Kumite“ klube išugdęs ne vieną karatistų kartą, sulaukė treniruotes lankančių vaikų tėvų priekaištų. Ant tatamio pasiektų pergalių…

  • Blogos žinios mėgstantiems gamtą – Tauragės apskrityje – bjaurios ligos epicentras
    Aktualijos
    22 gegužės, 2023

    Blogos žinios mėgstantiems gamtą – Tauragės apskrityje – bjaurios ligos epicentras

    Pasitikome pavasarį ir pagaliau atsisveikinome su ryškiais temperatūrų pokyčiais lauke. Visgi šį džiaugsmą lydi ir kitos naujienos – gerėjant orams erkės tampa vis aktyvesnės.

  • Greičiuose bruzda „bagažiukai“ (nuotraukos) (4)
    Aktualijos
    17 gegužės, 2023

    Greičiuose bruzda „bagažiukai“ (nuotraukos) (4)

    Gegužės 14-ąją į Greičius judėjo neįprastas automobilių srautas. Čia jau trečią kartą organizuotas bagažinių turgelis. Parduoti, mainyti ar dovanoti sau nebereikalingus daiktus į sodų bendriją…

Naujausias numeris

Skaitomiausi

  • Perspėja vairuotojus – įgriuvo tiltas (papildyta LAKD komentaru) (22)

  • Nukrito lėktuvas, žuvo pilotas (nuotraukos, video, papildyta) (4)

  • Į avariją pateko policijos automobilis (nuotraukos) (27)

  • Nemune prie Panemunės pilies rasta nuskendusi moteris, ant kūno – raudonos dėmės

  • Lietuvos bažnyčios elite – nutylėtas sekso skandalas: po santykių su kunigu – skaudi jurbarkiečio išpažintis. Liudijo ir apie Skalvijos namus (7)

Budintis korespondentas

+37065541017

Dienos pietus

Dienos pietūs

Budintis korespondentas

+37065541017

Facebook | Youtube

Skaitomiausias Jurbarko krašto laikraštis „Šviesa“

Redakcijos adresas

Kauno g. 36, LT-74125, Jurbarkas
Tel.: 8 447 51 130, +370 656 95 335
El. paštas redakcija@jurbarkosviesa.lt
Įmonės kodas 158273111,
AB Luminor bankas, b. k. 40100,
a/s LT 104010044300070342
Jurbarko šviesa, UAB

Privatumo politika

Paieška

Web sprendimas